Výletníky
Byli tam:
Chtějí tam:

Příběh tragické smrti přátel Bohumila Hanče a Václava Vrbaty je nejen příběhem o kamarádství, odhodlání a obětavosti, ale i svědectví o nevyzpytatelnosti počasí v horách.

24. března 1913 začal v 7 hodin ráno u Labské boudy mezinárodní závod v běhu na lyžích na 50 km. Bylo krásně, teplota byla 8 stupňů, a tak závodníci vyrazili na trať jen v košilích. Během hodiny se ale počasí dramaticky změnilo, zvedl se vítr, prudce se ochladilo, padla mlha a začal padat mokrý sníh a spustila se vánice. Závod byl zrušen a a závodníci se z trati stáhli. Hanče se bohužel nepodařilo zastavit. Kvůli mimořádně špatnému počasí následně osamělý Hanč zemřel podchlazením a jeho přítel Vrbata za snahu mu pomoci zaplatil svým životem.

Zajímavostí je, že na památku Vrbatova obětavého činu je 24. březen slaven jako Den Horské služby.

Lyžařský závod

Dne 24. března 1913 se konal 8. ročník padesátikilome­trového mezinárodního mistrovského závodu v běhu na lyžích. Na tomto snímku je zčásti vidět, kudy vedla trasa závodu.

Startovalo se na Labské boudě směrem k Martinovce, přes Šišák, Vysoké kolo a Sněžné jámy k Violíku a odtud na Voseckou boudu, pak na Labskou louku a Zlaté návrší a po cestě před námi opět zpátky na Labskou boudu. Závod byl plánován na tři kola s cílem na Horních Mísečkách.

Pančavská louka

Je rozlehlá subalpinská louka s velmi rozsáhlým vrcholovým rašeliništěm a zbytky ledovcové květeny. Pramení zde říčka Pančava, která pak tvoří nádherný vodopád spadající do Labského dolu.

Na této louce zahynul při nečekané změně počasí legendární český lyžař Bohumil Hanč. K takovým náhlým změnám počasí dochází na hřebenech Krkonoš poměrně často. Fouká zde totiž převážně severní vítr, který přináší hodně vody. Vítr od Severního moře se o hradbu Krkonoš zarazí a na ve výšce hřebenech se ochladí. Tím se může klidné počasí během chvilky změnit ve sněhovou bouři. Právě to se při tomto závodě stalo.

Památník Bohumila Hanče

Tento památník byl postaven na cestě od Zlatého návrší k Pančavskému vodopádu na místě, kde byl nalezen Bohumil Hanč zcela promrzlý a bez známek života. První pomníček zde vztyčil Hančův soupeř Emerich Rath, který se ho pokoušel zachránit a dotáhnout ho do Labské boudy. Později byla na tomto místě postavena malá mohyla, která zde stojí dodnes.

Mohyla Hanče a Vrbaty

Na Zlatém návrší byla roku 1925 postavena mohyla připomínající tragický závod. Je postavena na místě, kde zemřel Václav Vrbata, který se snažil svému příteli Hančovi pomoci a dal mu svůj kabát a čepici.

Díky své poloze je mohyla jednou z dominant Západních Krkonoš, stojí na návrší, které se dnes nazývá Vrbatovo a nedaleká turistická chata postavená v roce 1964 se jmenuje Vrbatova bouda.

Labská bouda

V době závodu zde stála tradiční horská bouda postavená v roce 1850. Tato populární turistická chata byla dále rozšiřována. V roce 1965 ale vyhořela a v roce 1975 byla nahrazena současnou železobetonovou budovou. U této boudy tragický závod v 7:10 hodina začal a sem byl již mrtvý Hanč někdy kolem 15:00 donesen.

Světové TOP

Láká tě Česká republika? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.