Mammoth Hot Springs - Travertiny

Mammoth Hot Springs - Travertiny

Travertinová pole

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Světové TOP
Přelidněnost: Velká
Obtížnost: Průměrná
Čas: 2:00 hod

Nad městečkem je komplex termálních pramenů, které vytvářejí travertiny. Ty jsou zde vytvářeny po tisíce let. Každý den z těchto pramenů proudí víc jak 2 tuny travertinu v roztoku do Mammoth. Díky obrovskému množství geotermálních větracích otvorů se travertiny dále rozvíjí. Zde si příroda utvořila vlastní sochu, která nese jméno Liberty Cap.

Obsah článku
Recenze [2x]

Mammoth Hot Springs 2. část

Travertinova pole

Nad městečkem je komplex termálních pramenů, které vytvářejí travertiny. Ty jsou zde vytvářeny po tisíce let. Každý den z těchto pramenů proudí víc jak 2 tuny travertinu v roztoku do Mammoth. Díky obrovskému množství geotermálních větracích otvorů se travertiny dále rozvíjí. Zde si příroda utvořila vlastní sochu, která nese jméno Liberty Cap.
Zastavujeme u horního parkoviště. Už z dálky jsou krásně zbarvené. To co je zde hodně přítomný je smrad. Všude je cítit síra. Pro lidi, co mají náchylné žaludky, tak věřím, že by to nemuselo být příjemné. Hned člověk vidí tu sílu přírody a obrovský respekt k ní. Přeci jen stojím na tenké slupce, která má 2 km pod níž protéká magma. Vyvěrající voda, která má až 80°C mě hřeje na lávkách do nohou, protože jsem tu jen v sandálech. Mám možnost vidět neskutečné obrazce, které asi jinde na světě nespatřím. Příroda tu hraje všemi barvami. Potom sjedeme pod tento masiv a ještě jej obdivujeme ze zdola. Je to ohromné, jak protékající voda, co nese travertin vytváří.

Travertinová pole

Už při příchodu je zde velmi přítomný zápach.

Travertinová pole

Travertiny

Teplota vody dosahuje 80°C, takže nebezpečí opaření.

Travertiny

Jsou k přírodě nehostinné

Všude kde se vyplaví travertin, to zahubí.

Jsou k přírodě nehostinné

Nádherné obrazce

Vytváří neopakovatelné obrazce.

Nádherné obrazce

Canary Spring

Travertiny jsou velmi nevyzpytatelný. Zanikají a vytváří se jinde a to někdy velmi rychle. Tam kde byly k vidění letos již v příštím roce nemusí být a nebo se začnou vytvářet na místě, kde předtím nikdy nebyly.

Canary Spring

Canary Spring

Mohutný travertin. Asi největší v Mammoth Hot Springs.

Canary Spring

Liberty Cap

Odhaduje se, že je stará 2500 let starý 12m vysoký Liberty Cap, který byl vytvořen horkým pramenem, který působil na jednom místě po dlouhou dobu. Jeho vnitřní tlak byl postačující k tomu, aby se voda zvedla do velké výšky, což umožnilo vybudování nerostných ložisek pomalu a nepřetržitě po dobu stovek let.

Liberty Cap

Palette Spring s Devil Thumb

Krásně utvářene travertiny, které zde vytváří jaké si mističky. Uprostřed je vidět šedivý, tedy mrtvý travertin nesoucí název Ďáblův palec.

Palette Spring s Devil ThumbČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam