Jižní Makedonie

Jižní Makedonie

Pohoří Galičica, Prespanské a Ohridské jezero, Sveti Naum, Ohrid

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Lehká
Čas: 3 dny

Zajímavá místa na jihu Makedonie, která stojí za zastavení a prohlídku. Horské túry v pohoří Baba a Galičica, koupání v Prespanském jezeře, klášter Svatý Naum na břehu Ohridského jezera a památky ve městě Ohrid.

Obsah článku
Recenze [1x]

První kroky v Makedonii

Do Makedonie nás zavedla trochu neplánovaně cesta z Řecka do Albánie. Když jsme se rozhodovali, kde překročíme albánské hranice, abychom se podívali k Ohridu, tak se nám Makedonie sama víc než nabízela. A když už budeme v těch místech, tak by bylo škoda se tu trochu nerozhlédnout. Cestou z Kažani jsme před Kozjakem odbočili k Prespanskému jezeru a na obzoru nás upoutal obrovský kříž.

První kroky v Makedonii
Prespansky Krst

Prespansky Krst

Kříž jsme si prohlédli ze všech stran. Tedy skoro ze všech, seshora bohužel ne.

Kostel Svatého Petra a Pavla

Vedle kříže stojí ještě kostel, typický svým vzhledem.

Kostel Svatého Petra a Pavla

Prespanské jezero

Prespanské jezero slouží hlavně k rekreaci, na některých místech jako kdyby se zastavil čas, vybavila jsem si rekreační zařízení ROH, do jakých jsem jezdila s rodiči jako dítě.

Prespanské jezero

Galičica

Protože nás Prespanské jezero nijak extra nezaujalo, pokračovali jsme dál přes pohoří a stejnojmenný národní park Galičica dál k Ohridskému jezeru.

Galičica

Ohridské jezero

Blížíme se k Ohridskému jezeru, náš další cíl je Sveti Naum. Nad klášterem Svatého Nauma je malá vesnička, kde si můžete snadno sehnat ubytování v soukromí. Případně můžete využít kemp na břehu Ohridského jezera, kde je i pěkná pláž na koupání. Když jsme zde byli v roce 2015, byl kemp v dost bídném stavu, ale koupání na pláži bylo fajn.

Ohridské jezero

Jezero Ohrid

Ohridské jezero (řidčeji Pogradecké jezero, makedonsky Охридско Езеро, albánsky Liqeni i Ohrit) je jezero na hranicích Makedonie a Albánie (kraj Korçë) na Balkánském poloostrově. Nachází se v mezihorské tektonické kotlině. Vzniklo před 3 až 4 miliony let. Pojmenované je podle města Ohrid. Východní a západní břehy jsou strmé a členité, zatímco severní a jižní jsou mírné a pozvolné. Má rozlohu 348 km². Je 30 km dlouhé a maximálně 15 km široké. Dosahuje maximální hloubky 285 m. Leží v nadmořské výšce 695 m.

Jezero Ohrid

Pramen Černého Drinu

Pod kostelem Svatého Nauma se na loďkách můžeme vydat k pramenu Černého Drinu.

Pramen Černého Drinu
Na loďce

Na loďce

Voda je průzračná a jsou v ní vidět víry a bublinky a pramínky tryskající ze dna. Lodivod umí česky, je příjemný a zábavný a ukazuje dětem želvičky, vyhřívající se na větvích nad vodou.


Svatý Naum

Svatý Naum

Klášter na břehu Ohridského jezera založil na konci devátého století svatý Naum, žák Cyrila a Metoděje.

Sveti Naum

Původní kostel byl v 16. století zničen Osmany a na jeho místě byl vystavěn nový. Je postavený v nezaměnitelném zdejším byzantském stylu a uvnitř jsou krásné dochovalé fresky. V kostele je zakázáno fotit, ale většina turistů se tohoto zákazu vůbec nedrží a uvnitř vesele cvakají spouště fotoaparátů a mobilů. Klášter je známým turistickým místem a chvílemi je zde v hlavní sezóně až mačkanice.

Sveti Naum

U kláštera

U kláštera je pěkný upravený park s vodními atrakcemi. Spousta cestiček zve k procházení a kochání. Po parku volně pobíhají pávi a na stromě visí cedulka s varováním, aby se děti nepřibližovaly k pávům, aby je nemohli klovnout. O kousek dál, vedle pramenu Černého Drinu je restaurace a na chodníku mezi stoly se procházejí zelenožluté želvy.

U kláštera

Město Ohrid

Dalším bodem naší cesty je město Ohrid. I zde je několik historických míst, která stojí za návštěvu.

Město Ohrid

Klášter Sv. Klimenta a Pantelejmona

Klášter svatého Klimenta a Pantelejmona stojící v Ohridu v Makedonii je považován za místo působení prvních studentů Cyrila a Metoděje pod vedením svatého Klimenta. Na tomto místě se pravděpodobně první bulharští žáci ve středověku učili novému písmu určenému církevní staroslověnštině – hlaholici. Celá budova je významnou makedonskou kulturní památkou.

Klášter Sv. Klimenta a Pantelejmona

Římský amfiteátr

Amfiteátr z doby Římanů byl postaven kolem roku 0. Ani on se v současné době nevyhne reklamám.

Římský amfiteátr

Samuelova pevnost

Samuelova pevnost (makedonsky Самуилова тврдина) je pevnost, kterou koncem 10. století vystavěl na kopci nad makedonským městem Ohrid car Samuel I.

Samuelova pevnost
Až nahoru

Až nahoru

Po strmých schodech se dá vystoupit až nahoru na hradby. Z ochozu je krásný výhled do okolí.

Cesta z města

Odjíždíme z Ohridu, provoz ve městě je rušný a svižný. Už jsme si na to zvykli, auta, traktory, povozy, cyklisti, motoristi, prostě balkánská klasika. Míříme na jih, na hranice s Albánií. Chceme si projet břehy Ohridu i z albánské strany.

Cesta z městaČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam