Jízda Poprad - Štrbské Pleso

Jízda Poprad - Štrbské Pleso

Tatranskou električkou

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Velká
Obtížnost: Minimální
Čas: 1:00 hod

Tatranská električka měla velkou roli při turistickém zpřístupňování Vysokých tater už na začátku 20. století. A i nyní je velmi často využívaná turisty, jelikož spojuje prakticky všechny místa, odkud se dá vyrazit na túru z jižní strany Vysokých Tater. Navíc od roku 2004, kdy oblast Tater zasáhla masivní vichřice, která vyvrátila tisíce stromů, jsou z ní i pěkné výhledy po okolních horách.

Obsah článku
Recenze [2x]

Vysoké Tatry z Popradu

Navigovat na mapě

Valná většina návštěvníků začíná svůj výlet do Vysokých Tater v Popradu, největším městě široko daleko (54tis. obyvatel). Na místním vlakovém nádraží si dejte pozor na to, že električka má vlastní odbavovací halu (má jiný rozchod kolejí). Přímo z města je perfektní výhled na celý hřeben.

Vysoké Tatry z Popradu

Před Starým Smokovcem

Navigovat na mapě

Po 20 minutách jízdy a několika pro turisty bezvýznamných zastávkách se budete pozvolna blížit Starému Smokovci, odkud jednak odbočuje boční větev električky do Tatranské Lomnice, ale hlavně odtud můžete podniknout spoustu turistických výprav.

V dálce vidíte skalnatou chatu na úpatí Lomnického štítu a vstupy do obou Studených dolin. Úplně nalevo je vidět dlouhý výstupový hřeben Slavkovského štítu.

Ve Starém Smokovci se relativně dlouho čeká na přípoj z Tatranské Lomnice.

Před Starým Smokovcem

Gerlachovský štít

Díky polomu je cesta vláčkem docela zajímavá s daleko víc výhledy než před lety. Pěkně je i vidět nejvyšší hora celých Karpat – Gerlachovský štít (2 654m n. m.).

Gerlachovský štít

Vyšné Hágy

Navigovat na mapě

Vyšné Hágy ležící přímo pod Gerlachovským štítem nepatří mezi nejčastější turistická východiska, ale dá se odtud vystoupat na Tatranskou magistrálu a je to zároveň nejkratší cesta k Batizovskému ple­su.

Vyšné Hágy

Nízké Tatry

Přes údolí je vidět i východní část Nízkých Tater, ve kterých dominuje Kralova Hola (1 946m n. m.).

 
Nízké Tatry

Štrbské pleso

Navigovat na mapě

Po hodině jízdy jste konečně ve Štrbském plese. Zde můžete přesednout na slavnou ozubnicovou dráhu a sjet dolů do Štrby, ležící už na mezinárodním vlakovém koridoru.

Stačí ujít kousek a jste u Štrbského plesa, což je krásné jezero s výhledy na okolní velikány a skokanský můstek. V zimě slouží jako vyhlídková běžkařská trasa. Zároveň je to východisko na bezpočet turistických tras.

Štrbské plesoČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam