Chernobyl

Chernobyl

Najväčšia jadrová katastrofa

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Minimální
Obtížnost: Průměrná
Čas: 1 den

26.4.1986 nastal výbuch štvrtého reaktora v atómovej elektrárne v Chernobyle čo môžeme označiť za jednu z najväčších katastrof v dejinách ľudstva. Celkovo pri výbuchu zahynulo 170 ľudí, avšak vysídlených muselo byť 350 000 obyvateľov. Pri prvotných zásahoch na zastavenia šírenia radiácie pracovalo 500 000 ľudí a celkové náklady boli 18 biliónov rubľov. Od roku 2000 začali znovu pracovať niektoré bloky elektrárne v ktorej v súčasnej dobe pracuje okolo 5000 ľudí.

Obsah článku
Recenze [1x]

Checkpoint 1

30 kilometrov od epicentra výbuchu sa nachádza prvý z dvoch checkpointov kde skontrolujú či máte všetky potrebné papiere a môžete pokračovať ďalej, naopak pri odchode zo zóny nastane kontrola, či ste neboli vystavený zvýšenej radiácií alebo neodnášate so sebou nič čo je kontaminované radiáciou.

Checkpoint 1

Zalesie

Prvá dedina nachádzajúca sa pár kilometrov za hranicou zóny.

Zalesie

Zalesie2

Vnútrajšok obchodu, ktorý sa nachádzal v dedine

Zalesie2

Zalesie3

Sála kultúrneho domu

Zalesie3

Chernobyl

Mesto nachádzajúce sa približne 20 kilometrov od epicentra výbuchu, kde žije stále pracuje a žije okolo 10 000 ľudí. Na fotke je pamätník územiu, ktoré bolo poškodené výbuchom.

Chernobyl

Pamätník

Pamätník hasičom a aj ďalším záchranným zložkám ktorý pracovali a vo veľkom množstve prípadov aj zahynuli pri hasení reaktora.

Pamätník

Duga

Obranný systém vybudovaný pri elektrárni, ktorý mal slúžiť na špionáž západu a súčasne na ochranu pred raketami zo západu.

Duga

Učebňa

Učebňa, kde sa zamestnanci učili ako správne detekovať rakety a určiť či útočia jednotky západu na Sovietsky zväz alebo letí len lietadlo.

Učebňa

Duga1

V okolí radaru sa nachádzalo aj mestečko, kde žilo približne 5000 zamestnancov spoločne aj so svojimi rodinami, okrem toho sa tam nachádzal aj hotel, škôlka, či autoškola. Na mapách pritom bolo miesto radaru značené ako detské ihrisko.

Duga1

Duga2

Posledné farebné miesto v území, stena školy…

Duga2
Škôlka

Škôlka

Jediné miesto, ktoré ostalo z dediny nachádzajúcej sa približne 10 kilometrov od reaktoru je škôlka.

Škôlka1

Návšteva tejto škôlky, ako jedného z najdesivejších miest v celej zóne.

Škôlka1

Škôlka3

Škôlka3

Vo vzduchu sa síce nenachádza extrémne zvýšená radiácia, avšak veci aj pôda v okolí škôlky majú 140 násobne zvýšenú radiáciu.

reaktor číslo 4

Reaktor číslo 4 ktorý vybuchol bol pred pár rokmi prekrytý novým sarkofágom. Reaktory číslo 3 a 1 vyrábajú aj v súčasnej dobe elektrickú energiu, pričom v elektrárni pracuje 4000 – 5000 ľudí.

reaktor číslo 4

Reaktor

Rektor číslo 4 z blízka, na fotke vidieť pôvodný sarkofág, ktorý bol vybudovaný po výbuchu, pričom v súčasnej dobe je prekrytý druhým sarkofágom.

Reaktor

Pripiat

Vstup do mestečka Pripiat.

Pripiat

Bazén Pripiat

Bazén v meste Pripiat

Bazén Pripiat

Palubovka

Palubovka v bývalej telocvični.

Palubovka

Ruské koleso

Ruské koleso

Ruské koleso, ktoré sa nachádza na každej fotke, malo byť spustené na oslavu 1.5. avšak elektráreň vybuchla pár dní predtým.

Kolotoče

Kolotoče ktoré sa nachádzajú v centre mesta.

Kolotoče

Reštaurácia

Reštaurácia nachádzajúca sa v centre.

Reštaurácia

Supermarket

Supermarket, ktorý bol otvorený pár dní pred výbuchom.

Supermarket

Bytovka

V minulosti sa okolo nej nachádzalo centrum mesta.

Bytovka

Obchod

Obchod s klavírmi nachádzajúci sa v centre mesta.

Obchod

Základné informácie

Ako sa tam dostať ?

Do Chernobylu majú turisti vstup zakázaný a môžete sa tam dostať len ako návštevníci na pozvanie niekoho kto tam žije. Možnosti ako získať toto pozvanie sú dve: 1) ísť na vlastnú päsť a získať kontakt na niekoho v Chernobyle, kto vás tam pozve a vybaví za poplatok všetky formality, alebo 2) ísť tam s cestovnou agentúrou priamo z Kyjeva, ktorých je veľké množstvo a ponúkajú návštevu Chernobylu ako jednodňový výlet, ktorý stojí približne od 80 do 120 euro, pričom v rámci výletu máte vo väčšine prípadov aj obed. Výhodou druhého riešenia je to, že máte so sebou sprievodcu, ktorý vás povodí po najzaujímavejších miestach a súčasne dokáže odpovedať na otázky ohľadom katastrofy.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam