Cestopis - Cesta do Švýcarska

Cestopis - Cesta do Švýcarska

Trochu jiný svět

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Průměrný
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 10:00 hod

Cestování po Švýcarsku není pro Čecha nejlevnější záležitostí, co se týče do hromadný dopravy. Švýcaři mají zákaz stopování, takže pokud někdo cestuje nízkonákladovkou, tak se mu tento způsob může pěkně prodražit. Připadal jsem si tu jak v jiném světě.

Obsah článku
Recenze [1x]

Cesta do Švýcarska

Jak v jiném světě

Ti co se rozmýšlí vyrazit do této překrásné země a vtisknout si vzpomínky na celý život. Tuto cestu doporučuji, ale vyžaduje si jistou daň na kterou je třeba se připravit. Dnešní ceny se již mohou lišit. Cesta z Prahy do Bernu je brnkačka, tehdy v roce 2014 jsme se zpáteční jízdenkou jeli kolem 3000Kč. Cesta krásně přes noc utíkala. Do Švýcarska se taky nechá cestovat pouze na občanku, ale pas je jistota. Trochu si jen dát majzla kvůli kontrole zavazadel, kde dovoz tvrdého alkoholu je 1 litr na osobu a pivo, víno je 5 litrů na osobu. Autobus nás vyhodil asi kilometr od nádraží v Bernu, kde jsme zažívali první peklo. Zde na nás číhalo 24 nástupišť a kdo by čekal přepážku na lístky, tak tu jsme nenašli, asi 30 automatů, takže člověk neznalej řečí, nebo kdo nebyl v Saském Švýcarsku a nekupoval si lístek na dráhu, tak tu zapláče. Páč jsou tu stejné automaty, jako v Saském Švajcu, ale v několika ja­zycích. Čeština chybí. Tak jsme si tu koupili lístek do Zermattu s přestupem ve Vispu. 120 km dráhy nás vyšlo na 80CHF což vychází na 2000,–Kč nedalo nám to a ptali jsme se, jestli to není náhodou první třída. Bylo nám sděleno, že ne, že je to normální cena. Takže těchto 80CHF nás čekalo i zpět. Přesnost Švýcarských vlaků je jako jejich hodinky. Ale kdo by čekal nějaký přepych ve vlacích, ten jsem nenacházel. z Bernu jsem stál na jedný noze a to ještě né na vlastní. Měli jsme fakt nabouchanej vlak. Ve Vispu jsme čekali asi hodinu na vlak do Zermattu. U nádraží je kemp, který má na starost starý Pacific Richard a to za lidovou cenu. Tehdy nás to vyšlo za 250Kč za den a to i s výhledem na Matterhorn. U nádraží se nachází Coop discont. Zde jsem se začal smát a říkal bráchovi " Hele mi tu umřeme." 250g brambor 100Kč 250g rajčat 100Kč 1kg hovězího 1000Kč. Takové ceny jsem nečekal ani ve snu, ale přeci se tu najdou věci jako je pivo, které se nechá sehnat za 1 CHF a Plzeň za 1,8CHF, sýry za přijatelnou cenu a kvalita někde jinde. Uzeni taktéž drahá. Pěčivo o trochu dražší, ale čínské polivky, či Uncle Beans jako u nás. Takže někdy byl oběd i o sušenkách, které tu jsou taky za solidní cenu. Ceny v hospodách stoupají do výšin 5* hotelů. Pivo v průměru vycházelo od 6–9CHF a meníčko vycházelo v přepočtu na 800 – 1500Kč. Hambugr či Hot dog vycházel kolem 100–150Kč. Takže opravdu zde jsme se nacházeli jak v jiném světě. Čecháček zde je opravdu chudák. Do Zermattu mají zákaz vozy na spalovací motor, takže je třeba nechat auto v Täschi. Cesta z Täsche do Zermattu vyjde na 6CHF a to je jen 5 km. Lanovky na Gornergrat vycházela kolem 30CHF a na Malý Matterhorn 99CHF, kde je v ceně ledovcová jeskyně. Stejně tak skvělé je cestování po turistických značkách, které doporučuji si fotit. Né na každém směrníku jsou kilometry a ukazují pouze směr a taková trasa se pak může prodloužit klidně i o 10 km. Značení je jednoduché, mají pouze červenou značku a modrou mají jako horskou. Pokračovaní po cestách ve Švýcarsku kolem Matterhornu bude v jiných článcích

Bern nádraží

Takto nenápadně vypadá Bernské nádraží.

Bern nádraží
U automatů na lístky

U automatů na lístky

Za hlavní odjezdovou cedulí se nacházejí desítky automatů na lístky.


Na peronu

Takto vypadají perony v Bernu.

Na peronu

Visp

Už zde je malebný nádraží

Visp

Vlak do Zermattu

Toto je klasický vlak, který jezdí směr Zermatt

Vlak do Zermattu

Nádraží v Zermattu

Takto vítají v několika řečech v Zermattu, je to milé, ale o Čecha tu člověk nezakopne

Nádraží v Zermattu

Zermatt

Takto jsme zažili Zermatt 1. srpna, kdy oslavují den vzniku. to není jako u nás. Zde je to oslava, jak na Silvestra. Kdy tahle ulice se večer promění v nekonečný švédský stůl.

Zermatt


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam