Binevenagh, Gortmore, Castlerock

Binevenagh, Gortmore, Castlerock

útes, vyhlídka, pláž

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 6:00 hod

Při cestě podél severního pobřeží Severního Irska narazíte na oblast, která určitě stojí za zastavení. V regionu Limavady najdete vysoké útesy Binevenagh tyčící se nad pastvinami, poskytující výhled na moře spolu s nekonečnými plážemi. Oblast je tedy ideální pro 1 denní výlet, kdy pohodlně zvládnete vše vidět a i se běhěm výhledů dosyta pokochat.

Obsah článku
Recenze [1x]

Útesy Binevenagh

Navigovat na mapě
376 m / 1 234 ft

My jsme pro výlet na severozápadní část irského pobřeží zvolili jako dopravní prostředek vlak a kolo. Vlakem jsem se dopravili do městečka Bellarena až na samý sever pod útes Binevenagh, kde byl nás start pro cyklo výlet. Ze stanice jsme měli výhled na naši první část výletu, který vedla přes 500 metrové převýšení na vrchol útesu.

Útesy Binevenagh

Výhled z útesu

Navigovat na mapě
376 m / 1 234 ft

Výšlap s kolem od zastávky vlaku až na vrchol útesu byl sice poměrně náročný sportovní výkon, ale nic co by se za asi hodinku a půl nedalo zvládnout. Odměnou je spektakulární výhled do okolí na pastviny, moře, pláž a záliv k Londonderry.

Výhled z útesu
Vyhlídka Gortmore

Vyhlídka Gortmore

55.149284, -6.877401

Z útesu, nejvyššího bodu našeho výletu, sjíždíme dolů zpět k moři. Cestou se zastavíme na vyhlídce Gortmore, pojmenované podle šlechtice, který touto cestou obvykle jezdíval na trase s Londonderry do jeho panství Downhill Demesne and Hezlett House, kam jsme pak mířili na prohlídku i my. Na vyhlídce najdete kromě výhledů na moře a samotný útes Binevenagh i sochu boha moří Manannan Mac Lir, který se tu podle legendy zrodil.


Panství Downhill a Hezlett House

Navigovat na mapě
66 m / 217 ft

Z bývalého panství Downhill postaveného v 18. století zbyly už sice jen obvodové zdi, ale i tak je celý objekt volně přístupný k bližšímu prozkoumání. Původní majitel, Frederick hrabě z Bristolu, je postava poněkud rozporuplná. Byl velmi vzdělaný ale i svůdník, který ve své závěti uvedl, že si v případě svého skonu při svých zahraničních cestách přeje být přepraven zpět do rodné Anglie v sudu od Cherry, což se mu také splnilo, když zemřel při své cestě do Itálie.

Panství Downhill a Hezlett House
Mussenden Temple

Mussenden Temple

55.167793, -6.810817

Na samém okraji útesu shlížejícího na pláž a městečko Castlerock najdete malý chrám, ve kterém měl bývalý majitel knihovnu. Dnes je toto místo oblíbené u novomanželů jako oddávací místnost.

Vyhlídka z Mussenden Temple

Navigovat na mapě
34 m / 112 ft

Samotný chrám je krásná historická památka, ale co nás nadchlo ještě víc, je jeho výhled. Poloha na útesu poskytuje výhled na nekonečnou pláž Benone Beach nalevo a na Castlerock městskou pláž napravo. Za dobré viditelnosti jsou za mořem vidět také skotské ostrovy Islay, které jsou od tud co by kamenem dohodil.

Vyhlídka z Mussenden Temple

Pláž Castlerock

Navigovat na mapě

Zakončíme náš výlet povalováním a procházkami na pláži u města Castlerock, odkud nám pak také jede vlak zpět do Belfastu. Irské moře a i klimatické podmínky příliš nenahrávají možnostem ke koupání. Voda měla v největším vrcholu léta jen 15°C, přesto tu pláže za slunečného počasí nezejí prázdnotou, spíše naopak. Místní děti jsou na podmínky přivyklé a tak jim nedělá problém se prohánět jen v kraťasech po pláži, kde fouká vítr a je okolo 20°C. Pár odvážlivců v neoprenech zde zkouší i surfovat na vlnách.

Pláž Castlerock


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam