Severní Irsko

Binevenagh, Gortmore, Castlerock

Útes, vyhlídka, pláž

Napsal/a 110 článků a sleduje jej/ji 8 cestovatelů
(1 hodnocení)
Binevenagh, Gortmore, Castlerock
Vloženo: 25.11.2017
Autor: Dominika Charvátová © gigaplaces.com

Při cestě podél severního pobřeží Severního Irska narazíte na oblast, která určitě stojí za zastavení. V regionu Limavady najdete vysoké útesy Binevenagh tyčící se nad pastvinami, poskytující výhled na moře spolu s nekonečnými plážemi. Oblast je tedy ideální pro 1 denní výlet, kdy pohodlně zvládnete vše vidět a i se běhěm výhledů dosyta pokochat.

Útesy Binevenagh

My jsme pro výlet na severozápadní část irského pobřeží zvolili jako dopravní prostředek vlak a kolo. Vlakem jsem se dopravili do městečka Bellarena až na samý sever pod útes Binevenagh, kde byl nás start pro cyklo výlet. Ze stanice jsme měli výhled na naši první část výletu, který vedla přes 500 metrové převýšení na vrchol útesu.

Útesy Binevenagh
Autor: Dominika Charvátová © gigaplaces.com

Výhled z útesu

Výšlap s kolem od zastávky vlaku až na vrchol útesu byl sice poměrně náročný sportovní výkon, ale nic co by se za asi hodinku a půl nedalo zvládnout. Odměnou je spektakulární výhled do okolí na pastviny, moře, pláž a záliv k Londonderry.

Výhled z útesu
Autor: Dominika Charvátová © gigaplaces.com
Vyhlídka Gortmore
Autor: Dominika Charvátová © gigaplaces.com

Vyhlídka Gortmore

Z útesu, nejvyššího bodu našeho výletu, sjíždíme dolů zpět k moři. Cestou se zastavíme na vyhlídce Gortmore, pojmenované podle šlechtice, který touto cestou obvykle jezdíval na trase s Londonderry do jeho panství Downhill Demesne and Hezlett House, kam jsme pak mířili na prohlídku i my. Na vyhlídce najdete kromě výhledů na moře a samotný útes Binevenagh i sochu boha moří Manannan Mac Lir, který se tu podle legendy zrodil.

Panství Downhill a Hezlett House

Z bývalého panství Downhill postaveného v 18. století zbyly už sice jen obvodové zdi, ale i tak je celý objekt volně přístupný k bližšímu prozkoumání. Původní majitel, Frederick hrabě z Bristolu, je postava poněkud rozporuplná. Byl velmi vzdělaný ale i svůdník, který ve své závěti uvedl, že si v případě svého skonu při svých zahraničních cestách přeje být přepraven zpět do rodné Anglie v sudu od Cherry, což se mu také splnilo, když zemřel při své cestě do Itálie.

Panství Downhill a Hezlett House
Autor: Dominika Charvátová © gigaplaces.com
Mussenden Temple
Autor: Dominika Charvátová © gigaplaces.com

Mussenden Temple

Na samém okraji útesu shlížejícího na pláž a městečko Castlerock najdete malý chrám, ve kterém měl bývalý majitel knihovnu. Dnes je toto místo oblíbené u novomanželů jako oddávací místnost.

Vyhlídka z Mussenden Temple

Samotný chrám je krásná historická památka, ale co nás nadchlo ještě víc, je jeho výhled. Poloha na útesu poskytuje výhled na nekonečnou pláž Benone Beach nalevo a na Castlerock městskou pláž napravo. Za dobré viditelnosti jsou za mořem vidět také skotské ostrovy Islay, které jsou od tud co by kamenem dohodil.

Vyhlídka z Mussenden Temple
Autor: Dominika Charvátová © gigaplaces.com

Pláž Castlerock

Zakončíme náš výlet povalováním a procházkami na pláži u města Castlerock, odkud nám pak také jede vlak zpět do Belfastu. Irské moře a i klimatické podmínky příliš nenahrávají možnostem ke koupání. Voda měla v největším vrcholu léta jen 15°C, přesto tu pláže za slunečného počasí nezejí prázdnotou, spíše naopak. Místní děti jsou na podmínky přivyklé a tak jim nedělá problém se prohánět jen v kraťasech po pláži, kde fouká vítr a je okolo 20°C. Pár odvážlivců v neoprenech zde zkouší i surfovat na vlnách.

Pláž Castlerock
Autor: Dominika Charvátová © gigaplaces.com
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Byli tady (2)

Chtějí tam (1)

Byl jsi tam? Přispěj dobrou radou cestovatelům, kteří se chtějí vydat do téhle oblasti nebo si přidej místa do seznamu navštívených.

Chceš tam? Neni nic jednoduššího než se domluvit s ostatními a vyrazit na cestu nebo dostávat tipy na destinace kam se cheš podívat.

Aktivity

Praktické informace

Součást itineráře

Článek: Itinerář cesty do Severního Irska

Severní Irsko je ideálním a nenáročným cílem pro všechny cestovatelé, kteří při svých cestách nevyhledávají extrémní teplo. Země… pokračovat ve čtení

Itinerář cesty do Severního Irska
Součást gigalistu

Giga List: Nejkrásnější výlety v Irsku

Irsko, ostrov drsného podnebí na kterém naleznete hned dva státy, republiku Irsko a Severní Irsko, část Spojeného Království. Na… pokračovat ve čtení

Nejkrásnější výlety v Irsku
Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 1 cestovatel

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Spojené království? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.