Severní Irsko

Zajímavosti v okolí Belfastu

Tipy co navštívit

Napsal/a 107 článků a sleduje jej/ji 7 cestovatelů
(1 hodnocení)
Zajímavosti v okolí Belfastu
Vloženo: 24.10.2017
Autor: Dominika Charvátová © gigaplaces.com

Máte-li prošlé centrum Belfastu a ještě vám zbývá nějaký ten den navíc na návštěvu okolí severoirského hlavního města? Tak to rozhodně stojí za to podívat se i na zajímavosti v jeho blízkém okolí. V článku najdete některá místa, která stojí za navštívení a jsou dobře dostupná i městskou dopravou.

Belfastský hrad

Asi 30 minut autobusem z centra města se dostanete na severní kraj města, kde se v kopci nachází belfastský hrad s výhledem na záliv a město v údolí. K hradu dojdete od zastávky autobusu asi 15 minutovou procházkou.

Belfastský hrad
Autor: Dominika Charvátová © gigaplaces.com
Historie hradu
Autor: Dominika Charvátová © gigaplaces.com

Historie hradu

Původní hrad postavený Normany v pozdním 12. století a nacházející se v samém centru města byl v 16. století přestavěn do kamenné podoby. Hrad ale vydržel pohých 100 let, když byl náhle zcela zničen požárem a tak se zachoval jen název ulice Castle place. Dnešní podoba a umístění hradu je z roku 1862, kdy se jej šlechtický rod Chichesterů rozhodl umístit do jejich jeleního parku pod horu Cave hill.

Kočičí zahrada
Autor: Dominika Charvátová © gigaplaces.com

Kočičí zahrada

K hradu náleží i ne úplně tradiční zahrada, která je zasvěcená oblíbeným kočkám bývalé šlechtičny, majitelky hradu. Kočky tu nejdete v podobě soch umístěných v zeleni či odpočívající na římse vodní fontány. Jejich znázornění najdete i v podobě vystříhaných živých keřů nebo jako mozaiku na chodníčku. Vstup do hradu je zdarma a prohlédnout si interiéry hradu můžete během otevíracích hodin zcela sami bez průvodce.

Cave hill

K dominantě a charakteru okolí města Belfast neodmyslitelně patří kopce na jeho severní straně, tedy tzv. Cave Hill. Tyto útesy shlíží dolů na samotné město v zálivu z výšky 370 metrů. Ideálně se dá spojit návštěva hradu, který leží na úpatí Cave hill i s výšlapem nahoru na útes. Od hradu jsou značeny 3 cesty, kdy se okruh s výstupem a návratem k hradu dá stihnout cca do 1,5h.

Cave hill
Autor: Dominika Charvátová © gigaplaces.com

Výhled na celý Belfast

Z vrcholu útesu je vidět na celý belfastský záliv a tak výstup opravdu stojí za to. Cesta je upravená a přehledná, ale po prudkých deštích se může změnit v bahenní outdoor velice snadno. Pro výstup bych taky doporučila si vybrat lepší počasí, protože na koncích se často drží nízké mraky nebo mlha a tak by byla škoda ochudit se o výhled.

Výhled na celý Belfast
Autor: Dominika Charvátová © gigaplaces.com

Divis a Black mountain

Z Cave hill jsou dobře vidět i sousedící ještě vyšší kopce nad Belfastem a to Divis – nejvyšší z kopců na okraji města a Black mountain s charakteris­tickými televizními věžemi. Celý areál zaštituje nezisková organizace National Trust, která se stará o zachování volné přírodní krajiny. Díky mnoha cestičkám, které protkávají tyto kopce, se zde zabavíte na klidně na celá den.

Divis a Black mountain
Autor: Dominika Charvátová © gigaplaces.com

Stormont - parlamentní budova

Za návštěvu také stojí parlamentní budova, známá pod názvem Stormont, která se nachází asi 30 minut autobusem z centra města. Budova se nachází v rozlehlém parku, kde je kromě hlavní příjezdové strmě stoupající cesty k budově, i spousta pěšinek a cestiček vedoucích parkem. Celý areál je volně přístupný a v parlamentní budově můžete využít během všedních dnů zdarma dostupné prohlídky.

Stormont - parlamentní budova
Autor: Dominika Charvátová © gigaplaces.com
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Byli tady (1)

Chtějí tam (1)

Byl jsi tam? Přispěj dobrou radou cestovatelům, kteří se chtějí vydat do téhle oblasti nebo si přidej místa do seznamu navštívených.

Chceš tam? Neni nic jednoduššího než se domluvit s ostatními a vyrazit na cestu nebo dostávat tipy na destinace kam se cheš podívat.

Aktivity

Praktické informace

Součást itineráře

Článek: Itinerář cesty do Severního Irska

Severní Irsko je ideálním a nenáročným cílem pro všechny cestovatelé, kteří při svých cestách nevyhledávají extrémní teplo. Země… pokračovat ve čtení

Itinerář cesty do Severního Irska
Součást gigalistu

Giga List: Nejkrásnější výlety v Irsku

Irsko, ostrov drsného podnebí na kterém naleznete hned dva státy, republiku Irsko a Severní Irsko, část Spojeného Království. Na… pokračovat ve čtení

Nejkrásnější výlety v Irsku
Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 1 cestovatel

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Spojené království? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.