Díky milovníkům turistiky vznikalo na našem území už od konce 19. století celá řada krásných a zajíamvých rozhleden. Do dnešní doby jich je na českém území postaveno už několik set, aby zpříjemňovaly pohled na anši malebnou zem.
Díky milovníkům turistiky vznikalo na našem území už od konce 19. století celá řada krásných a zajíamvých rozhleden. Do dnešní doby jich je na českém území postaveno už několik set, aby zpříjemňovaly pohled na anši malebnou zem.
Rozhledna Smrk je vysoká 23 metrů a je relativně nová. Původní dřevěná stavba zde shořela. Přístup na ní je volný a výhled na Jizerské hory krásný. Stojí na hoře Smrk (1 124m n. m.), což je nejvyšší hora české strany Jizerských hor
Nejstarší kamennou rozhlednu v Čechách nechal postavit v letech 1822-25 Josef Johann Nepomuk ze Schwarzenbergu. Součástí je i restaurace, která je hojně navštěvovaná. Z výšky 18 metrů nad zemí je možnost vidět na Lipenskou přehradu, Český Krumlov, zámek v Hluboké, Českobudějovicko, Třeboňsko nebo pohraniční hory.
Rozhledna na Žalém, stojí na krkonošském vrcholu Přední Žalý (1 036m n. m.) a skýtá zajímavý výhled jak na Krkonoše, tak na Podkrkonoší.
Rozhledna Anna (992 m. n. m.) se nachází na Anenském vrchu v oblasti Orličky v Orlických horách. Dlouhý výstup téměř 1000 výškových metrů oceníte z vrcholu rozhledny, protože výhled je opravdu daleký. Rozhledna je volně přístupná.
Rozhledna na Suchém vrchu je součástí zdejší Kramářovy chaty. Objekt rozhledny byl původně stavěn jako vodárenská věž. Věž byla postavena v letech 1931-1932. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 22 metrů. Je zde výhled na okolní vrchy Orlických hor, Kralický Sněžník, či Jeseníky.
Rozhledna Velký Javorník se svou výškou (917 m.n.m.) nabízí nepřeberné pohledy na Beskydy po celé jejich šíři a to zdarma. Otevřená je celoročně, takže i poskytuje vhorný cíl jak při pěší turistice tak i na běžky. U rozhledny se nachází chata s možností teplého občerstvení.
Výhledy z Královny hor měli v oblibě turisté již v 19. století. V roce 1825 nechal hostinský Antonín Weber postavit chýše s možností občerstvení. Dnešní podoba rozhledny pochází z roku 1904. O rok později zde také začala fungovat meteorologická observatoř. Po 2. světové válce byl přístup na věž pro veřejnost uzavřen. Ke znovuzpřístupnění došlo až v roce 1998.
Rozhledna se nachází v obci Příchovice u hotelu U čápa. Maják byl vztyčen roku 2013. Vyhlídková plošina ve výšce 18 metrů nabízí krásný pohled na Příchovice a Jizerské hory. Maják je nejmladší rozhlednou v celém okolí. K majáku přiléhá malý lesopark.
Romantická kamenná rozhledna na Krásenském vrchu ve výšce 777 m.n.m. nabízí pohledy na Slavkovský les, Doupovské nebo Krušné hory i na vzdálený vysílač Krašov, stolovou horu Vladař a samozřejmě na nejvyšší horu Krušných hor Klínovec.O tevřena byla již v roce 1933 a na její vrchol vede po obvodu 120 schodů. Rozhledna je voně přístupná.
Háj patří mezi tzv. Bismarckovy rozhledny. Stala se dominantou města Ašše. Rozhledna byla slavnostně otevřena 19. června 1904. Celková výška rozhledny je pak 34 metrů.
Dříve rozhledna která sloužila vojákům a i dnes část objektu slouží vojákům byla železná věž veřejnosti zpřístupněna v roce 1995. Po vystoupání na vyhlídkový ochoz budete mít výhled na Český ráj, Pojizeří, České středohoří, Lužické, Orlické a Jizerské hory, Ještěd, Krkonoše a Broumovskou vrchovinu
Rozhledna stojí na Růžovém vrchu v nadmořské výšce 729 m n.m., byla postavena v roce 1902. Tvořá jí kamenná válcová věž. Z prosklené vyhlídkové plošiny ve výšce 16 metrů se můžete kochat výhledem na České středohoří s vrcholem Milešovka. Zchátralá rozhledna prošla při stoletém výročí rozsáhlou rekonstrukcí a od roku 2002 je tak po letech přístupná veřejnosti. Vstupné 10 Kč,
Z výšky 723 m.n.m. kamenné rozhledny, stojící na naší největší stolové hoře, se vám naskytne okouzlující výhled na Krkonoše, Lužické hory a Česko-saské Švýcarsko. Rozhledna je jedna z nejstarších v ČR a v přízemí najdete restauraci. V období listopad až březen je otevřeno a rozhledna má zpoplatněný vstup.
Díky znovu otevřené rozhledně na vrchu Tábor (678m n. m.) je konečně znovu umožněn krásný výhled na Krkonoše a Jičínskou kotlinu, kterou jinak znemožňovaly vysoké stromy na vrcholu tohoto kopce. Rozhledna sousedí s restaurací a penzionem, tak je zde možné se i ubytovat či najíst.
Rozhledna se nachází u obce Roprachtice směrem na Vysoké nad Jizerou. Byla postavena soukromým investorem. Otevření proběhlo v roce 2009. Vyhlídková plošina ve výšce 13 metrů nabízí krásný pohled na Krkonoše, Jizerské hory, Orlické hory, Ještěd, Bezděz, Milešovku, či Ralsko.
Rozhledna Studený vrch, byla původně zeměměřičská kamenná šestipatrová věž, postavená v r. 1942. Nově je zpřístupněná od roku 2005. Je vyhledávaným místem zdejších trampů. Jejíž výška je 17,5 metrů
Už v roce 1894 byla na vrchu Kopanina (657m n. m.) postavena 18 metrů vysoká rozhledna. Je to pěkná vyhlídka nejen na Český ráj, ale i na Ještěd, Jizerské hory a Krkonoše. Pozor, pro klíče si musíte dojít do stejnojmenné vesnice o půl kilometru vedle (přesný návod visí na rozhledně).
Rozhledna na kopci ve výšce 638 m.n.m. se nachází v CHKO Českém Středohoří severně od města Hlinná. Samotnou stavbu rozhledny tvoří 15 m vysoká železná rozhledna s kruhovým výhledem, poskytujícím pohodlný 360° výhled do kraje na Děčínský Sněžník, panorama Krušných hor, Milešovku či Litoměřice, nad kterými se nachází. Rozhledna Varhošť je veřejnosti volně přístupná.
Legendární Blaník s vojskem ukrytým a spícím v nitru hory střeží třicetimetrová husitská hláska. Ona dřevěná, šindelem krytá rozhledna stojí na vrcholu od roku 1941 a z jejího ochozu je výhled na zvlněnou krajinu Posázaví, Benešovska a Vlašimska.
Na počest říšského kancléře Otto von Bismarcka se v našich zemích začali stavět Bismarckovy věže. Dochovali se tak tři. Rozhledna na Zelené hoře byla otevřena v roce 1909. Stavba je vysoká 18 metrů a naskytne se krásný výhled na Chebsko, Krušné hory, Slavkovský les a část Šumavy.
Rozhledna Eliška se nachází ve výšce 632m.n.m. kousek od vstupního objektu do dělostřelecké tvrze Stachelberg. Je vysoká bezmála 25 metrů a zpřístupněna byla v roce 2014. Dohlédnout můžeme nejen na Krkonoše, ale také na Orlické hory, Jestřebí hory, či Libavské sedlo.
Stojí na místě bývalé dřevěné věže, její výška je 33 m. Pohled z ní je ohromující při běžných podmínek je vidět město Písek či hora Milešovka. Při dobrých podmínkách lze vidět Šumavu, Klínovec či Ještěd.
Rozhledna Vlčí hora stojí na stejnojmenné hoře (581m n. m.). Díky své izolovanosti je z ní krásný kruhový výhled po českém i saském Švýcarsku. Jako většina rozhleden stojících v pohraničí byla vybudována již koncem 19. století. Je vysoká 19 metrů.
Rozhledna se nachází na stejnojmenném vrchu u obce Děbolín. Otevřena byla v roce 2015. Rozhledna je ve tvaru rovnoramenného trojúhelníku, což umožňuje nerušený výhled do tří stran. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 24 metrů a lze k ní vystoupat po 120ti schodech. Rozhledna je volně přístupná v otvíracích hodinách.
Toulovcova rozhledna se nachází v Přírodním parku Toulovcovy Maštale. Je to jedna ze tří rozhleden v tomto parku. Další jsou Borůvka a Terezka, které byly postaveny sdružením obcí mikroregionu. Toulovcova rozhledna je postavena na rozlehlém kopci 539 m n. m. Plošina je ve výšce 12 metrů.
Rozhledna byla otevřena 26. dubna 2014. Vyhlídka je ve výšce 30 metrů, průměr základny 10,7 m, průměr střední části rozhledny 3,4 m a průměr horní vyhlídkové plošiny 5,8 m. Rozhledna je postavena ze dřeva
Původní rozhledna byla postavena roku 1920 po názvem "Rozhledna svobody". V roce 2012 však do základu vyhořela. Poté byla uspořádána sbírka na výstavbu nové rozhledny a v roce 2015 byla započata její výstavba. Nyní se zde nachází ocelová rozhledna s vyhlídkovou plošinou ve výšce 25 metrů. Vstup na rozhlednu je přes samoobslužný turniket. Z vyhlídkové plošiny je krásný výhled na město Tábor a zoo Větrovy.
Rozhledna Dýmník leží hned vedle města Rumburk je vysoká 15 metrů a skýtá zajíamvé výhledy nejen po Šluknovském výběžku.
Dřevěná 30m vysoká rozhledna vyrostla na návrší Signál (501m) u osady Slavíkov (obec Horní Radechová) na podzim 2014. Rozhledna je volně přístupná a poskytuje výhled na českou (CHKO Broumovsko) tak na polskou (NP Stolových hor) stranu pohraničí.
Unikátní rozhledna je stavbou z „kulatého dřeva“, za pomoci ocelových spojů, která svojí výškou 52 metrů nemá obdoby nejen v České republice, ale ani v Evropě. Slavnostně otevřena 14. 5. 2011. Po vystoupání 216 schodů se vám z výšky 42 metrů naskytne výhled na Krkonoše nebo jižní Čechy.
Rozhledna se nachází na kopci ve výšce 508 metrů, který je na severovýchodním okraji oblasti Kokořínska. Dne 28.10.1999 byla na vrcholu otevřena rozhledna, z níž je nádherný rozhled nejen na Kokořínsko, ale také Pojizeří a lesy kolem Bezdězu. Za dobrého počasí je možné spatřit i hřeben Krkonoš. Vstup na rozhlednu je zpoplatněn 20 Kč
Rozhledna Dobrná (500 m.n.m) -Sokolí Vrch byla postavena roku 2003 jako telekomunikační věž s rozhlednou. 1.4.2004 byla slavnostně uvedena do provozu. Krom nádherného výhledu zde najdete také spousty suvenýrů a samozřejmě občerstvení. K rozhledně se dostanete po silnici z centra obce Dobrná, případně po zelené turistické trase z Huntířova. Platí se vstupné.
Zděná 12m vysoká rozhledna Děd se nachází na kopci Děd u města Beroun ve výšce 492 metrů n m. a je volně přístupná. Stavba byla postavena roku 1893 Klubem českých turistů.
Po 144 železných schodech vystoupáte na vyhlídkovou plošinu do výšky 25 m, kde užasnete nad výhledem na Kutnohorsko, Čáslavsko a Kolínsko. Za dobrého počasí uvidíte i Trosky, Bezděz či dokonce Sněžku. Věž slouží jako rozhledna a zároveň mobilním operátorům. Přístup na rozhlednu je volně dostupný.
Svůj název nese dle místa pod ní. Říká se mu Borek, nebo Na Borůvčí. Rozhledna je vysoká 18,5 metrů a její vyhlídková plošina je ve výšce 15 metrů. Vyšlápnout na ni musíte 75 schodů. Máte odtud výhled na hrad Rychmburk, Skuteč, Železné hory, Chrudim a Pardubice
V Drahanské vrchovině se nachází malá dřevěná rozhledna otevřená 10. srpna 2014. Je vysoká 12 metrů a má 63 schodů. Pohled z ní je do okolní krajiny.
Rozhledna Skalka se nachází u obce Vyžlovka. Je vysoká 25 metrů, vyhlídková plošina je ve výšce 21 metrů. Otevřena byla v roce 2011. Z rozhledny je pěkný pohled na okolí Českobrodska, dále na Jevany a Polní Voděrady, či na říčanské lesy. Při dobré viditelnosti lze vidět Krkonoše, Ještěd, Milešovku či Říp a Bezděz.
Památní generála Gablenze je připomínkou vítězství rakouské armády v bitvě u Trutnova roku 1866. K poctě vojevůdce byl dva roky po bitvě odhalen tento litinový památník. Na památníku jsou uvedena jména všech padlých a také samotný památník je od roku 1905 kryptou generála Gablenze. Vrch památníku lze otevřít - příležitostně je výhled přístupný.
Jedná se o rozhlednu u města Hořice na hřebeni Hořického vrchu ve výšce 408m.n.m. Základní kámen byl položen roku 1926 za přítomnosti T.G. Masaryka. Původně měla dosahovat výšky až 40 metrů, nicméně stavba byla přerušena nacistickou okupací. Nyní je vysoká 25 metrů. Z ochozu věže je krásný pohled na Krkonoše a Polabí.
Rozhledna stojí na kopci za Plzní ve výšce 403 m n.m., takže poskytuje výhled na celé město a přilehlé okolí. Samotná kovová konstrukce rozhledny má 68,3 m a nahoru se dostanete po 122 schodech. Rozhledna má zpoplatněný vstup a platí zde otevírací hodiny.
Jedná se o předsunutou baštu hradu Český Šternberk, vybudovanou v 15. či 16. století. Původním účelem bylo chránit hrad od jihu. Dnes slouží jako rozhledna do kraje Sázavy. Je přístupná za minimální vstupné. Nahoru lze vystoupat po malém množství velmi úzkých schodů.
Na samém konci pískovcové plošiny Hruboskalska stojí zajímavá osamocená skalní věž Hlavatice, ze které je pěkný výhled na Turnov ležící v údolí Jizery a Ještědský hřeben. V dálce uvidíte i vrcholky Bezdězu a Ralska zdvihající se z Máchova kraje.
Pískovcový vrch Hořidla (371 m) se nachází asi 12 km od Litoměřic. Na zčásti zalesněném návrší stávalo kdysi pohostinství s vyhlídkovou plošinou, které zaniklo krátce po druhé světové válce. 16.12. 2008 na něm byla slavnostně otevřena nová, kovová, 14 m vysoká rozhledna. Rozhledna je ve výšce 13 m a je zakončeno kruhovým, otevřeným vyhlídkovým ochozem. Volně přístupná.
Rozhledna Na Stráži patří mezi nejnovější rozhledny v České republice. Byla dostavená až v roce 2011. Díky dřevěnému opláštění krásně zapadá do okolní přírody. Je z ní nejkrásnější výhled na skalní hrádek Sloup a spoustu vrcholků Lužických hor včetně majestátního Klíče.
Rozhledna Milohlídka sloužila jičínským občanům ke krásným rozhledům po svém městě a okolí do té doby, než celý vrch Čeřovka zarostl mohutnými buky a duby. Nyní poskytuje jen omezený výhled přes lom na část Velišského hřebene. I tak ale tato romantická stavba stojí za návštěvu.
Tato nová rozhledna vznikla přímo v areálu zříceniny Lichnice na Pardubicku. Rozhlednu tvoří točité ocelové schodiště, kam návštěvníci vystoupají na hranu kamenného torza věže. Za dobré viditelnosti lze dobře pozorovat až Krkonoše, Bezděz nebo Milešovka vzdálená 140 km. Vstup asi cca 30Kč platí jak na zříceninu tak i rozhlednu. Dostupnost je od parkoviště pod hradem asi 5 minut chůze.
Příhradová konstrukce o výšce 31,2 metrů byla postavena v roce 2013. Na vyhlídkovou plošinu vede 113 schodů a pak se vám naskytne výhled na České středohoří, Bezděz, Ještěd nebo Krkonoše. Vyhlídka je volně přístupná.
Petřínská rozhledna, vysoká téměř 66 metrů, patří mezi nejznámější české rozhledny. Oproti svému francouzskému vzoru je však 5x menší. I tak skýtá nádherný výhled na Prahu.
Hrad Kunětická hora se nachází nedaleko Pardubic. Z hradní věže je pohled do širého rovinatého okolí. Lze dohlédnout na většinu okolních obcí. Během průběhu festivalu hrady.cz je zde výhled na místo, kde festival probíhá a také vše z výšky poslouchat :)
Zdejší Rozhledně také říkají Frotzelova rozhledna. Pro výstup na rozhlednu musíte vyšlápnout 39 schodů. Rozhledna je součástí chaty, kde je občerstvení, ve stylu Jurkovičových staveb. Z vyhlídkové plošiny máte kruhový výhled na vrcholky Českého středohoří, hrad Oltářík a Hazmburk, Louny, plošinu Džbán, Doupovské hory, Klínovec
Nedaleko Heřmanova Hradce najdete 14 metrů vysokou rozhlednu Barborku, postavenou v roce 2004. Ačkoli rozhledna není převeliká, tak i tak poskytuje krásné výhledy jak na Železné a Orlické hory tak na rovinný úrodný kraj Polabí plný sadů směrem na Pardubice. Rozhledna dostala své jméno po patronce horníků, sv. Barboře, protože se v místních lomech se v 16.-17. století těžil kámen na výrobu mlýnských kamenů.
Rozhledna Doubravka byla otevřena v roce 2018 a najdete jí na Praze 14 asi 10minut chůze od parku U Čeňku. Autorem originálního návrhu je architekt Martin Rajniš, který z rozhledny udělal zároveň umělecké dílo z akátového dřeva a tří oválů podpírající úzké točité schodiště vedoucí do výšky 20metrů. Každý jeden z 98 dřevěných schodů je možné si za 2000Kč zakoupit a mít na něm vyrytý vlastní vzkaz, čímž můžete tento projekt podpořit. Daleký výhled do okolí umožňuje její umístění na kopečku Horka.
V Mladé Boleslavi lze navštívit Letecké muzeum Metoděje Vlacha. Najdeme zde spoustu exponátů, ale také vyhlídkovou věž. Odtud lze vidět na Mladoboleslavský hrad, dále Bezděz a samozřejmě na samotné letiště. Z jedné strany lze pozorovat střechu muzea, která je zdobena motivy historických letadel. Na ploše letiště můžeme dalekohledem sledovat množství syslů.
Výstavba betonové rozhledny začala v roce 1934 u příležitosti výročí založení Rolnické záložny Podřipské. Podle zakladatele spolku Václava Kratochvíla získala i jméno. Po vystoupání 49 schodů na vyhlídkovou plošinu ve výšce 13 metrů nad zemí se vám naskytne výhled severním směrem na České středohoří a samotné město Roudnici s malebným zámečkem. Rozhledna je volně přístupná.
Novoměstská radnice disponuje věží s vyhlídkovým balkonem. Odtud lze vidět nejen dominantu Prahy - Pražský hrad, ale také Karlovo náměstí, které se rozprostírá přímo pod věží, dále Žižkov, Staroměstské náměstí, či ulici Štěpánskou s kostelem sv. Štěpána.
Rozhledna Romanka se nachází u obce Hrubý Jeseník v okrese Nymburk. Je vysoká 50 metrů a stojí na uměle vytvořeném kopečku. Jedná se o nejníže položenou rozhlednu v České republice - pouhých 204,5 m.n.m. Rozhledna byla otevřena v roce 2003. Své jméno má po zdejší malé dívence, která se často chodila dívat na průběh stavby :).
Tančící dům je známou dominantou Prahy. Konají se zde různé výstavy. Koupíme-li si vstupenku na některou z těchto výstav, automaticky můžeme navštívit i střechu objektu. Odtud je krásný výhled na Vyšehrad, Pražský hrad, Petřín a samozřejmě na Vltavu, která je za pěkného počasí plná loděk.
Pro tuto funkci se musíte zaregistrovat nebo přihlásit.