Wydma Czołpińska

Wydma Czołpińska

Písečné duny na Baltu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Malá
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 3:00 hod

Moře. Bílé písečné pláže, stovky metrů široké, bez dlouhých řad slunečníků a rezervovaných míst. Pohádkové borové lesy. Stavby jako ze skandinávského filmu, cihlové gotické kostely, hrázděné statky. To je baltské pobřeží, zhruba čtyři až šest stovek kilometrů od českých hranic. Díky tisíciletému působení moře a větru lemuje pobřeží další zdejší specialita – písečné duny. Na dunách u vesnice Czołpino(nebo u městečka Leba) jsme si skutečně připadali jako na Sahaře. Ohromné písečné kopce střídají písečná údolí.

Obsah článku
Recenze [2x]

Příjezd

K vesničce Czołpino, která je známá hlavně svými písečnými dunami, jsme se vydali po prohlídce nedalekého skanzenu Kluki, kde se dozvíte leccos o nám neznámých národech Kašubů, Prusů či pomořanských Slovinců. Zdejší Slovince připomíná název Słowińského národního parku. Na lesní parkoviště a ke vstupu se dostaneme borovým lesem. Než zaplatíme vstupné + parkovné, zjišťujeme, zda jsme tu vůbec správně, ale letáčky ve výloze nás utvrdí víc, než paní, která vstup do NP střeží.

Duny

Od parkoviště, po asi 1,5km chůze nádherným borovým lesem, přijdeme k místu, kde začínají duny. Místy jsou zarostlé trávou, místy se jedná o rozlehlou poušť.

Duny

Duny

Chůze v jemném písku je náročná, ale příjemná. Rozhodně doporučuji sundat boty a užít si leštění nehtů.

Duny

Duny

Cestou zdoláváme dva menší kopečky, které však dají v písku pěkně zabrat. Chodníčkem, vkusně vymezeným lanami, se za další kilometr dostanete až k moři.

Duny

Když skončí duny, začne moře

Když skončí duny, začne moře

Výhledy na moře jsou fascinující

Výhledy na moře jsou fascinující

Po odlivu

Po odlivu

Na pláži se objeví neskutečná podívaná, která připomíná erozi

Moře

Moře

Moře

Máme to skoro se západem, ale jelikož se od pevniny zatahuje, vydáváme se na cestu zpět.

Moře

Kamínky

Kamínky

Duny

Když se dostneme na parkoviště, využijeme krásného místa k noclehu a přespíme zde do druhého dne. V noci nás navštíví lišák a několik srnek. Nikomu jsme nevadili a ráno odjíždíme před devátou.

Duny


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam