Výstup na Kralický Sněžník

Výstup na Kralický Sněžník

Aneb na skok do Polska

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Nadprůměrná
Čas: 6:00 hod

Kralický Sněžník je nejvyšší horou NPR Kralický Sněžník. Narozdíl třeba od takové Sněžky jej musíte z větší části dobít bez podpory lanovky a vymožeností moderní civilizace.

Obsah článku
Recenze [4x]

Jakou trasu na vrchol?

Jakmile se rozhodnete, že Kralický Sněžník zdoláte, začnete přemýšlet, jak jej zdolat. Tras se nabízí více, z ČR můžete vyrazit z Dolní Moravy po modré nebo po žluté, také můžete začít v obci Stříbrnice a vydat se na tůru odtud. Vzdálenosti budou vždy okolo 15 až 20 km s cestou zpět.

Jak jsme šli na Kralický Sněžník my

Neradi chodíme dvakrát po stejné trase – i když zde je se stále čím kochat i při dvojím průchodu, ale rozhodli jsme se pro okružní cestu. Na začátek jsme se vyvezli kousek lanovkou z Dolní Moravy a ušetřili asi 200 m stoupání. Vy si je samozřejmě můžete vyšlápnout. Pak jsme od rozcestí Slaměnka – chata šli po modré, zelené, modré až na vrchol. Cestou bylo zajímavé sledovat, jak se mění krajina. Doporučení na cestu: Chce to pořádné boty, ideálně voděodolné, mnohokrát půjdete různými loužičkami a promáčenými porosty.
Nahoře na Kralickém Sněžníku narazíte možná na trochu více turistů, ale i tak si zde nebudete připadat jak na Sněžce – lidí je to poměrně málo a při cestě jenom sem tam potkáte jiného turistu.
Dolů jsme se vydali po žluté přímo na Dolní Moravu. Uff, dalo nám to zabrat!
Líbí se ti mé cesty? Sleduj je i na mém Instagramu

Plán trasy

Plán trasy

Pěší trasa dle Mapy.cz vychází na 18 km a 5:55 h. Okruh vás provede krásou zdejší krajiny pro malebných stezkách, kde vás ale čekají nástrahy v podobě kořenů, kamenů a vlhka.


Ostrý začátek

Navigovat na mapě

Hned na začátek tůry se naskytne krásný výhled, který zaplatíte prvními kapkami potu – pěkný kopeček na zahřátí.

Ostrý začátek

Ze začátku půjdete lesem

Typický převážně jehličnatý les. Ovšem s přibývající nadmořskou výškou se krajina začne měnit.

Ze začátku půjdete lesem

Stromy začnou postupně mizet

Během cesty se můžete několikrát zahlédnout i cíl vaší cesty. Pokud máte ultrazoom nebo dalokohled, můžete se podívat i na lidi, kteří již do cíle dorazily. V tento moment vám ještě kus chybí.

Stromy začnou postupně mizet

Stromy fuč, je tu slon

Stromy fuč, je tu slon

50.203644, 16.851528

Stromy dorůstající do výšky maximálně jednotek metrů jsou jasným znamením, že se blížíte k vrcholu. Pokud odbočíte kousek ze stezky dojdete i ke slavnému slonovi! Je čas na poslední malý odpočinek před zdoláním vrcholu!

Jsme nahoře

Navigovat na mapě
1 424 m / 4 672 ft

Prošli jste kolem pramene řeky Moravy, kde jste si mohli doplnit zásoby vody z jejího ledového pramene a vystoupali poslední metry nahorů. Nahoře prochází polská hranice, takže klidně se můžete podívat, jestli u nich náhodou není tráva zelenější ;-)

Jsme nahoře
A jde se dolů!

A jde se dolů!

Cestou dolů dostanou kolena pořádně zabrat, ale přírodní krásy to vynahradí!
Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam