Slovensko

Výstup na Demian

Pekná výhliadka

Marian Gabor
Napsal/a 77 článků a sleduje jej/ji 5 cestovatelů
Výstup na Demian
Vloženo: 03.11.2020
Autor: Marian Gabor © gigaplaces.com
Vhodné pro:
Rodiny s dětmi
Turisty
Výletníky
Cestovatele

Demian je 685 m n.m. vysoký vrchol v Štiavnických vrchoch, ktorý sa nachádza nad obcou Hronská Breznica. Vrchol ponúka výhľady najmä na Žiarsku kotlinu a Kremnické vrchy. Na vrchol sa dá dostať po zelenej turistickej trase za približne hodinu a pol. Okrem toho je vrchol aj súčasťou náučného chodníka Spoznaj a chráň, ktorý sa na začiatku trasy odpája od turistickej značky a prechádza zaujímavými miestami po okolí, pričom jeho dĺžka je väčšia približne o pol hodinu. 

Holý vrch

Holý vrch je prvá z piatich zastávok náučného chodníka, ktoré prinášajú informácie o histórií územia od jeho geologického vývoja až po prvé osídlenie. Samotný vrch je síce zarastený stromami, ale poskytujú výhľad na vstup do doliny Jasenica, ktorou sa dostanete vlakom aj autom do Banskej Štiavnice a tvorí vstupnú bránu do Štiavnických vrchov zo severu. 

Holý vrch
Autor: Marian Gabor © gigaplaces.com

Cez lúky

Na úvod vedie cesta cez lúky a až následne na ich konci sa vstupuje na lesnú cestu, ktorá je identická zo zelenou značkou a po nej sa dostanete až na vrchol Demian. Pri vstupe na lesnú cestu je slabšie značenie, takže je potrebné dávať si pozor a na najväčšej lesnej ceste je potrebné odbočiť do ľava. V prípade ak by ste sa na túru vybrali v lete, tak je možné si na týchto miestach nájsť aj miesta na opekanie. 

Cez lúky
Autor: Marian Gabor © gigaplaces.com

Lesná cesta

Približne po 30 minútach stúpania po lesnej ceste je odbočka na turistickú trasu na ktorej sa nachádza aj studnička, ktorá je súčasne aj ďalším bodom náučného chodníka. Po pomalom stúpaní od studničky nastáva náročnejšia časť výstupu do strmšieho kopca, avšak stále môžeme hovoriť len o náročnejšej prechádzke v lese. 

Lesná cesta
Autor: Marian Gabor © gigaplaces.com

Vrchol Demian

Samotný vrchol nie je ničím zaujímavým a jedná sa len o klasický vrch niekde v lese, ktorý je navyše z veľkej časti zarastený aj stromami. Zaujímavou je ale možnosť vyjsť na vyhliadku, ktorá ponúka výhľad na Žiarsku kotlinu, Kremnické vrchy, ale aj vzdialenejší Vtáčnik a v prípadne dobrého počasia aj Nízke Tatry, alebo Veľkú Fatru. 

Vrchol Demian
Autor: Marian Gabor © gigaplaces.com

Vyhliadkové miesto

Dá sa dostať na koniec týchto skál, skadiaľ je najkrajší pohľad na okolie, avšak treba si dávať pozor, pretože pod skalmi sa nachádza prudký skalný zráz. V pozadí fotky vidieť aj spomínané Nízke Tatry, v ľavej časti Kremnické vrchy a v popredí dominuje obec Hronská Dúbrava s malou vodnou elektrárňou na rieke Hron. 

Vyhliadkové miesto
Autor: Marian Gabor © gigaplaces.com

Výhľad na západ

Smerom na západ sa naopak ponúka výhľad na nižšie položené vrcholy Vtáčnika, alebo Štiavnických vrchov, či Pohronského Inovca a na Žiarsku kotlinu a okolité obce, ktoré sa nachádza v doline Hrona a na okolitých kopcoch. 

Výhľad na západ
Autor: Marian Gabor © gigaplaces.com
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Byli tady (1)

Chtějí tam (2)

Byl jsi tam? Přispěj dobrou radou cestovatelům, kteří se chtějí vydat do téhle oblasti nebo si přidej místa do seznamu navštívených.

Chceš tam? Neni nic jednoduššího než se domluvit s ostatními a vyrazit na cestu nebo dostávat tipy na destinace kam se cheš podívat.

Aktivity

Praktické informace

Součást gigalistu

Giga List: Nejkrásnější výlety ve Štiavnických vrších

Samotná Bánská Štiavnice je velmi krásné a zajímavé město, zároveň je to i výborné východisko na túry po okolní krajině… pokračovat ve čtení

Nejkrásnější výlety ve Štiavnických vrších
Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 0 cestovatelé

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Slovensko? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.