Slovensko

Výstup na Demian

Hezká vyhlídka

Marian Gabor
Napsal/a 77 článků a sleduje jej/ji 5 cestovatelů
Výstup na Demian
Vloženo: 03.11.2020
© gigaplaces.com
Vhodné pro:
Rodiny s dětmi
Turisty
Výletníky
Cestovatele
Byli tam:
Chtějí tam:

Demian je 685 m nm vysoký vrchol ve Štiavnických vrších, který se nachází nad obcí Hronská Breznica. Vrchol nabízí výhledy zejména na Žiarskou kotlinu a Kremnické vrchy. Na vrchol se lze dostat po zelené turistické trase za přibližně hodinu a půl. Kromě toho je vrchol i součástí naučného chodníku Poznej a chraň, který se na začátku trasy odpojuje od turistické značky a prochází zajímavými místy po okolí, přičemž jeho délka je větší přibližně o půl hodinu.

Holý vrch

Holý vrch je první z pěti zastávek naučného chodníku, které přinášejí informace o historii území od jeho geologického vývoje až po první osídlení. Samotný vrch je sice zarostlý stromy, ale poskytují výhled na vstup do doliny Jasenica, kterou se dostanete vlakem i autem do Banské Štiavnice a tvoří vstupní bránu do Štiavnických vrchů ze severu.

Holý vrch
Autor: Marian Gabor © gigaplaces.com

Přes louky

Na úvod vede cesta přes louky a teprve následně na jejich konci se vstupuje na lesní cestu, která je identická se zelenou značkou a po ní se dostanete až na vrchol Demian. Při vstupu na lesní cestu je slabší značení, takže je třeba dávat pozor a na největší lesní cestě je třeba odbočit do leva. V případě, že byste se na túru vydali v létě, tak je možné si na těchto místech najít i místa k opékání.

Přes louky
Autor: Marian Gabor © gigaplaces.com

Lesní cesta

Přibližně po 30 minutách stoupání po lesní cestě je odbočka na turistickou trasu na které se nachází i studánka, která je současně i dalším bodem naučné stezky. Po pomalém stoupání od studánky nastává náročnější část výstupu do strmějšího kopce, avšak stále můžeme mluvit jen o náročnější procházce v lese.

Lesní cesta
Autor: Marian Gabor © gigaplaces.com

Vrchol Demian

Samotný vrchol není ničím zajímavým a jedná se jen o klasický vrch někde v lese, který je navíc z velké části zarostlý i stromy. Zajímavou je ale možnost vyjít na vyhlídku, která nabízí výhled na Žiarskou kotlinu, Kremnické vrchy, ale i vzdálenější Vtáčnik a v případě dobrého počasí i Nízké Tatry, nebo Velkou Fatru.

Vrchol Demian
Autor: Marian Gabor © gigaplaces.com

Vyhlídkové místo

Dá se dostat na konec těchto skal, odkud je nejkrásnější pohled na okolí, ovšem je třeba si dávat pozor, protože pod skály se nachází prudký skalní sráz. V pozadí fotky vidět i zmiňované Nízké Tatry, v levé části Kremnické vrchy a v popředí dominuje obec Hronská Dúbrava s malou vodní elektrárnou na řece Hron.

Vyhlídkové místo
Autor: Marian Gabor © gigaplaces.com

Výhled na západ

Směrem na západ se naopak nabízí výhled na níže položené vrcholy Vtáčnika nebo Štiavnických vrchů či Pohronského Inovce a na Žiarskou kotlinu a okolní obce, které se nachází v údolí Hronu a na okolních kopcích.

Výhled na západ
Autor: Marian Gabor © gigaplaces.com
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Praktické informace

Součást gigalistu

Giga List: Nejkrásnější výlety ve Štiavnických vrších

Samotná Bánská Štiavnice je velmi krásné a zajímavé město, zároveň je to i výborné východisko na túry po okolní krajině… pokračovat ve čtení

Nejkrásnější výlety ve Štiavnických vrších
Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 0 cestovatelé

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Slovensko? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.