Výlet na Passo Stelvio a okolí

Výlet na Passo Stelvio a okolí

Výlety v okolí nejznámějšího italského průsmyku

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 5 dnů

V blízkém i trochu vzdálenějším okolí slavného průsmyku Passo dello Stelvio najdete celou řad míst, které stojí rozhodně za návštěvu. Mimo turistických výstupů na přilehlé vrcholy můžete například podniknout horolezeckou výpravu na horu Ortler či projet další slavný průsmyk Gavia

Obsah článku
Recenze [3x]

1. - 2. den Průsmyk Stelvio a hory nad ním

Základem tohoto krásného výletu je samozřejmě vlastní výjezd na průsmyk Stelvio. Přímo nad ním jsou dvě hory, které stojí za výstup: Monte Scorluzzo a Punta Rosa.

Článek: Jízda na Passo dello Stelvio

Snad nejslavnější průsmyk v Alpách

Passo dello Stelvio (2 758m n. m.) patří mezi nejvyšší a nejkrásnější alpské průsmky. Zajímavostí je, že se na něj můžete vydat hned ze tří směrů: nejslavnější směr je z Prata (na vrchol vede 48 serpentýn), dále z Bormia nebo švýcarského Val Müstair přes další průsmyk Umbrail. Přímo z průsmyku můžete udělat navíc několik túr na přilehlé vrcholky či se kochat výhledem na nejvyšší horu bývalého císařství Rakousko-Uhersko Ortler.

Článek: Výstup na Monte Scorluzzo

Horská vyhlídka nad passem Stelvio

Stelvio není jen krásný průsmyk s vyhlášenou pořádně zakroucenou silnicí, ale i výborné východisko hned na několik perfektních horských túr. Nejvyšším blízkým vrcholem je Monte Scorluzzo (3 094m n. m.), které je vhodné i pro víkendové turisty. Výstupová cesta je jednoduchá s jen malým převýšením. Výhledy jsou navíc parádní.

Článek: Výstup na Rifugio Garibaldi

Nejklasičtější procházka z Passo Stelvio

Jen devadesát výškových metrů nad průsmykem Stelvio je vyhlídka a restaurace v jednom - Rifugio Garibaldi (2 845m n. m.). Téměř každý, kdo nemá naspěch si sem z průsmyku vystoupá a kochá se pohledy. Po hřebeni pak můžete pokračovat až do sedla pod Punta Rosa či si na ní i vylézt.

3. - 4. den - Solda / Sulden

Centrum pohoří Ortles

Z průsmyku Stelvio se vydejte do města Solda. Odtud můžete podniknout celou řadu výletů různé obtížnosti. Pokud jste horolezecky zdatní, můžete vyrazit dokonce i na nejvyšší vrchol celého pohoří Ortler.

Článek: Výstup na Ortler (3905m n.m.)

Výstup na nejvyšší horu bývalého Rakouska-Uherska.

Nahoru jihovýchodním hřebenem Hintergrat, obtížnost III.UIAA/AD, v jednom místě IV.UIAA, dolů normálkou (AD-/PD+), ledové pasáže do 45°. Nocování na chatách Hintergrathütte a Payer Hütte. Z interní komunikace: "...superparádní víkend, byli jste skvělí, Volové..." (Mezi Voly zahrnuta i já.) Bylo mi ctí, pánové ! Absolvováno 4.-6.8. 2017

5. den - Passo di Gavia

Slavný průsmyk na jihu Ortles

Pokud si chcete projete ještě jedne krásný průsmyk vydejte se na jih pohoří Ortles, kde je známé horsk ésedlo Passo di Gavia.

Článek: Výjezd na Passo di Gavia

Legendární průsmyk ve stínu Stelvia

Passo di Gavia (2652 m n. m.) patří mezi nejmalebnější alpské průsmyky. Jedná se o 10. nejvyšší asfaltovou silnici v Alpách. Na rozdíl od slavnějšího Stelvia nedaleko je zda ale daleko menší provoz. Silnice spojuje lyžařské středisko Bormio na severu a Ponte di Legno na jihu (nedaleko Passo Tonale). Průsmyk Gavia je občas zařazen do jedné z etapa Giro d´Italia a většinou pak bývá označován jako tzv. Cima Coppi, nejvyšší bod celého závodu. Epický byl například ročník 1988, kdy pelotn zdolával průsmyk ve sněhové bouři a vyhrál Holanďan Erik Breukink (odkaz na video na konci článku). Při výjezdu ze severu nebo jihu tu na člověka až působí magická atmosféra rozhodujících okamžiků Giro d´Italia, ale i klid okolních hor. Na samotném průsmyku měl bohoslužbu Jan Pavel II. Přímo u vrcholové cedule 2652m je útulná restaurace Rifugio Bonetta. Z Bormia je na na 25km výškový rozdíl 1400m, z Ponte di Legna je převýšení téměř stejné, ale na "pouhých" 17km (tzn. průměr 8% a 16% max. sklon), převzato z http://www.climbbybike.com


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam