Túra ze Skala Eresou

Túra ze Skala Eresou

Procházka k útesům a zřícenině

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 1:30 hod

Skala Eresou je známá hlavně tím, že se zde měla pohybovat básnířka Sapfó. Mimo koupání na pěkné dlouhé pláži však můžete podniknout i zajímavou procházku východním směrem, kde jsou krásné útesy a i velmi pěkná vyhlídka od ruin pevnosti.

Obsah článku
Recenze

Pláž Skala Eresou

Navigovat na mapě

Procházku můžete začít buď přímo z města nebo z pláže v rámci „odpočinku“ od plavání a slunění. Západním směrem je vidět na konci pláže víc jak 130 metrů vysoký útes na kterém trůní kaplička /další možnost na vycházku/. My však budeme pokračovat přesně opačným směrem.

Pláž Skala Eresou

Výhled na východ

Naše cesta vede východním směrem k útesům za městským přístavem. Cesta zpět vede pak přes rozvaliny ležící na kopci přímo nad městečkem. V městě je celá řada taveren přiléhajících přímo nad pláž. Tato část pláže je tedy rušnější, naprosto bez soukromí a je i užší.

Výhled na východ

Městečko Skala Eresou

I samotné městečko Skala Eresou je malebné – najdete zde pěkné domečky, romantické uličky, kostelík. Je však vidět, že patří k těm turističtějším na ostrově, se suvenýrovými krámky, tak nemá takovou „původní“ atmosféru jako zapomenuté vesničky v horách.

Městečko Skala Eresou

Přístav ve Skala Eresou

Navigovat na mapě

Poté co opustíte městečko ruch naprosto utichá a stává se z toho prakticky „opuštěná“ vycházka. Přístav u Skaly Eresou je malý, ale je od něj krásný výhled nejen na útesy, ale i na malé rozvaliny na kopci, hlavní cíl této vycházky.

Přístav ve Skala Eresou

Kostelíček u Skala Eresou

Nejhezčí výhled z přístavu je však na druhou stranu k malému kostelíčku a dál na útesy. Je tu vidět i další možná krásná vyhlídka – mobilní vysílač, ke kterému vede i prašná silnička.

Kostelíček u Skala Eresou

Výstup na útes

Přímo od přístavu vede na sever podel kamenných zídek pěšina až do necelý kilometr vzdálené osady Christos (z ní vede ta prašná silnice k anténě). Hned zkraje je možné z ní odbočit a spíš už intuitivně vylézt na malý vyhlídkový útes. Při pohledu zpět je vidět vše – Skala eresou, přístav, kostelík a i ruiny pevnosti.

Výstup na útes

Vyhlídka z útesu

Odměnou za krátký výstup je krásný výhled dolů z útesu na místní divoká skaliska a opuštěnou malou pláž

Vyhlídka z útesu

Vyhlídka z útesu2

Na druho ustranu útesu už pohled není tak dramatický, ale další opuštěná pláž je také pěkná.

Vyhlídka z útesu2

Cesta k hradu

Z útesu se nechá jít téměř přímo k hradu. Od zídek navíc vede i vyšlapaná pěšina.

Cesta k hradu

Zřicenina hradu ve Skala Eresou

Výstup k hradu je v řeckém vedru relativně namáhavý, ale ve skutečnosti je to jen okolo 50 metrů výškových. Hlavním pozůstatkem je jen malá kulová věž.

Zřicenina hradu ve Skala Eresou

Krásný výhled

Odměnou za výstup je nádherný výhled na útesy a přístav

Krásný výhled

Výhled na Skala Eresou

Vlastní kopec je docela táhlý a zarostlý, takže další cesta je chvíli bez výhledu než se otevře pěkný pohled na Skala Eresou

Výhled na Skala Eresou

Vyhlídka na Eresos

Cesta dále chvíli vede málo znatelnou stezkou borovicovým lesem než se dostanete na poslední krásnou vyhlídku do oázy pod vámi obklopenou vyprahlými horami. V dáli je vidět i městečko Eresos.

Kousek pod vámi je dům od kterého vede už pohodlná stezka přímo do města. Každopádně trefit tuto stezku z městečka je výrazně obtížnější než jít k hradu od přístavu.

Vyhlídka na Eresos


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam