Túra pašeráckou stezkou

Túra pašeráckou stezkou

Spojka Jizerských a Lužických hor

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Lehká
Čas: 4:30 hod

Pašerácká naučná stezka vede malebnou krajinou po převážně odlesněném hřebenu na severním konci České republiky spojující daleko známější Jizerské a Lužické hory. Nejkrásnější rozhledy na celé této procházce jsou z úpatí kopce Výhledy (569m n. m.) či větrnými elektrárnami zastavěným Lysým vrchem (643m n. m.). Začátek výšlapu je v Albrechticích u Frýdlantu a konec je po 15 km v Chotyni či alternativně v Hrádku nad Nisou 18 km.

Obsah článku
Recenze [1x]

Výhled z Chotyně na Grabštejn

Nejjednodušší začátek této túry je v malé vesničce Chotyně ležící v údolí Lužické Nisy. Chotyně je dostupná častými vlakovými spoji z krajského města Liberec. Odtud cesta stoupá údolím Václavického potoka kolem krásného hradu Grabštejn, která stojí za samostatnou návštěvu.

Výhled z Chotyně na Grabštejn

Pod Kamenným vrchem

Cesta vede po silničce, kde je bohužel docela i provoz. Až po 5 km z Chotyně se kousek od obce Václavice turistická trasa napojuje na Pašeráckou stezku již bez moto provozu. Tato trasa je velmi vhodná i pro cyklisty!

Pod Kamenným vrchem

Ještědský hřeben

Cesta vede mezi poli těsně pod hřebenem s pěknými výhledy nejen na hustě zalesněnou západní část Ještědského hřebene.

Ještědský hřeben

Výhled na Lužické hory

Nejhezčí pasáže této trasy přicházejí až těsně pod vrcholem Výhledy (569m n. m.), odkud jsou opravdu krásné výhledy – například na Hvozd v Lužických horách.

Výhled na Lužické hory

Pod vrchem Výhledy

U rozcestí „Pod Výhledy“ je ideální odbočit a vyrazit výše na kopec. Z místa než se zajde do lesa, je ideální výhled na vrcholky Lužických hor, zvlášť brzy ráno. Samotný vrchol kopce je zarostlý jen s omezeným výhledem na Liberec. Na vrcholu kdysi stála výletní restaurace, ale po druhé světové válce byla zbořena. Jediným pozůstatkem je pěkně zarovnaný vrchol kopce s ohništěm – ideální místo na letní širák.

Pod vrchem Výhledy

Ještědský hřeben

Pohledy přes pole k Ještědskému hřebeni jsou velmi malebné.

Ještědský hřeben

Vítkovický kostel

Cesta dál pokračuje nad obcí Horní Vítkov s výhledy na Ještěd a lehce zanedbaný kostelíček Panny Marie.

Vítkovický kostel

Kopec Výhledy

Cesta dál stoupá do sedla mezi kopci Výhledy a Lysým vrchem.

Kopec Výhledy

Vrchol Lysého vrchu

Po chvíli se cesta zase napojí na silnici a stoupá dále až těsně pod vrchol Lysého vrchu (643m n. n.). Kopec je díky svým větrným elektrárnám ze všech stran jednoduše identifikovatelný.

Vrchol Lysého vrchu

Výhled na Ještěd

Pěkný je odtud výhled na Ještěd – krále kopců široko daleko.

Výhled na Ještěd

Ruina větrného mlýna

Samotný vrchol Lysého vrchu je plochý a výhled z něj není taková sláva, jak by se původně zdálo. Zajímavostí je ale ruina starého větrného mlýna.

Ruina větrného mlýna

Sestup do Albrechtic

Cesta z Lysého vrchu začne klesat stromořadím, kde jsou výhledy na zalesněnou hradbu Jizerských hor a do Albrechtického sedla, kde tento výlet končí. Vlastní Pašerácká stezka klesá do Heřmanic a dál kolem Frýdlantu až k hraničnímu přechodu Andělka. Výlet lze prodloužit pokračováním hřebenovky dál na východ přes Špičák do Oldřichovského se­dla.

Sestup do AlbrechticČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam