SOOS

SOOS

Český Yellowstone

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Větší
Obtížnost: Lehká
Čas: 2:00 hod

Ano i u nás se nachází aktivní půda. Nachází se na západě Čech nedaleko Franstiškových Lazní. Rezervace byla vyhlášená v roce 1964. Díky svým rašeliništím a minerálním pramenům, které vyvěrají na povrch. Říká se jim bahenní sopky. Jedná se o dozvuky vulkanické činnosti.

Obsah článku
Recenze [3x]

SOOS

Český Yellowstone

Ano i u nás se nachází aktivní půda. Nachází se na západě Čech nedaleko Franstiškových Lazní. Rezervace byla vyhlášená v roce 1964. Díky svým rašeliništím a minerálním pramenům, které vyvěrají na povrch. Říká se jim bahenní sopky. Jedná se o dozvuky vulkanické činnosti. Jedná se o přes kilometr dlouhou naučnou stezku. Pro děti je vhodné navštívit i zdejší muzeum, které je v ceně vstupného, kde člověk vidí prehistorickou zvěř – dinosaury a též se dozví o formování naší planety a zdejší půdy. Nejedná se o Yellowstone v pravém slova smyslu. Jelikož zde se jedná o úplně jiný proces než tomu je opravdu v Americe a kde je to extrémně nebezpečné. Ale i tak je zde vidět, že minerální prameny umí se zdejší přírodou zamávat. Nejznámější na stezce je Císařský pramen. Kolem rezervace SOOS je i úzkokolejná dráha na Kateřinu. I v létě zde jezdí pravidelné spoje. Nejedná se o zběsilou jízdu, ale jízdu krokem. Je možnost se i po dráze projít. Dříve sloužila kamenolomu.

Rašeliniště

Zdejší rašeliniště umí s přírodou zamávat, takže zkřehlé a suché stromy jsou tu neustále.

Rašeliniště

Císařský pramen

Nejznámější pramen v rezervaci. Je možnost i ochutnat.

Císařský pramen

Slatiniště

Slatiniště je přítomné všude, tak nescházet ze stezky, přeci si nebudeme ničit přírodu. Slatiniště jsou známé díky měkké půdě.

Slatiniště

Barevnost přírody

Na povrch se derou veškeré minerály a soli.

Barevnost přírody

Barevné písky

O těchto píscích se člověk dočte v muzeu.

Barevné písky

Tady nám to bublá

Zde v těchto místech to krásně bublá, jak alchymistovi v laboratoři

Tady nám to bublá

úzkokolejka

Zdejší úzkokolejná dráha

úzkokolejka

Hunty s kamením

Zde jsou ještě hunty plného kamení

Hunty s kamenímČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam