Anglie

Netradiční aktivity v Londýně

Zdarma či levně

Napsal/a 135 článků a sleduje jej/ji 16 cestovatelů
(2 hodnocení)
Netradiční aktivity v Londýně
Vloženo: 24.07.2019
© gigaplaces.com
Vhodné pro:
Rodiny s dětmi
Rodiny s kočárkem
Seniory
Turisty
Výletníky
Cestovatele
Byli tam:
Chtějí tam:

Londýn je obecně poměrně drahé město, co se týká tradičních zážitků. Cena vstupů do památek jako je Tower of London nebo Londýnské oko se pohybují okolo 25 liber a více. Náš několikaměsíční pobyt v Londýně nám umožnil město více prozkoumat, a proto dávám k dispozici několik tipů na zajímavé atrakce, které jsou mnohem levnější nebo úplně zdarma a stojí za to je navštívit.

Zvířecí farma na Canary Wharf

Netradiční lokaci si pro svůj Zoo koutek nebo zvířecí farmu našli na Canary Wharf. Tento poloostrov s moderními mrakodrapy je novým finančním centrem Londýna. Jako zajímavá kombinace nám tak přišlo spojit prohlídku této hyper-moderní čtvrti, kde o víkendu je minimum lidí, a pokračovat pak hezkou procházkou podél říčního kanálu a doků až na zelené prostranství, kde se nachází farma. Je zajímavé, jak se během 20 minut můžete přesunout do tak diametrálně odlišného prostředí. Návštěva farmy je zdarma, děti si tu mohou koupit granulky a krmit ovečky, kozy, lamy, kachny a další obyvatele farmy. Najdete tu i toalety a malé bistro s občerstvením.

Zvířecí farma na Canary Wharf
Autor: Dominika Šmejkalová © gigaplaces.com

Sky Garden view

Jako velmi dobrá alternativa k vyhlídce z nejvyššího mrakodrapu Londýna Shard, za kterou zaplatíte 1200 Kč, nám přijde vyhlídka, který je úplně zdarma a jen o něco málo nižší. Najdete ji hned naproti Shardu přes řeku v City of London budově přezdívané „Walkie Talkie“. Jediné, co musíte udělat je rezervace zde (https://skygarden.london/booking) a pak se u vstupu na daný čas prokázat potvrzujícím emailem. Nahoře najdete vyhlídkovou terasu, tropickou zahradu i restauraci s kavárnou. Rezervací si můžete udělat, kolik chcete, ale hlídejte si, kdy otevřou vámi požadovaný termín na stránkách, protože v sezóně bývá brzy vše rozebráno. Většinou otevírají cca 3 týdny až měsíc dopředu termíny.

Sky Garden view
Autor: Dominika Šmejkalová © gigaplaces.com

The Garden at 120

Alternativní možnost, když už jste nestihli si udělat rezervaci na Sky Garden je budova kousek vedle, kde žádná rezervace není povinná. U vstupu vás jen jako všude proženou rentgenem a už si můžete užívat na střešní zahradě s vodním kanálem a výhledem na celý Londýn. Tady se můžete na lavičkách i opalovat, protože zahrada není krytá, tak jako Sky garden. I zde najdete nahoře maličké občerstvení, ale nikomu nevadí, když si sníte vlastní svačinu.

The Garden at 120
Autor: Dominika Šmejkalová © gigaplaces.com

AirLine lanovka

Jestli vám jsou vyhlídky málo, tak v Londýně se můžete i „proletět“ a to v kabince lanovky od letecké společnosti Emirates. Jeden konec lanovky najdete na North Greenwich jen pár kroků od metra a doveze vás přes řeku k dokům. Tato atrakce je už zpoplatněná, ale můžete i zde použít bezkontaktní platební kartu (jako na celou hromadnou dopravu po Londýně) a jedna cesta vás vyjde na 3,5 Libry (nepočítá se vám to ale do celodenního limitu na hromadnou dopravu). Výhledy z lanovky jsou skvělé a na palubu vezmou bez problémů i kočárek.

AirLine lanovka
Autor: Dominika Šmejkalová © gigaplaces.com

Boat trip-Thames clippers

Naší oblíbenou aktivitou, kterou podnikáme s návštěvami, je výlet po Temži v loďce. Za běžnou okružní plavbu zaplatíte 20 liber a více, kdežto s Thames clippers, které slouží v Londýně, jako jakési přívozy vás vyjde asi 40 minutová projížďka z Greenwiche do Westminsteru na cca 7 liber. Opět používáte jen vaši bezkontaktní platební kartu a cesta se nezapočítává do denního limitu pro hromadnou dopravu. Časy a zastávky vám pohodlně vyznačí Google mapy, které používáme i na navigaci v hromadné dopravě. Na palubě trajektu si připadáte jako v pohodlném vlaku nebo letadle. Najdete tu bar, záchody a uvelebit se můžete v pohodlných kožených sedačkách. Pohled na město z řeky poskytuje zas nové a netradiční výhledy na památky, které už jinak znáte.

Boat trip-Thames clippers
Autor: Dominika Šmejkalová © gigaplaces.com

Papoušci v Hyde parku

Londýn je známý svými veverkami v parcích, které se nechají krmit i z ruky, ale věděli jste, že tu můžete z ruky krmit i papoušky? V Hyde parku kousek za mostkem (viz označená poloha) najdete místo, kde si místní naučili skupinku papoušků Alexandra malého přilétat a zobat zrníčka nebo jablka přímo z ruky. Tyto papoušky můžete pozorovat nebo slyšet skoro po celém Londýně. Zdomácněli v místních parcích od 70. let minulého století, když pár chovatelům, kteří si je přivezli ze slunného Španělska, uletěli.

Papoušci v Hyde parku
Autor: Dominika Šmejkalová © gigaplaces.com

Veverky v St. James parku

Ony známé londýnské veverky nemůžeme v naší tour vynechat. Asi nikde jinde ve městě na světě nemají tak ochočené a občas oprsklé veverky jako v Londýně. Povinná výbava našich batůžků tak tvoří balíček oříšků. Ty nejochočenější najdete asi v St. James parku před Buckingham palácem, ale i v Hyde parku nebo u farmy ze začátku tohoto článku, se je najdete téměř vždy a stále při chuti.

Veverky v St. James parku
Autor: Dominika Šmejkalová © gigaplaces.com

Muzea

V Londýně jsou všechny státní muzea a galerie přístupná zdarma. Máte tak i v dešti, který tak často město postihuje, kam se schovat a užít si tak zajímavý zážitek. My jsme si oblíbily tyto:

  • Museum of London – vše o historii města až do její současnosti. Velice interaktivní prvky a stále nové a zajímavé expozice. Jako např. Beast in London- výstava určená hlavně dětem, kde se každých 10min přesouváte do nové místnosti, kde pomocí videoprojekce ožívají jednotlivý zvířecí obyvatelé města jako holubi, lišky (velmi často k vidění ve městě), psi, kočky, koně, myši a cirkusová zvířata.
  • Museum of Docklands – dceřiná pobočka od Museum of London, najdete jej na Canary Wharf a přibližuje život v docích a mnohé další zajímavosti okolo vody ve městě. Aktuálně nová výstava mapuje zapomenuté řeky, které protékali územím města, a byly zastavěny.
  • Science museum- v South Kensingtonu najdete mnohá nejvýznamnější muzea a také toto zaměřené na vědu, kde se zabaví na celý den jak děti tak i dospělí. Najdete tu mnoho interaktivních expozic a vše názorně vysvětleno, tak že vám ani nepřijde, kolik nových vědomostí si odnášíte.
  • History museum- podle fotek ho nepochybně poznáte podle kostry velryby zavěšené v hlavní vstupní hale. Celá budova muzea je okouzlující připomínka historické anglické architektury. Uvnitř vás muzeum seznámí se všemi zajímavými živočichy a ukáže i mnohé víc.
Muzea
Autor: Dominika Šmejkalová © gigaplaces.com

Nultý poledník v Greenwich

Návštěva východní části Londýna Greenwich k prohlídce města nepochybně patří. I zde si můžete vybrat alternativní verzi prohlídky a neplatit vstupné do observatoře. Nultý poledník, který byl Brity uměle stanoven, protože měli zkrátka to právo volby, prochází pozemkem observatoře, ale samozřejmě vede i dál. Malá černá branka těsně nad pěšinou směřující dolů najdete pokračování tohoto nultého poledníku, kde si můžete udělat fotku, stejně tak jako hned před brankou se nacházející prapůvodní míry (palec, yard, loket,…). Z vrcholu parku je také krásný výhled na celou Canary Wharf.

Nultý poledník v Greenwich
Autor: Dominika Šmejkalová © gigaplaces.com

Queen’s house v Greenwich

Když už budete na Greenwichi, tak tady mám další tip na vstup zdarma. Jednak je zde muzeum námořnictví, které si můžete projít a pak také Královnin dům (Queen´s house). Zde se můžete projít třípatrovým viktoriánským domem královny Alžběty I. A plnou parádou krásné výzdoby a točitých schodišť. Přístupné je i bezbariérově díky moderním výtahům.

Queen’s house v Greenwich
Autor: Dominika Šmejkalová © gigaplaces.com
Podchod pod Temží
Autor: Dominika Šmejkalová © gigaplaces.com

Podchod pod Temží

Netradiční zážitek pro turisty je tunel, který vede pod Temží a nechá vás projít suchou nohou od Greenwiche na druhý břeh směrem ke Canary Wharf. Pochopitelně je bezplatný a bezbariérový. Zajímavostí je zúžení tohoto tunelu na konci směrem u Grennwiche, kde byl tunel zasažen bombou při 2. světové válce a musel být takto „zazáplatován“.

12.
Střešní terasa na One new change

vyhlídka na St.Paul katedrálu

Hodnocení:
| Nadmořská výška: 18 m

Krásný pohled na katedrálu Svatého Pavla v srdci Londýna si můžete užít zdarma a to na střeše obchodního… pokračovat ve čtení

Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Články poblíž

Vzdálenost 0 km
Výlety v okolí Londýna

Výlety v okolí Londýna

Vzdálenost 0 km
Vánoční Londýn

Vánoční Londýn

Vzdálenost 0 km
Londýnské parky

Londýnské parky

Vzdálenost 0 km
Procházka podel Temže

Procházka podel Temže

Vzdálenost 33 km
Prohlídka Windsoru a Etonu

Prohlídka Windsoru a Etonu

Praktické informace

Součást gigalistu

Giga List: Nejkrásnější výlety z Londýna

Londýn jako jedno z největších měst Evropy nabízí velkou řadu zajímavých míst a pamětihodností. Navíc je z něj možné podniknout… pokračovat ve čtení

Nejkrásnější výlety z Londýna
Součást itineráře

Článek: Itinerář k prohlídce Londýna a okolí

Myslíte, že eurovíkend v Londýně Vám ukáže vše, co může takové velkoměsto nabídnout a nic víc? Omyl. Londýn je opravdu město… pokračovat ve čtení

Itinerář k prohlídce Londýna a okolí
Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 2 cestovatelé

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Martin Špaček
07.11.2019 10:25
Světové TOP

Děkuju za tipy. Bylo to super. Ještě bych doplnil výhled z Boken baru na budově Novotelu v Canary Wharfu https://www.google.com/maps/place/B%C5%8Dkan+38+Bar+%26+39+Rooftop/@51.5012029,-0.0254266,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x487602b89cd30151:0xfdd3a4528af2d564!8m2!3d51.5011996!4d-0.0232379

Dominika Šmejkalová
22.07.2019 17:09
Výborný

Láká tě Spojené království? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.