Ferraty v NP Gesäusee

Ferraty v NP Gesäusee

To nejlepší v okolí města Eisenerz

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Těžká
Čas: 2 dny

Oblast NP Gesäusee, konkrétně okolí města Eisenerz, není možná tak známá, jako třeba Solná komora, přesto se zde nachází jedny z nejkrásnějších a nejobtížnějších ferrat, co znám. Ať už je to nad jezerem umístěná a fotogenická „Kaiser-Franz-Joseph“ Klettersteig (D) s možným prodloužením na navazující (jeskynní) „Rosslochhöhlen“ Klettersteig (D/E), dále vrcholová a dlouhá Kaiserschild Klettersteig (D/E) nebo jednodušší „Eisenerzer“ Klettersteig (C/D), každá z nich je poctivou ferrátou vyžadující předchozí zkušenosti. Do NP však už přímo nespadají. Jednotlivé výstupy jsou popsány v samostatných článcích a proto zde přidám jen fotky, které se netýkají lezení, ale spíše dané oblasti.

Obsah článku
Recenze

1. den

Rozhodnete-li se tuto oblast důkladněji prozkoumat, doporučuji si naplánovat na každý den jednu ferratu. Eisenerz neleží daleko, například z Brna necelé 4h. Pokud máte k dispozici pouze víkend, stačí to, a pokud nechcete řešit spaní z PA-SO, stačí dokonce vyrazit v SO brzy ráno. Je celkem jedno, jakou ferratu si vyberete na začátek. My jsme začínali s Kaiserschild, protože je dlouhá a náročná.

Článek: Kaiserschild Klettersteig

Ferrata u NP Gesäusee

Tato zajištěná cesta s obtížností D/E vám nabídne víc jak 2h vzdušného lezení na 360 výškových metrech. Jedná se o velmi náročnou ferrátu, která je však svým umístěním geograficky krásná a bohatá na přírodní scenérie. Cestu můžete završit výstupem na 2084m vysoký Kaiserschild s výhledem na celý Eisenerz a okolité Alpy.

Lom v Eisenerz

Tento fotogenický lom železné rudy lze vidět z této a ještě z ferraty Eisenerzer.

Lom v Eisenerz

Leopoldsteinersee

Po přejezdu k jezeru Leopoldsteinersee (kde na parkovišti strávíme noc), se nabízí možnost vyzkoušet teplotu vody na vlastní kůži. Protože jsme se přes den celkem zpotili, neodradí nás ani mizící paprsky slunce, o které by se dalo zahřát a koupeme se v zadní části jezera, která je k tomu vyhrazena. Voda je spíše pro otužilce, ale zároveň krásně osvěžuje :)

Leopoldsteinersee
Leopoldsteinersee

Leopoldsteinersee

Mezi koupáním a usycháním si stihneme vychladit pivo a pomalu odcházíme do Milionstar hotelu na parkoviště, kde mezitím přibyli další nocležníci.

2. den

Kaiser-Franz-Joseph + Rossloch

Ráno brzy vstáváme, protahujeme rozlámaná těla, a máme velkou motivaci být na laně jako jedni z prvních. Nástup je od parkoviště vzdálený necelou půlhodinku, což je o proti včerejšku příjemná změna. I tak nás ale čeká více než 4h cvakající zábava a po skončení Franze si dáváme i Rossloch.


Článek: Kaiser-Franz-Joseph Klettersteig

Ferrata u NP Gesäusee

Protože Franz Joseph je velmi dobře přístupná a atraktivní ferráta obtížnosti D, doporučuji její výstup začít hodně brzy ráno. Také z toho důvodu, že její výstup může trvat až 4 hodiny a celý den na ni svítí slunce. Velmi výhodná je pak kombinace s ferratou Rosslochhöhlen, ovšem to už je jen pro opravdové gurmány a vytrvalce.

Článek: Rossloch Höhlen Klettersteig

Ferrata u NP Gesäusee

Tuto ferratu s vysokou obtížností je nejpraktičtější spojit s právě vylezeným Franz Josephem. Ovšem tahle kombinace dvou ferrát obtížnosti D + D/E, je už opravdu pro gurmány a vytrvalce. Od nástupu k ní vás dělí necelá půlhodina a téměř žádné výškové metry. Tato ferrata je jednosměrná a zabere necelou hodinu, ale už jen začátek formou sestupu v D pasážích je zajímavou zkušeností. To nejlepší vás ale teprve čeká: jeskyně s lanovým mostem, který končí pod úpatím komínu, kde začíná highlight a nejtěžší pasáž celé této lanem zajištěné cesty. Pokud jsou stěny mokré, obtížnost samozřejmě ještě vzroste a většinu musíte utáhnout rukami. Je to ale velký zážitek a opět k doporučení.
Leopoldsteinersee - cestou k ferratě

Leopoldsteinersee - cestou k ferratě

Tohle jezero neztrácí své kouzlo v žádnou denní dobu.


Leopoldsteinersee

Leopoldsteinersee

při sestupu z ferrát

3. den či varianta 1. a 2. dne

Eisenerzer Klettersteig, C/D

Tuhle ferratu jsem šla koncem května a protože byla vydatná zima, na horách byly ještě zbytky sněhu. Samotná ferrata však byla suchá, jen při výstupu jsme narazili na pár sněhových polí. 

Článek: Eisenerzer Klettersteig

Ferrata u NP Gesäusee

Okolí města Eisenerz nabízí několik krásných ferrat i lezeckých cest. V tomto článku vás seznámím - z mého pohledu - s nejjednodušší místní ferratou (obtížnost C/D), která je výjimečná v tom, že nabízí pohled na obě místní dominanty zároveň - na lom i na jezero.

Květnový Eisenerz

výhled z ferraty Eisenerzer

Květnový Eisenerz


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam