Nejkrásnější oblasti Evropy

Nejkrásnější oblasti Evropy

Nejkrásnější destinace Evropy kam se můžete vydat

Evropa sice patří k těm nejmenším světadílům, ale díky pestrosti krajiny zároveň k těm nejkrásnějším. Najdete tu nejen úžasné hory, úchvatné pobřeží a jedny z nejlepších pláží světa

Obsah článku

#1 Lofoty

Nejkrásnější oblast Norska

Lofoty se nacházejí na severu Norska. Tvoří je okolo 80 ostrovů a jsou doslova magnetem pro fotografy a turisty. Příroda je zde nádherná. Přímo od moře se zde zvedají několikaset metrové hory s prudkými stěnami. Kouzlo dotváří malebné rybářské vesničky. Turistickým centrem je městečko Reine.

Chci tam
Byl jsem tam
no

#2 Fjordy západního Norska

Krásný pozůstatek doby ledové

Jedna z nejkrásnějších oblastí celého světa je monumentální oblast fjordů na západu Norska. Zhruba od města Stavanger na jihu po Trondheim na severu je celé norské pobřeží zbrázdněno obrovským počtem fjordů. Tato oblast je obrovská má rozlohu cca 600km podél pobřeží a 150km do vnitrozemí, kam zasahuje nejdelší z fjordů - Sognefjord. Najdete tu úžasné skalní stěny, ledopády, horská jezera a malebné silnice. Je zde asi i nejznámější přírodní místo Norska - Geirangerfjord.

Chci tam
Byl jsem tam
no

#3 Dolomity

Nejkrásnější oblast Itálie

Dolomity jsou úžasné pohoří na severu Itálie. Nenajdete zde souvislý hřeben, ale jednotlivé masivy ční jako pevnosti z okolní krajiny. Dolomity jsou pověstné svými skalními věžemi, z nichž asi nejznámější jsou Tri Cime. Pod jednotlivými masivy se rozkládají pohádkové louky a vesničky. Toto pohoří není rájem jen pro turisty, ale i cyklisty a vyznavače zajištěných cest via ferrata.

Chci tam
Byl jsem tam
it

#4 Bernské Alpy

Nejkrásnější velehory Evropy

Bernské Alpy patří beze sporu k nejkrásnějším pohořím celého světa. Nacházejí se zde pověstné hory jako je Eiger či Jungfrau. Z vrcholů stékají předlouhé ledovce. Aletschgletscher je se svými 26 kilometry nejdelší v Evropě. Ledovcové údolí u Lauterbrunnenu s několika vodopády je opravdu impozantní. Navíc pod mohutně zaledněnými štíty jsou úžasné louky s celou řadou turistických cest.

Chci tam
Byl jsem tam
ch

#5 Walliské Alpy

Nejkrásnější oblast Švýcarska

Walliské Alpy mají nejvyšší průměrnou výšku v Evropě. Nejvyšším vrcholkem Walliských Alp je Dufourspitze (4 634m n. m.) v masivu Monte Rosa. Je to po Mont Blancu druhá nejvyšší hora Evropy. Největším tahákem zde je však Matterhorn (4 478m n. m.) jedna z nejkrásnějších hor světa.

Chci tam
Byl jsem tam
it

#6 Montblanský masiv

Nejkrásnější oblast Francie

Montblanský masiv je nejvyšší část Alp rozkládající se hned na území třech států: Francie, Itálie a Švýcarska. Zajímavá je nejen tím, že zde leží nejvyšší hora Evropy - Mont Blanc (4 808m n. m.), ale také tím, že jsou zde krásné skalní jehly Aiguilles a mohutné ledovce. Okolo celého pohoří vede úžasný trek Tour du Mont Blanc. Je zde i parádní lanovka na vrchol Aiguille du Midi (3 842m n. m.)

Chci tam
Byl jsem tam
fr

Plitvická jezera
44.902, 15.611
523 m / 1 716 ft

#7 Plitvická jezera

Nejslavnější jezera Evropy

Plitvická jezera jsou nejznámějším národním parkem Chorvatska. Mimo krásných jezer tu najdete i nádherné vodopády a celkově malebnou okolní krajinu.

Chci tam
Byl jsem tam
hr

#8 České Švýcarsko a Labské pískovce

Nejkrásnější oblast České republiky

Oblast milovaná fotografy a turisty obklopující kaňon Labe při hranicích s Německem. Najdete tu snad nejslavnější skalní most Evropy - Pravčickou bránu. Celá oblast zabírá Děčínskou vrchovinu a spadá do CHKO Labské pískovce a do národního parku České Švýcarsko.

Chci tam
Byl jsem tam
cz
Duhové hory Landmannalaugar
63.983, -19.067
662 m / 2 172 ft

#9 Duhové hory Landmannalaugar

Nejkrásnější oblast Islandu

Oblast Landmannalaugar je druhou největší geotermální oblastí na Islandu. Hlavní přístupovou cestou je silnice F225, sjízdná ale jen pro terénní vozy. Okolní obsidiánové a ryolitové vrcholy jsou zbarveny mnoha oranžovými, zelenými a šedými pásy. Vede zde několik turistických tras a také zde začíná známý čtyřdenní trek do Thórsmörku.

Chci tam
Byl jsem tam
is

#10 Broumovsko

Skalní města a stolové hory

Malebná oblast Broumovska se proslavila hlavně pohádkovým skalním městem Adršpašsko-Teplických skal. Najdete tu však u pěkné stolové hory jako je třeba Ostaš a další skalní města.

Chci tam
Byl jsem tam
cz
Julské Alpy
46.379, 13.834
2 587 m / 8 488 ft

#11 Julské Alpy

Nejvyšší hory ve Slovinsku

Julské Alpy se z největší části nachází ve Slovinsku a zbytek se patří do Itálii. Nejvyšší horou tohoto pohoří je Triglav (2 863m n. m.) ležící ve Slovinsku. Pohoří je především vápencového původu. Julské Alpy jsou součástí Triglavského národního parku a jsou od roku 2003 zapsány v UNESCU. Z historického hlediska jsou Julské Alpy známé krvavými boji při 1. Světové válce o řeku Soču, přezdívanou Krvavou řekou, kde padlo, či bylo raněno na 2 miliony vojáků. Jsou oblíbenou turistickou destinací.

Chci tam
Byl jsem tam
si

#12 Ortles

Nádherné pohoří Východním Alp

Ortles je druhé nejvyšší pohoří ve Východních Alpách. Nejvyšším vrcholem je Ortler (3 905m n. m.), který následuje téměř sto dalších třítisícovek. Najdete tu i největší ledovec Východný Alp - Ghiaciao dei Forni. Většina pohoří spadá do národního parku Stelvio. Přes průsmyk Stelvio navíc vede jedna z nejslavnějších silnic celých Alp

Chci tam
Byl jsem tam
it

#13 Vysoké Taury

Nejvyšší rakouské hory

Vysoké Taury jsou nejvyšší rakouské hory. Nejvyšším vrcholkem je Grossglockner. Také tu najdete nejslavnější rakouský vodopád - Krimmelský a či nejslavnější rakouskou silnici. Je to nádherná horská krajina se spoustou turistických stezek a celou řadou třítisícových vrcholků

Chci tam
Byl jsem tam
at
Národní park Skaftafell
64.065, -16.863
502 m / 1 647 ft

#14 Národní park Skaftafell

Ledovcový ráj

Národní park Skaftafell je ohraničený z východu ledovcem Öræfajökull a ze západu Skeiðarárjökull. 1 700 km2 pustých, nízko položených sandurs a výše položených svahů posetých divokými květinami, střídají ostré horské hřebeny a samozřejmě ledovce. Nejpřístupnější část parku je Skaftafellsheiði, náhorní plošina vystupující mezi ledovci Skaftafellsjökull a Morsárjökull, lemující nádherná údolí.

Chci tam
Byl jsem tam
is

#15 Liparské ostrovy

Ostrovy ve znamení ohně

Liparské ostrovy najdete na sever od Sicílie v Tyrhénském moři. Leží na spojnici mezi Etnou a Vesuvem. Jsou to vlastně vrcholy podmořských sopek čnících nad hladinu. Je to celkem sedm ostrovů - Lipari (největší), Salina, Vulcano (slavný název), Stromboli (slavná aktivní sopka), Filicudi, Alicudi a Panarea

Chci tam
Byl jsem tam
it

#16 Malá Fatra

Pohoří Velkého Rozsutce

Malá Fatra je čtvrtým nejvyšším pohořím Slovenska a jedním z nejnavštěvovanějším. Nejvyšším vrcholem je Velký Kriváň (1 709m n. m.), ale pravým symbolem pohoří je prý nejkrásnější hora Slovenska - Velký Rozsutec (1 610m n. m.). Nejoblíbenější turistickou trasou je samozřejmě hřebenovka a pak také putování zdejšími soutěskami jako jsou například Jánošíkove diery.

Chci tam
Byl jsem tam
sk

#17 Vysoké Tatry

Nejmenší velehory světa

Nejvyšší slovenské hory - Vysoké Tatry jsou největší turistickým a horolezeckým tahákem celé země. Jejich hlavní 26km dlouhý hřeben prakticky neklesá pod 2 tisíce metrů nad mořem. Nejvyšší vrcholek - Gerlachovský štít (2 655m n. m.) je zároveň nejvyšším vrcholkem celých Karpat. Tahákem jsou krásné vyhlídky, horská plesa, pěkné vodopády a i místní antilopy - kamzíci. 

Chci tam
Byl jsem tam
sk

#18 Veľká Fatra

Nekonečné lúky

Národný park Veľká Fatra je jedna z dominánt Slovenska, ktorá je pretkaná veľkým množstvom turistických trás. Pohorie je typické najmä vďaka horským lúkam, ktoré dominujú vo vrcholových častiach. Nádhera pohoria je podčiarknutá aj typickými bukovými a vo vyšších častiach jedľovými a smrekovými lesmi s typickými formami reliéfu, ktoré utvárajú pohorie.

Chci tam
Byl jsem tam
sk

#19 Solná komora - Salzkammergut

Krásná oblast jezer a vápencových hor

Salzkammergut známá u nás pod českým názvem Solná komora je překrásná oblast se spoustou jezer a malebných vesniček a městeček. Přímo nad jezery se tyčí mohutné vápencové masivy. Celá oblast je ideální na pěší turistiku, cyklistiku a rekreaci u vody.

Chci tam
Byl jsem tam
at

#20 Pobřeží Causeway

Nejkrásnější pobřeží Irska

Nejkrásnější a nejznámější část irského pobřeží najdete na severovýchodě ostrova mezi Londonderry a Belfastem. Najdete tu mimojiné i nejznámější přírodní zajímavost Irska - Obrův chodník. Je to oblast krásných pláží a útesů.

Chci tam
Byl jsem tam
nrire

#21 Slovenský Ráj

Oblast plná soutěsek

Slovenský Ráj patří mezi unikátní světové oblasti díky velkému počtu divokých soutěsek, které jsou však díky žebříkům zpřístupněné široké veřejnosti. Najdete tu také celou řadu pěkných vodopádů a vyhlídek na Vysoké Tatry

Chci tam
Byl jsem tam
sk

Saské Švýcarsko
50.921, 14.154
173 m / 568 ft

#22 Saské Švýcarsko

Nejkrásnější oblast Německa

Saské Švýcarsko se nachází na východě Německa s Českými hranicemi a napojuje se tak na oblast N.P. České Švýcarsko a CHKO Labské Pískovce. Je zde mnoho přírodních, lázeňských a kulturních památek, jako je největší pevnost v Evropě, kterou nechal postavit Český král Václav I. Dnes pevnost patří Německu

Chci tam
Byl jsem tam
sxs

#23 Ötztalské Alpy

Nejkrásnější oblast Rakouska

Ötztalské Alpy patří mezi nejkrásnější hory v celém Rakousku. Je to hlavně díky masivnímu zalednění (největšímu v celých Východních Alpách) a stovkami třítisícových vrcholků. Centrem rakouské části hor jsou tři dlouhá údolí: Kaunertal, Pitztal a Ötztal, které je se svými šedesáti sedmi kilometry délky nejdelší z bočních údolí v Rakousku (jsou to všechno boční údolí vedoucí k řece Inn). Od časného jara do podzimu je zde ráj pro turisty a v zimě zase pro lyžaře. Leží tu i nejvyšší hora Tyrolska - Wildspitze. Malebné vesničky, stáda krav a spousta vodopádů dodávájí Ötztalským Alpám nezaměnitelné kouzlo.

Chci tam
Byl jsem tam
at

#24 Český ráj

Skalní města kam se podíváš

Pohádkově vypadající skalní města s vysokými pískovcovými věžemi a divokými temnými soutěskami, prastaré třetihorní sopky s čedičovými lomy, pěkné rybníky a koupaliště, lidovou architekturou a malebná městečka, krásné vyhlídky na nejvyšší české pohoří Krkonoše - to vše najdeme v této malebné částí České republiky. Oblast je navíc protkána nespočtem turistických tras a množstvím silniček vhodných na cyklistiku. Ideální místo k navštívení nejen pro turisty, ale i rodiny s dětmi. Celá oblast spadá do CHKO Český ráj.

Chci tam
Byl jsem tam
cz

#25 Wild Atlantic Way

Divoké západní pobřeží Irska

Podél celého západního pobřeží Irska se jako had line klikatá trasa nazývaná Wild Atlantic Way. Ať už jí projedete celou nebo se zastavíte na vybraných částech stojí rozhodně za to vidět. Divoké vlny Atlantického oceánu bičují nekonečné pláže, lámou se o jedny z nejvyššich útesů Evropy a nikdy neustávající vítr ohýbá veškerou vegetaci ve svém směru. Ráz krajiny tohoto konce Evropy je opravdu dramatický, počasí se proměnlivé, výledů je nesčetně stejně jako zážitků, které si odvezete.

Chci tam
Byl jsem tam
ie