Nejkrásnější oblasti České republiky

Nejkrásnější oblasti České republiky

Nejen národní parky a CHKO v České republice

Nejkrásnější oblasti České republiky jsou většinou chráněné jako národní parky či chráněné krajinné oblasti. Najdete zde nejzachovalejší a nejzajímavější přírodu naší země. Většina z nich se nachází v pohraničních pohořích. Velmi malebné jsou i oblasti okolo našich největších řek.

Obsah článku

#1 České Švýcarsko a Labské pískovce

Nejkrásnější oblast České republiky

Oblast milovaná fotografy a turisty obklopující kaňon Labe při hranicích s Německem. Najdete tu snad nejslavnější skalní most Evropy - Pravčickou bránu. Celá oblast zabírá Děčínskou vrchovinu a spadá do CHKO Labské pískovce a do národního parku České Švýcarsko.

Chci tam
Byl jsem tam
cz

#2 Český ráj

Skalní města kam se podíváš

Pohádkově vypadající skalní města s vysokými pískovcovými věžemi a divokými temnými soutěskami, prastaré třetihorní sopky s čedičovými lomy, pěkné rybníky a koupaliště, lidovou architekturou a malebná městečka, krásné vyhlídky na nejvyšší české pohoří Krkonoše - to vše najdeme v této malebné částí České republiky. Oblast je navíc protkána nespočtem turistických tras a množstvím silniček vhodných na cyklistiku. Ideální místo k navštívení nejen pro turisty, ale i rodiny s dětmi. Celá oblast spadá do CHKO Český ráj.

Chci tam
Byl jsem tam
cz

#3 Broumovsko

Skalní města a stolové hory

Malebná oblast Broumovska se proslavila hlavně pohádkovým skalním městem Adršpašsko-Teplických skal. Najdete tu však u pěkné stolové hory jako je třeba Ostaš a další skalní města.

Chci tam
Byl jsem tam
cz

#4 České středohoří

Království třetihorních sopek

České středohoří je rozlehlá oblast na severozápadu České republiky. Alej zdejších krásných sopek na dvě čáasti rozděluje kaňon řeky Labe a nyní i po letech dostavená dálnice D8. Na mnoha vrcholech jsou i pěkné rozhledy s pověstnými výhledy až na Alpy. Nejvyšším vrcholem je Milešovka - největrnější hora České republiky.

Chci tam
Byl jsem tam
cz

#5 Krkonoše

Nejvyšší české hory

Malebné Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České Republiky a celé rozsáhlé Sudetské soustavy. Charakteristické jsou holými zaoblenými hřebeny s kamennými moři pod vrcholy a hlubokými údolími. Nejvyšší hora pohoří Sněžka (1 603m n. m.)  je oproti ostatním vrcholům špičatější a celému pohoří jasně dominuje. Je tu i několik pěkných vodopádů, oku lahodících náhorních luk s rašeliništi.  Pramení zde řeka Labe, jedna z nejdelších v Evropě. Po nejdelším a nejvyšším Slezském hřebenu vede státní hranice s Polskem. Celá oblast spadá do Krkonošského národního parku.

Chci tam
Byl jsem tam
cz

#6 Šumava

Mohutné pohoří na jihu Čech

Šumava leží na hranici mezi Českou republikou a Německem (tam leží i její nejvyšší hora). Velká část pohoří spadá do národního parku, zbytek do chráněné krajinné oblasti. Oblast je proslavená slatěmi a lučními náhorními plošinami, které se střídají s plochými, zalesněnými hřebeny. Oblast je zvlášť oblíbená mezi cyklisty. Je zde i obrovská přehrada Lipno.

Chci tam
Byl jsem tam
cz

#7 Lužické hory

Sopečný kraj na severu Čech

Lužické hory, kraj desítek vyhaslých třetihorných sopek je tak trochu turisty opomíjený, přitom má opravdu hodně co nabídnout. K vidění tu jsou krásná panoramata sopečných kuželů, pískovcové skály a čedičové útvary, rázovita lidová architektura a i zbytky válečného opevnění v hlubokých lesích. Celá oblast spadá do CHKO Lužické hory.

Chci tam
Byl jsem tam
cz

#8 Hrubý Jeseník

Nejvyšší pohoří Moravy a Slezska

Pohoří Hrubý Jeseník je nejvyšším pohořím Moravy a Slezska. Celá oblast spadá do CHKO Jeseníky. Dominatou pohoří je hora Praděd se známým vysílačem a známá přehrada Dlouhé Stráně. Celá oblast je mohutně zalesněná a jen málo poškozená lidskou činností.

Chci tam
Byl jsem tam
cz

#9 Kokořínsko

Ráj romantiků a trampů

Kokořínsko a Máchuv kraj je relativně rozlehlá turistická oblast severně od Mělníku. Její centrum spadá do chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchuv kraj. Z jihu je ohraničeno největší českou řekou Labem. Z východu Jizerou. Na severu se táhne mohutný Ještědský hřbet, který celou oblast výrazně převyšuje. Západní hranice je taková nezřetelná, kdy Ralská vrchovina vyplňující tuto oblast, zvolna přechází do sopek Českého Středohočí a Lužických hor. Kokořínsko se proslavilo se svými skalními pokličkami, ale je tu mnohem víc k poznání. Pískovcové skály a jeskyňky, temné rokle, významné hrady a vyhlídkové kopce to vše sem láká čím dál více turistů.

Chci tam
Byl jsem tam
cz

#10 Moravskoslezské Beskydy

Tísícovky na severovýchodě Česka

Pohoří Moravskoslezské Beskydy se nachází na severovýchodu České republiky. Mezi nejvýznamější tisícovky těchto hor patří Lysá Hora, Smrk, Radhošť, Kněhyně a Velký Javorník, kde se pravidelně konají výšlapy turistů z okolí. Beskydy jsou součásti CHKO Beskydy a nabízí spoustu přírodního bohatsví, mezi které patří husté lesní porosty, vodopády, říčky, vrcholky hor, bujná vegetace a fauna.

Chci tam
Byl jsem tam
cz

#11 Moravský kras

Kraj tisíci jeskyní

Moravský kras je významný svým jeskynním komplex. Nachází se zde víc jak 1000 jeskyní. Z toho jsou zpřístupněné Sloupsko-Šošůvské, Puknevní, Kateřinská, Balcarka, Výpustek a jednou za čas je otevřená Býčí skála. Také se zde nachází nejznámější propast v republice, které říkáme Macocha

Chci tam
Byl jsem tam
cz
Podyjí
48.845, 15.92
442 m / 1 450 ft

#12 Podyjí

Nejmladší národní park Česka

NP Podyjí je nejmladším a nejmenším národním parkem u nás. O to víc je hýčkaný. Byl vyhlášen 1. července 1991. Na dolnorakouské straně na něj navazuje NP Thayatal. Nabízí celkem 76 km značených turistických tras. Kvůli ochraně unikátního prostředí Podyjí jsou ty nejcennější lokality přístupné pouze v doprovodu průvodce (lesní komplex Braitava, který má téměř pralesní charakter, a především pak nejzachovalejší a nejméně dotčené říční údolí v Česku – kaňon Dyje). Mimořádná je vinice Šobes.

Chci tam
Byl jsem tam
cz

#13 Jizerské hory

Království běžkařů a cyklistů

Jizerské hory jsou zalesněnou náhorní plošinou zbrázděnou plochými hřebeny dosahujícími jen lehce přes tisíc metrů nad mořem. Jsou neslavně vyhlášené svým drsným deštivým počasím s největšími srážkami v celé Evropě. Ale i tak je tu spoustu nádherných dnů, kdy si tu užívají cyklisté desítky kilometrů tras všech obtížností a turisté vyhlídky z vrcholků často korunovaných skalními útvary. Nejkrásnější místa zde jsou ale malebné louky v okolí Jizery a Jizerky. Nejoblíbenější jsou však v zimě pro tisíce běžkařů užívající výborné sněhové podmínky a krásně upravené trasy. Celá oblast spadá do CHKO Jizerské hory.

Chci tam
Byl jsem tam
cz

#14 Pálava

Víno a malebná krajina

Na jihu Moravy se z ploché krajiny tyčí krásný hřeben vápencových Pavlovských vrchů. Téměř celé okolí tohoto kapesního pohoří je zaplněno rázovitými vesničkami a vinohrady. Na jihu je navíc krásné město Mikulov.

Chci tam
Byl jsem tam
cz

#15 Dolní Posázaví

Malebné údolí řeky Sázavy

Dolní Posázaví je vyhlášený ráj nejen pro vodáky užívající si úseky peřejí i poklidnou plavbu v krásné krajině, ale i pro turisty kochající se pohledy na prudké stěny kaňonovitých úseků či historických památek na jejich březích či trampy užívající si romantickou atmosféru v chatkách vysoko nad hladinou řeky. Celým údolím vede vlaková trať. Ta je považována za jednu z nejhezčích v České republice.

Chci tam
Byl jsem tam
cz

#16 Český kras

Jeskyně a lomy

Na jihozápad od hlavního města Praha se nachází u řeky Berounka malebná oblast tvořená vápenci a dolomity - Český kras. Najdete tu největší českou jeskyni a asi i nejznámější lom v republice - Velká Amerika. Je tu i mohutný královský hrad Karlštejn.

Chci tam
Byl jsem tam
cz

#17 Třeboňsko

Krajina rybníku

Na jihu Čech se nachází velmi malebný kraj plný rybníků - Třeboňsko. Ideální místo na cyklistiku či rybaření. Jsou tu i velmi pěkná města jako je Třeboň či Jindřichův Hradec.

Chci tam
Byl jsem tam
cz

#18 Slavkovský les

Kopce obklopené lázněmi

Slavkovský les je pohoří a zároveň i chráněná krajinná oblast na západě Čech. Zdejší zalesněné kopce jsou ze všech stran obklopené světoznámými lázněmi jako jsou Karlovy Vary, Mariánské a Františkovy lázně. Je zde poblíž i pěkné město Cheb a hrad Loket. Nejvyšším vrcholem pohoří je Lesný (983m n. m.)

Chci tam
Byl jsem tam
cz

Bílé Karpaty
48.858, 17.675
783 m / 2 569 ft

#19 Bílé Karpaty

Pohoří na česko - slovenské hranici

Pohoří leží podél hranice České republiky a Slovenska v Jihomoravském a Zlínském kraji. Nejvyšším vrcholem je Velká Javořina, 970 m.n.m. Centrální část je chráněna: CHKO Bílé Karpaty byla zřízena 3. listopadu 1980 a zasahuje do okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Zlín, od roku 1996 je zařazena na seznam biosférických rezervací UNESCO. Převládají tu listnaté lesy, převážně bukové, oblast je známa svými unikátními květnatými loukami.

Chci tam
Byl jsem tam
cz

#20 Novohradské hory

oblast s nejstarší chráněnou rezervací v Evropě

Na českém území se rozprostírají na ploše 162 km². Turisty nejvíce vyhledávanými místy jsou Nové Hrady s Tereziným údolím, klášterem v Dobré Vodě a nejstarší chráněnou rezervací v Evropě a to je Žofínský prales založena v roce 1838. Novohradské hory mají celkem 7 tisícimetrových vrcholů na České straně.

Chci tam
Byl jsem tam
cz

#21 Poodří

Kraj kolem řeky Odry

Řeka Odra pramení v Oderských vrších a oblast CHKO Poodří se rozprostírá mezi městy Jeseník nad Odrou a Ostrava. Oblast je typická svými meandry řeky, loukami, lužními lesy a spoustou rybníků a slepých ramen řeky Odry.

Chci tam
Byl jsem tam
cz

#22 Orlické hory

Hory plné pevností

Orlické hory jsou proslavené hlavně díky svému mohutnému prvorepublikovému opevnění. Po hřebeni vede Jiráskova turistická cesta. Nejvyšším vrcholem je Velká Deštná.

Chci tam
Byl jsem tam
cz

#23 Žďárské vrchy

Nejvyšší část Českomoravské vrchoviny

Žďárské vrchy se nachází v severovýchodní částí Českomoravské vrchoviny. Je to její nejvyšší část. Zdejší krajina je chráněna v rámci stejnojmenné CHKO. Pramení zde celá řada řek včetně Sázavy. Je zde i známá přehrada Velké Dářko. Centrem oblast je Žďár nad Sázavou

Chci tam
Byl jsem tam
cz

#24 Železné hory

Pestrý kraj

Železné hory jsou význačné svým geologickým utvářením. Než se člověk dostane do železných hor musí překonat horský masiv, který se táhne od Ždírce nad Doubravou až po Chvaletice, tedy nějakých 50km. Sám bych ho mohl nazvat malou ukázkou Skalistých hor v USA. V Železných horách se nacházejí dva pralesy. Prales Polom a Lovětínská rokle ta je nejmladším pralesem v ČR. Dále řeky Doubrava s překrásným údolím a Chrudimka s přehradou Seč. K tomu mnoho zachovalých lidových stavení.

Chci tam
Byl jsem tam
cz

#25 Litovelské Pomoraví

Lužní lesy okolo řeky Moravy

V okolí města Litovel se nachází cenný soubor lužních lesů obklopující meanfrující řeku Moravu. Na oblast navazuje velké historické město Olomouc. Další zajímavostí je Mladečská jeskyně.

Chci tam
Byl jsem tam
cz
Moravské Toskánsko
48.972, 17.081
184 m / 604 ft

#26 Moravské Toskánsko

Zvlněná krajina okolo Kyjova - fotografův ráj

Svojí podobou a atmosférou připomíná krajina Z a JZ od Kyjova – v okolí Šardic, Svatobořic-Mistřína, Stavěšic, Strážovic, Karlína nebo Žeravic italské Toskánsko. Dlouhé pásy hnědých či zelených polí se táhnou až k obzoru a jakoby nekončí. Malebně zvlněnou krajinou protknutou silničkami jen sem tam doplňuje osamělý strom, remízek nebo bílá kaplička. Toto místo mnozí považují za přírodní, ale ve skutečnosti je vytvořeno člověkem. Na rázu přirozeně zvlněné krajiny se podepsala idůlní činnost.

Chci tam
Byl jsem tam
cz

#27 CHKO Blaník

Kraj Blanických rytířů

CHKO Blaník je nejmenší chráněnou krajinou oblastí v ČR. Byla vyhlášena 29. 12. 1981. Nejvyšším bodem je Velký Blaník 638 m. n. m. Na kterém je rozhledna ve tvaru husitské hlásky. CHKO Blaník byla zřízena z důvodu zachovalého jak přírodního, tak i kulturního dědictví.

Chci tam
Byl jsem tam
cz

#28 Česká Sibiř

Kraj Jana Herbena

Česká Sibiř je pojmenovaná podle spisovatele Jana Herbena, který popisuje okolí Mezivrat, ale vymezení České Sibiře je poměrně neurčité. Za její jádro jsou považovány následující obce Votice, Jankov, Ratměřice, Neustupov, Smilkov a Miličín. V širším vymezení bývají k České Sibiři řazeny obce kolem Blaníku (Zvěstov, Libouň, Louňovice pod Blaníkem, Načeradec, Pravonín), okolí města Sedlec-Prčice a někdy též Mladovožicko

Chci tam
Byl jsem tam
cz

#29 Krušné hory

Nejdelší pohoří České republiky

Krušné hory se svou délkou 130 kilometrů jsou nejdelším pohořím České republiky. Tvoří přirozenou hranici naší republiky s Německem, respektive Saskem. Nejvyšším vrcholem je Klínovec (1 244m n. m.). Je to ideální pohoří na cyklistiku a běžky.

Chci tam
Byl jsem tam
cz

#30 Rychlebské hory

Zapomenuté hory

Rychlebské vrchy se rozkládají na území Moravy a Slezska. Jsou zastíněné známějším a vyhledávanějším pohořím, kterým jsou Jeseníky. Rychlebské hory nejsou žádnou chráněnou rezervací. To jim dodává její izolovanost, klid, ticho a nesmírnou krásu. Potkáte zde na trasách pouze vandráky a trampy. Je to tím, že veškerá obydlí jsou v údolí a do hor je to přeci jen dál. Já tu osobně našel nesmírný kus krásné krajiny a ztracený čas a to v podobě, jak vypadala Šumava před 25 lety.

Chci tam
Byl jsem tam
cz

#31 Podkrkonoší

Malebný kraj mezi Českým rájem a Krkonošemi

Podkrkonoší je malebný kraj ležící na jih od Krkonoš a na severovýchod od Českého ráje. Díky těmto velmi známým sousedním oblastem není zas až tak navštěvovaný. Přitom má také co nabídnout. Hlavním lákadlem jsou krásné vyhlídky ze zdejších kopců na hřeben Krkonoš. Osou tohoto kopcovitého kraje je řeka Labe.

Chci tam
Byl jsem tam
cz