Nejkrásnější místa na ostrově Lesbos

Nejkrásnější místa na ostrově Lesbos

To nejlepší z třetího největšího ostrova Řecka

Lesbos je relativně velký ostrov se spoustou krásných a zajímavých míst, ať to jsou hrady, malebné vesničky či unikátní zkamenělý les. Najdete tu samozřejmě i krásné pláže

Obsah článku
Hrad Molyvos
39.368, 26.178
95 m / 312 ft

#1 Hrad Molyvos

Mohutný byzantský hrad

Nad historcikým centrem Molyvosu ční jeho nezaměnitelná dominanta - mohutný byzantský hrad ze 14. století. Dnes je to nejvyhledávanější cíl, společně s malebným přístavem, v tomto nejturistčtějším městě na ostrově Lesbos. Navíc je z něho krásná vyhlídka široko daleko.

Chci tam
Byl jsem tam
gr
Zkamenělý les
39.209, 25.899
245 m / 804 ft

#2 Zkamenělý les

Pozůstatky lesa miliony let starého lesa

Ostrov Lesbos se pyšní světovým unikátem - Zkamenělým lesem. Podobnou lokalitu najdete už jen v Arizoně. Uvidíte zde kmeny, které se dochovaly (podle některých zdrojů) z doby až dvacet milionů let vzdálené, kdy zde byl velký sopečný výbuch, který pohřbil celé rozsáhlé sekvojové lesy na západě ostrova. Zbytky těchto stromů odhalených převážně erozí si nyní můžete prohlednout v malebném údolí jen pár kilometrů od městečka Sigri.

Chci tam
Byl jsem tam
gr
Klášter Moni Limonos
39.248, 26.172
150 m / 492 ft

#3 Klášter Moni Limonos

Nejvýznamější klášter na Lesbosu

Jen pár kilometrů nad zátokou Kalloni se rozkládá nejvýznamější a největší klášter nacházející se na ostrově Lesbos - Moni Limonos. Mimo historického významu, kdy za turecké okupace sloužil jako řecké intelektuální centrum s rozsáhlou sbírkou knih, je zajímavý i svým okolím plným dalších kaplí a kapliček.

Chci tam
Byl jsem tam
gr

Pláž Anaxos
39.319, 26.147
0 m / 0 ft

#4 Pláž Anaxos

Pláž s větrným mlýnem

Sedm set metrů dlouhá pláž v Anaxosu patří mezi nejhezčí na ostrově Lesbos. Převážně je píščita, ale v moři najdete i dost oblázků, naštěstí bez ježku. Nejznámější její dominantou je atrapa větrného mlýnu stojícího na útesu na jejím severo východním konci. Z pláže je pěkný výhled na ostrůvek a v podvečer jsou zde krásné západy slunce.

Chci tam
Byl jsem tam
gr
Hrad v Sígri
39.211, 25.851
9 m / 30 ft

#5 Hrad v Sígri

Stará turecká pevnost

Turecký hrad v Sígri je největší památkou a nejzajímavější kulisou tohoto města. V rámci ostrova je to asi třetí nejvýznamější hrad po Molyvosu a Mytilini. Do dnešní doby z něj v podstatě zbyly jen mohutné obvodové hradby se zanedbaným vnitřkem, takže je možná zajímavější na něj koukat z dálky než z blízka. I tak však stojí za prohlídku už jen pro jiné pohledy na město a pláž.

Chci tam
Byl jsem tam
gr
Klášter Moni Ypsilou
39.231, 25.936
511 m / 1 677 ft

#6 Klášter Moni Ypsilou

Nejstarší klášter na Lesbosu

Klášter Moni Ypsilou (někdy i Moni Ipsilou) je nejstarším klášterem na Lesbosu. Je vystavěn na nejvyšším kopci na západě ostrova - bývalé sopce Ordymnos. Vstupné je dobrovolné. Mimo klášterních budov se můžete pokochat krásným výhledem po okolí ostrova.

Chci tam
Byl jsem tam
gr

Kostel Panagia Glikophilousa
39.327, 26.176
15 m / 49 ft

#7 Kostel Panagia Glikophilousa

Kostel na strmé skále

S přehledem největší památkou v Petře je kostel Panagia Glikophilousa stojící na vysoké osamocené skále přímo v centru tohoto historického městečka. Je to v podstatě jeden ze symbolů Lesbosu. Z kostela je navíc skvělá vyhlídka na všechny strany. Večer má zase krásnou atmosféru a je i pěkně nasvícený.

Chci tam
Byl jsem tam
gr
Městečko Petra
39.328, 26.175
8 m / 26 ft

#8 Městečko Petra

Město se skálou a kostelem

Městečko Petra patří mezi oblíbené zastávky pro turisty na Lesbosu. Malé historické centrum s typickými uličkami má velmi pěknou dominantu v podobě veliké skály s kostelíkem Panagia Glikophilousa. Toto panoráma patří mezi typické "pohlednicovky" z Lesbosu. Celé město je pěkně zasazené v zátoce, obklopené olivovými hájemi a o něco dál i kuloárem hor.

Chci tam
Byl jsem tam
gr
Pláž Gavathas
39.28, 25.974
0 m / 0 ft

#9 Pláž Gavathas

Pláž s tankem

Pláž Gavathas leží na severozápadním pobřeží ostrovu Lesbos. Mimo této pěkné skoro kilometr dlouhé zátoky je tu i malé městečko s kostelíkem a hlavně největší atrakce - starý zrezivělý tank mířící svou hlavní na sousední Turecko.

Chci tam
Byl jsem tam
gr

Vesnička Lafionas
39.303, 26.179
225 m / 738 ft

#10 Vesnička Lafionas

Pohádková vesnice

Lafionas (225m n. m.) malebně položená na skalním hřebenu patří mezi nejkrásnější vesničky na Lesbosu. Díky tomu, že neleží na hlavní silnci je i relativně málo navštěvovaná, takže si zde můžete užít nefalšovanou poklidnou atmosféru řeckého venkova. Přímo zní můžete navíc vystoupat na zajímavý skalní útes Roundi.

Chci tam
Byl jsem tam
gr
Pláž Ampelia
39.308, 26.128
0 m / 0 ft

#11 Pláž Ampelia

Poloopuštěná pláž

Díky tomu, že je téměř půl kilometru dlouhá pláž Ampelia dostupná pouze po šotolinové cestě nebo pěšky je relativně málo navštěvovaná - Zvlášť její severní část. Je tedy vhodným místem pro ty, kteří mají rádi poloprázdné i když lehce divočejší pláže. Navíc okolí je docela malebné.

Chci tam
Byl jsem tam
gr
Pláž v Petře
39.337, 26.181
0 m / 0 ft

#12 Pláž v Petře

Pláž s malebným výhledem

Pláž v Petře, ležící na severním konci zátoky patří k těm nejmalebnějším, které může ostrov Lesbos nabídnout. Z pláže jsou krásné výhledy na okolní hory a hlavně na kostelík Panagia Glikophilousa tyčící se na vrcholu skály nad starým centrem malebné vesničky Petra.

Chci tam
Byl jsem tam
gr

Pláž Kalo Limani
39.294, 26.042
0 m / 0 ft

#13 Pláž Kalo Limani

Pláž na konci světa

Malá příjemná písčitá pláž Kalo Limani leží na konci pět kilometrů dlouhé šotolinové silničky vedoucí od vesnice Skalochori. Asi i díky tomu je zde většinou jen velmi málo navštěvníků a pláž může být jen vaše. Kupodivu je zde i malá taverna, tak se zde můžete i najíst. Jedinou nevýhodou jsou hromady mořské trávy, které tu nikdo neuklízí.

Chci tam
Byl jsem tam
gr
Lepetymnos
39.335, 26.247
968 m / 3 176 ft

#14 Lepetymnos

Nejvyšší hora Lesbosu

Téměř kilometru nad mořem dosahuje nejvyšší hora Lesbosu - Lepetymnos (968m n. m.). Trůní na severním pobřeží ostrova a je jen o jeden metr vyšší než Olympus na jihu ostrova. Ten je zase ale mnohem krásnější. Díky své výšce je to výborná vyhlídka a celý ostrov máte jako na dlani.

Chci tam
Byl jsem tam
gr
Vesnička Petri
39.319, 26.198
215 m / 705 ft

#15 Vesnička Petri

Nejkrásnější vyhlídka na Petru

Vesnička Petri (215m n. m.) není zajímavá jen díky své typické architektůře, ale hlavně tím, jak je krásně položená vysoko nad mořským zálivem. Přímo pod vámi je malebné turistické město Petra. Navíc se odtud nechají podnikat zajímavé turistické túry v údolí Ligona. Ideální místo na sledování západu slunce u dobré večeře.

Chci tam
Byl jsem tam
gr

Pláž v Sígri
39.207, 25.855
0 m / 0 ft

#16 Pláž v Sígri

Pláž s výhledem na hrad

Téměř půl kilometru dlouhá, půlkruhová zátočina na jih od městečka Sígri je domovem pro jednu z nejhezčích pláží na ostrově Lesbos. Mimo pěkného písku tu máte výhledy jak na blízký ostrov Nissiopi, který chrání místní přístav, tak hlavně na tureckou pevnost v Sígri.

Chci tam
Byl jsem tam
gr
Roundi
39.305, 26.171
360 m / 1 181 ft

#17 Roundi

Monumentální skalní útes

Roundi (370m n. m.) ležící kousek od krásné horské vesničky Lafionas není na Lesboské poměry nijak extrémně vysoký. Zajímavý je však vysokým skalním útesem sloužící zároveň jako parádní vyhlídka od Anaxosu, Petri, Molyvosu až po Turecko. Navíc na něj vede značená turistická trasa.

Chci tam
Byl jsem tam
gr
Přístav v Molyvosu
39.369, 26.168
3 m / 10 ft

#18 Přístav v Molyvosu

Krásná vyhlídka na hrad

Malý přístav v Molyvosu láká turisty hlavně z důvodu romantických výhledů na hrad ležící vysoko nad starým městem a posezení v místních tavernách. Je zde živo prakticky po celý den, ale večer samozřejmě nejvíce.

Chci tam
Byl jsem tam
gr

Pláž v Tavari
39.109, 25.992
0 m / 0 ft

#19 Pláž v Tavari

Koupání na jihozápadu ostrova

Na jihozápadním konci ostrova Lesbos je několik hezkých zátok. Jednou z nich je i Tavari, dostupná asfaltovou cestou z městečka Mesótopos. Zdejší písečno-oblázková pláž je skoro půl kilometru široká a je na západě zakončená malým přístavem. Jsou zde i taverny a obchůdky, ale moc turistů zde, díky relativní odlehlosti, nepotkáte.

Chci tam
Byl jsem tam
gr
Horké prameny v Eftalou
39.378, 26.213
5 m / 16 ft

#20 Horké prameny v Eftalou

Nejznámější lázně na Lesbosu

Pokud máte chuť udělat něco pro své zdraví, i na ostrově Lesbos můžete navštívit zdejší nejznámější termální lázně v Eftalou. Je zde hlavní lázeňský dům a pak soukromé vany. Mimo to je zde i klasická oblázková pláž a z vyšších míst i výhled na hrad v Molyvosu.

Chci tam
Byl jsem tam
gr
Pláž Kampos
39.278, 25.995
0 m / 0 ft

#21 Pláž Kampos

Skoro opuštěná pláž

Pláž Kampos patří mezi největší (na délku měří 1,7km) na Lesbosu. Zároveň patří i mezi ty opuštěné, hlavně díky tomu, že k ní nevede pořádná silnice. Díky vodě tekoucí sem z hor je její okolí docela zelené a místo typické vesnice zde najdete jen roztroušené stavení zemědělců.

Chci tam
Byl jsem tam
gr

Zřícenina nad Skala Eresou
39.133, 25.936
67 m / 220 ft

#22 Zřícenina nad Skala Eresou

Vyhlídka po hornatém okolí

Malá zřícenina ležící na kopci přímo nad Skala Eresou je zajímavá více hlavně díky krásným výhledům z vrcholu na okolní vyprahlý hornatý kraj. Z pevnosti se totiž do dnešních dní dochovala jen malá kruhová věž a kousek zdí. Každopádně je to jedna z nejhezčích zastávek na procházce v okolí městečka.

Chci tam
Byl jsem tam
gr