Ushguli - perla Gruzie

Ushguli - perla Gruzie

Kouzelná oblast Svanetie

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 8:00 hod

Osada Ushguli, o které se často hovoří jako o nejvýše trvale osídlené vesnici v Evropě, leží v historickém regionu Svanetie u severozápadních hranic Gruzie. Celá oblast je zaštiťována pohořím Kavkaz a nachází se zde nejvyšší kavkazský vrchol Šchara (5193 m) a neméně známý dvojvrchol Ušba (4710 m). Některé budovy v této obci jsou, jakožto součást Horní Svanetie, zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Výchozím místem je městečko Mestie, odkud je to rozbitou lesně-polní cestou 45 kilometrů, autem asi 3 hodiny.

Obsah článku
Recenze

Ushguli

Návštěvu tohoto městečka jsme spojili s trekem přes Adishi (Základní trasa: Mestia – Zhabeshi – Adishi – Khalde/Iprali – Ushguli)

Ushguli

Trek Adishi

3-4 denní putování

Popisovaný trek vede mezi oblastním střediskem Mestií a osadou Ushghuli, o které se často hovoří jako o nejvýše trvale osídleném sídle v Evropě, a která je díky své unikátní architektuře zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO. Trasa prochází pod hlavním hřebenem Kavkazu a sleduje pěší cesty mezi jednotlivými vesnicemi v oblasti, v závěru se jde po nezpevněné komunikaci pro vozidla spojující Mestii a Ushguli. V jednom místě je nutné přebrodit ledovcovou řeku. (zdroj: http://www.hedvabnastezka.cz/…-do-ushguli/)

Šchara, n.h. Gruzie

Šchara, n.h. Gruzie

Na trase jezdí poměrně dost aut s turisty, kteří si zaplatí vývoz z Mestie. My ale šlapeme po svých a svezeme se až dolů, jelikož v Ushguli naše cesta končí a vracíme se zpět do Mestie.


Ushguli

Nachází se zde malé muzeum s poměrně vzácnými kousky z dob Alexandra Velikého

Ushguli
Ushguli

Ushguli

Sněžný leopard

Ushguli

kostel za vesnicí

Ushguli

Ushguli

Řeka vytékající z údolí nejvyšší hory Gruzie – Šchary 5193 mnm

Ushguli

Lidé na horách - učebnice našeho života

Stařenka, ze které sálá vnitřní klid, moudrost a vyrovnanost. Tato fotka pochází z Kavkazu a musela jsem ji sem prostě dát.

Lidé na horách - učebnice našeho života


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam