Nový Zéland

Procházka k Bridal Veil Falls

Vodopády s večerním překvapením

Tony Výborný
Napsal/a 46 článků a sleduje jej/ji 6 cestovatelů
(1 hodnocení)
Procházka k Bridal Veil Falls
Vloženo: 11.02.2018
Autor: Tony Výborný © gigaplaces.com

Nový Zéland je plný krásných vodopádů a najít mezi nimi ten nejkrásnější není rozhodně snadné. Bridal Veil Falls v oblasti Waikato mezi takové zcela jistě patří a pro mnohé návštěvníky je dokonce tím vůbec nejkrásnějším. Pokud se k vodopádu vydáte těsně před setměním a nebojíte se tmy a noční džungle, bude na vás přímo u vodopádu čekat jedno opravdu kouzelné překvapení – tzv. glowworms, a navíc zde pravděpodobně na jiného návštěvníka nenarazíte.

K vodopádu
Autor: Tony Výborný © gigaplaces.com

K vodopádu

Vodopád se nachází asi 20km jižně od přímořského městečka Raglan. Přímo od parkoviště vede cestička podél potoka typicky novozélandskou džunglí. Již po krátké chvíli je slyšet šum blízkého vodopádu a po 10 minutách přicházíme k propasti s 55m vysokým vodopádem. Na samotný vodopád jsou hned čtyři vyhlídky. První z nich je přímo u jeho ústí a nabízí pohled dolů do propasti. O pár metrů níže se nachází druhá vyhlídka, tentokrát na celý vodopád i s bazénkem, který vodopád vyhloubil.

Nevěstin závoj
Autor: Tony Výborný © gigaplaces.com

Nevěstin závoj

Bridal Veil Falls je typickou ukázku vodopádu typu plunge, které vznikají tak, že vodopád padá v místě, kde je na povrchu hornina tvrdší než vespod. Postupně tak dochází k erozi horniny pod vodopánem až do současné podoby, kdy voda padá, aniž by se po celé délce pádu dotkla skály. Ke třetí vyhlídce se jde opět džunglí, tentokrát však ne po cestě, ale po schodech dolů. Z této vyhlídky je krásně vidět, proč se vodopád jmenuje Bridal Veil (nevěstin závoj).

Spodní vyhlídka

Pokračujeme po schodech dál až k poslední vyhlídce, kde vodopád vypadá jako dlouhý tenký proužek vody. Při dopadu na hladinu jezírka však vidíme i slyšíme, jak vysoký a mocný sám o sobě vodopád je.

Spodní vyhlídka
Autor: Tony Výborný © gigaplaces.com

Světélkující červi (Glowworms)

Protože jsme se k vodopádu dostali až pozdě večer a světla rychle ubývalo, fotil jsem vodopád na dlouhé expozice, dokud nebyla téměř tma. Při odchodu jsme si všimli malého světýlka v džungli hned vedle spodní vyhlídky. To nás zaujalo. Že by světluška? Při bližším prozkoumávání se světýlek oběvovalo stále víc a víc a začalo nám být jasné, o co se jedná. Na Novém Zélandu žije zvláštní druh hmyzu, jehož larvy (Glowworm) dokáží produkovat světlo, podobně jako naše světlušky. Jeho latinský název Arachnocampa Luminosa může někomu připomínat pavouky (arachno), ale není třeba se ničeho obávat. Na Zélandu se snad kromě malých štiplavých mušek nic nebezpečného ani strašidelného nevyskytuje – na pavouky ani hady zde opravdu nenarazíte. Název podobný s pavouky má tento hmyz kvůli způsobu, jakým chytá svou kořist. Jako larvy žijí téměř po celou dobu svého života a na vlhkých a tmavých místech si vytvářejí z hedvábí hnízdo (nejčastěji v jeskyních, na skálách, někdy i v lesích). Hnízdo je pak složeno z kanálků, ve kterých se pohybují a sítí hedvábných vláken, na kterých jsou řetízky lepkavých kapiček. Světlem pak k sobě nalákají kořist, která se na tyto řetízky přilepí.

Světélkující červi (Glowworms)
Autor: Tony Výborný © gigaplaces.com

Cesta zpět ve tmě

Sice jsme s sebou měli čelovky, ale celou cestu nahoru po schodech jsme šli potmě a přidržovali se zábradlí, což samo o sobě bylo díky okolním světýlkům kouzelné, ale také lehce strašidelné – ze všech stran se totiž ozývaly zvuky neznámé džungle. Na jednom místě jsme se ještě zastavili a vlezli do džungle, kde jsem si postavil stativ na foťák a udělal pár dalších fotek světélkujících červíků – to se při návštěvě komerčních jeskyní jako Waitomo cave bohužel dost dobře nedá. Za tmy už vodopád z horních vyhlídek moc vidět nejde, a tak jsme se po cestičce vrátili zpět k autu. Tentokrát s čelovkami. I zde bylo ještě pár světýlek okolo cesty k vidění, ale spíše jen ojediněle.

Cesta zpět ve tmě
Autor: Tony Výborný © gigaplaces.com
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Byli tady (1)

Chtějí tam (2)

Byl jsi tam? Přispěj dobrou radou cestovatelům, kteří se chtějí vydat do téhle oblasti nebo si přidej místa do seznamu navštívených.

Chceš tam? Neni nic jednoduššího než se domluvit s ostatními a vyrazit na cestu nebo dostávat tipy na destinace kam se cheš podívat.

Aktivity

Praktické informace

Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 1 cestovatel

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Nový Zéland? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.

Doporučený článek

Magazín: Nejluxusnější místa Řecka

Řecko je pro mnohé tou nejkrásnější zemí ve Středomoří. Nabízí neskutečných téměř 14 tisíc kilometrů pobřeží s více jak dva… pokračovat ve čtení

Nejluxusnější místa Řecka