Plánování na cestu

Než vyrazíme na cestu

Martin Gregor
Napsal/a 180 článků a sleduje jej/ji 17 cestovatelů
Plánování na cestu
Vloženo: 02.04.2021
Autor: Martin Gregor © gigaplaces.com

Každý kdo chce cestovat a vyrazit na dovolenou, výlet, trek, vandr či expedici by si měl o dané lokalitě něco zjistit. Jsou tací, kteří namítnou, že jedou stopem, koupí nejlevnější jízdenku, letenku a zkrátka jedou aniž by věděli. Často se tak stane, že potom narazí na několik problémů, co jim vezmou čas i peníze. Proto než někam vyrazíme je třeba věnovat čas dané destinaci kam jedeme. Čím to bude na víc dní, tím se může stát, že samotné plánování vyjde časově déle než samotná realizace toho kam se chystáme.

Inspirace

Chci vyrazit, ale nevím kam? Nebo vím co chci navštívit za stát, ale nevím kam se podívat a co nabízí. Takové inspirace se nechají najít tady u nás na gigaplaces.com, kde se nachází mnoho a mnoho informací a destinací, že se nechají plánovat podle toho týdenní dovolené ba i expedice. Dalšími kde shánět inspiraci jsou různé cestovní kanceláře, jako je Nomád, Mundo, Zoomtravel, kteří nabízí atraktivní destinace a nechá se tak využít jejich služeb. Ale pokud chci vyrazit na vlastní pěst, jsou tyto věci dobrým začátkem, protože CK mají vytipovaná místa a často patří k těm nejnavštěvova­nějším. Potom je možnost hledat inspiraci na Instagramu či sociálních sítí jako je Facebook.

Inspirace
Autor: internet © gigaplaces.com

Mapy

Když vím jaký je můj cíl cesty nebo je oblast či místo, které mě zaujme, tak nejedu jen za ním. Tak si vždy otevřu mapu. Nejsnadnější je si tak otevřít mapy na internetu, kde je možnost několika vrstev map, ať už turistické, letecké, zimní (na běžky a sjezdovky) či dopravní (zda počítat se zácpou či objížďkou). Zde se zaměřím především na cíl cesty a zároveň jak se k němu dopravím. Pokud je to autem zajímám se tak, jestli po cestě se nenachází něco zajímavého. Pokud je to vlakem či autobusem, tak už zastávky po cestě moc neovlivním. Teď záleží kolik mám času na svůj cíl cesty den, víkend, týden a víc. Tím tak sleduji, co se nachází v okruhu 10km od cíle ( na 1. den), co se nachází v okruhu 20km (víkend) čím více dní, tím se pak už plánuje přímá trasa a rozdělení kilometrů na dny (pokud jdu pěšky). Ale může se stát, že nejdu sám a že vyrazí celá parta. Je tak třeba někde udělat slezinu či kde bude spojka (spojka – někdo kdo počká na opozdilce) Sleziny a spojky jsou tak nejčastěji na nádraží, zastávkách či hospodách. Proto na mapách sleduji i tyto možnosti. Stejně tak případné občerstvení po cestě (hospoda, potraviny, kiosek) Tím slouží dobře mapy.cz, ale za mě ještě lépe google.cz/maps, kde si mohu projít ulice každé obce a zjistit tak možnosti obce. Stejně tak v hledání kempů a ubytování nebo i fleku na přespání, kde sleduji vrstevnice v mapě a porovnání s leteckým snímkem.

Mapy
Autor: internet © gigaplaces.com

Odborná literatura

Pokud se jedná o cestování na více dní a do zahraničí. Je příhodné sáhnout po odborné literatuře. Já mohu doporučit Lonely Planet. Nepatří k nejlevnějším, ale v získávání informací je to obrovský pomocník. Navíc často poodhalí i místa, které bychom nikdy nenavštívili! Tyto publikace mají telefóní spojení na ubytování, cenovou politiku ( vstupenky, ubytování, lístky na dopravu, potraviny ), geografické rozdělení regionů, dopravní dostupnost. Těchto průvodců je mnoho, ale při plánování dovolený, jak já říkám, na vlastní pěst, je to velký pomocník. Tyto informace, které se dočtu, tak následně dohledávám v mapách a následně k nim hledám cestu a rozhoduji se tak jestli ta cesta ( zajížďka ) za to stojí.

Odborná literatura
Autor: internet © gigaplaces.com

Doprava

Jedna z nejdůležitějších věcí plánování je doprava. Ať už je to letecká, tak pozemní doprava. Zde zjistím možnosti realizace. Na kolik dní moje cesta vyjde, kolik času mám mezi přejezdy. Bookování jízdenek a letenek. Když potom něco z tohohle nevyjde, začne se tak sypat celé plánování! Je potom třeba hledat plán B a nebo něco vynechat. Jsou to i věci, které někdy neovlivníme a stane se tak něco nečekaného. Proto je třeba v plánování cesty najít kritické cesty, kdy se muže něco tzv. posr… Přílet, odlet, přestup s minimálním časovým rozestupem.

Doprava
Autor: internet © gigaplaces.com

Rozpočet cesty

Když máme na mapě naplánovanou cestu, známe ceny, jako jsou vstupenky, cena jídla, ubytování, poplatky, jízdenky, letenky případné zapůjčení auta + benzín. Tím můžeme stanovit rozpočet + to co utratím za upomínkové předměty nebo poštu + rezervu na případné komplikace. Taková rezerva je 10–20% z celkových nákladů.

Rozpočet cesty
Autor: internet © gigaplaces.com

Slovo závěrem

Plánování leč se zdá jednoduché, tak být nemusí. Ano na den, či víkend, není až co tolik plánovat, pokud je to po Čechách. ( V dnešní době se nechá za víkend zvládnou velkoměsta, zde je potom plánování na místě. ) Precizní plánování je pak třeba věnovat týdenním či expedičním záležitostem. Takto se nechá plánovat i dovolená u moře, protože i od pláže se nechá dostat k zajímavým místům. Proto pak plánování může zabrat i měsíce, ale zároveň to ve výsledku má své ovoce. Dobrým plánováním se tak vyvarujete nezdarům, komplikacím a i úrazům.

Slovo závěrem
Autor: Martin Jack Gregor © gigaplaces.com
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Praktické informace

Láká tě Svět? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.