Jezera v Bosně

Jezera v Bosně

Aneb lásky na první pohled, na první návštěvu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost:
Obtížnost:
Čas: 0:30 hod

Během naší cesty po Bosně jsme navštívili několik horských jezer, která nám doslova učarovala a tak je jasné, že se o nich musím zmínit.

Obsah článku
Recenze [2x]

Bosenská jezera

Navigovat na mapě
1 635 m / 5 364 ft

Tento článek je věnovaný několika jezerům, která nás uchvátila nejvíc. Začnu jezerem Prokoško, nejnavštěvovanějším a nejživějším, co se turistického ruchu týká.

Bosenská jezera

Prokoško jezero

Navigovat na mapě
1 635 m / 5 364 ft

Nedaleko od města Fojnica leží v pohoří Vranica ve výšce 1635 metrů nad mořem jezero Prokoško. Jezero je ledovcového původu, maximální hloubka jezera je až 13 metrů. Žije zde endemický druh horského čolka.

Prokoško jezero

Okolí jezera

U jezera je velké množství dřevěných chatiček, původně sloužících pastevcům, dnes už spíš turistům, jsou zde hospůdky, kde vám nabídnou jídlo a pití a nebo tu můžete koupit i jehně. Živé i na rožni. Na břehu jezera můžete kempovat, piknikovat, odpočívat, kochat se. Jsou tu lavičky a posezení, ohniště. Stráň nad jezerem je porostlá borůvčím, pokud máte chuť, můžete si natrhat. Je jich tam plno. Kousek od jezera je další kemp, pokud chcete být dál od dřevěných domečků a lidí.

Okolí jezera

Ramsko jezero

Navigovat na mapě
582 m / 1 909 ft

Už zdálky vypadalo Ramské jezero velmi lákavě a zajímavě. Tyrkysová barva vody kontrastovala s odhalenými zlatými plážemi a jezero lákalo k bližšímu prozkoumání. Ramské jezero vzniklo uměle v roce 1968 přehrazením řeky Ramy. Největší ostrov Ščit, na kterém stojí františkánský klášter, byl spojen náspem s pevninou.

Ramsko jezero

Ramské jezero z druhé strany

Kouzlo Ramského jezera vynikne zejména v létě, kdy je méně vody a objeví se tak spousta ostrůvků, poloostrůvků a zlatavých písčito-jílovitých pláží. Na březích jezera můžete poklidně zastavit, udělat si piknik, zakempovat a kochat se.

Ramské jezero z druhé strany

Do třetice zase Ramské jezero

Když budete mít štěstí, ukáže vám Ramské jezero svou tajuplnou tvář.

Do třetice zase Ramské jezero

Blidinje jezero

Navigovat na mapě
1 179 m / 3 868 ft

Největší ledovcové jezero v Bosně, ležící v údolí pohoří Cvrsnica. Nad ním se tyčí i nejvyšší hora tohoto pohoří, Pločno, se svými 2228 m n. m. Pokud se nebojíte jízdy v terénu, doporučuji udělat si výlet na Pločno. Na vrcholu je dosud fungující radarová základna a cestou narazíte na tolik krásných výhledů, až vám půjde hlava kolem.

Blidinje jezero

Blidinje jezero

Jezero není moc hluboké, průměrná hloubka činí pouze 1,9 m.

Blidinje jezero

Cesta na Pločno

Takhle jezdí na Pločno místní.

Cesta na Pločno

Pohled z Pločna

Takhle vypadá Blidinje jezero z Pločna.

Pohled z Pločna

Boračko jezero

Navigovat na mapě
398 m / 1 306 ft

Boračko jezero je největší bosenské přírodní jezero, patrně ledovcového původu. Leží v nadmořské výšce 398 metrů, obklopeno horami. Jeho voda je průzračná a smaragdově zelená.

Boračko jezero

Boračko jezero

Smaragdově zelená voda jezera Boračko lákala svou průzračností ke koupání. Tak jsme se zde zdrželi na několik dní a většinu času jsme strávili ve vodě. V červenci zde bylo pořádně horko a voda na hladině byla krásně vyhřátá od sluníčka. Ubytovat se zde můžete ve dvou kempech nebo v Eko selu Boračko, kde kromě plochy pro kempování nabízí ubytování i v dřevěných jednoduchých chatičkách.

Boračko jezero

Šatorsko jezero

Navigovat na mapě
1 484 m / 4 869 ft

Další ledovcové jezero leží pod horou Šator ve stejnojmeném horském masívu, od kterého dostalo i své jméno. Šatorské jezero leží v nadmořské výšce 1488 m a v létě jeho teplota dosahuje až k 17 stupňům Celsia.

Šatorsko jezero

Ranní probuzení

U Šatorského jezera se dá v klidu a bez problémů přenocovat. O kousek dál je horská chata, která v době naší návštěvy už bohužel nefungovala a byla zavřená. U ní se dá zaparkovat a přespat. My jsme přespali v autě na velkém plácku kousek nad jezerem, který slouží zřejmě jako parkoviště. Ráno nás sluníčko probudilo svými paprsky, když poprvé vykouklo přes hory.

Ranní probuzení
Odraz Velkého Šatoru v jezeře

Odraz Velkého Šatoru v jezeře

V klidné a nehybné hladině jezera se zrcadlí Šator Veliki, nejvyšší hora pohoří Šátor. Ostré dopolední slunce potlačilo krásnou červenooranžovou barvu, kterou jsme obdivovali večer předtím.


Rozloučení s jezerem

Než jsme odjeli, přichystal nám Šator ještě jedno překvapení. Naši poslední bosenskou snídani náhle přehlušil zvuk vrtulníku. O chvíli později nám přeletěl docela nízko nad hlavami, aby zamířil dolů k jezeru, kde nabíral vodu pro hašení nedalekého lesního požáru. Než jsme dosnídali a sbalili se, přeletěl nad námi ještě několikrát. Konec naší dovolené tak zpestřil nevšední zážitek.

Rozloučení s jezerem


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam