Fort Hazard

Fort Hazard

Osada, co změnila tramping

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Minimální
Obtížnost: Minimální
Čas: 0:30 hod

Trampská osada Zlatý klíč vznikla v Kladně 20. února roku 1956 název osady vznikl z knihy Srub U zlatého klíče. Trvalo několik let než osada objevila v Jižních Čechách v bývalé vesnici chalupu, kterou následně rekonstruovali a dali ji název Fort Hazard. Fort Hazard proslavili především bratři Ryvolové a kapela Hoboes. Písně jako je Bedna vod whisky, Vodjíždím, Tereza a mnohé další. Kdy se tyto písně vyučují na základních školách a hrají se u táborových ohňů nebo jsou slyšet v radiích.

Obsah článku
Recenze [1x]

Fort Hazard

Osada co změnila Tramping

Trampská osada Zlatý klíč vznikla v Kladně 20. února roku 1956 název osady vznikl z knihy Srub U zlatého klíče. Trvalo několik let než osada objevila v Jižních Čechách v bývalé vesnici chalupu, kterou následně rekonstruovali a dali ji název Fort Hazard. Fort Hazard proslavili především bratři Ryvolové a kapela Hoboes. Jako je Bedna vod whisky, Vodjíždím, Tereza a mnohé další. Kdy jejich písně se vyučují na základních školách a hrají se u táborových ohňů nebo jsou slyšet v radiích.
Svojí hudbou v 60-tých letech udělali booom v trampské muzice, která neměla obdoby svým rytmusem a texty. Někteří odborníci tvrdí, že texty Wabiho Ryvoly, jsou to nejlepší a neopakovatelné, co kdy kterýkoliv textař napsal. Začali vyhrávat různé soutěže a první ročníky Porta. To vše bylo v době, kdy nastala Zlatá éra trampingu v 60-tých letech. Zlatý klíč účinkoval ve filmu Potlach z roku 1965 a pak v sérii mini filmů Dobrodružství šesti trampů. Od té doby byli v podvědomí široké veřejnosti a naposledy byli tak vidět v dokumentu ČT Zvláštní znamení touha.


Jsme trampové, věční tuláci,
jsme ptáci, kteří rozumí,
jsme zloději krásy a vandráci,
jsme plavci na voru do Země tří sluncí,
jsme, co jsme, a víme svoje,
a proto se nám jednou za týden nechce spát…


Miki Ryvola

My jsme se tam dostali teď na Velikonoce a osada Zlatý klíč dělala dřevo. Shledali se tak s jejich šerifem Mikim Ryvolou a po debatě nám ukazoval, co jak tu dřív bylo. Už při příchodu sem, jde člověk kolem vypuštěného rybníka. Fort Hazard se nachází na bývalé návsi. Od pohledu z Hazardu je vidět hradba lesa o které povídal, že když tu začali jezdit, byly to malé smrčky. U příchodu na tuto louku stával statek a v okolí byly další statky. Za chalupou se pak nacházel hamr. Když jsme se ptali na osadníky, tak vtipně řekl, ty s těma šedivejma hlavama jsou původní a vzal nás do chalupy. I ostatní osadníci jsou vtipálci, takže se tu člověk cítí jak mezi svými. Zrovna se chystali k jídlu a měli nachystáno na Velikonoce. Na uvítanou nás pozvali na panáka a pivo. Dále jsme povídali, jak všechno vznikalo na keramický škole v Bechyni, kde studovali včetně Mikiho Ryvoly. Zde založili klub Demigon „Demižón“ ze kterého pak vznikali další osadníci Zlatého klíče. To jak to bude vypadat s osadou je již taky naplánované. Dnes má osada přes 50 osadníků a už se žádní přijímat nebudou a tím tak postupně osada zanikne, alespoň podle slov jednoho z osadníků. O tom kde se osada nachází nebudu psát. Mají smutnou stránku v tomhle ohledu, byli 16× vykradeni, tak nechci tímto článkem k tomu přispívat.

Příchod na Fort Hazard

Po pravici je již suchá borovice Wabiho Ryvoly, kterou zde zasadil a následně hajný poničil a takhle se rozrostla do stran.

Příchod na Fort Hazard
Nový totem

Nový totem

Zlatý klíč má nový totem, kde nahoře je sup a dále pokračují motivy kanadských indiánů. Když porazili strom a zjistili, že ho neunesou, tak Miki vtipně řekl: „Budeme ho krátit tak dlouho, dokud ho neunesem“.


Pohled z louky

Malebná chalupa

Pohled z louky

Zeď nářků

Na této zdi jsou ti, kteří jsou již na druhém břehu.

Zeď nářků

Z kroniky

Tohle je původní fotografie chalupy.

Z kroniky

Na osadě bylo vždy živo

Zde bylo vždy živo

Na osadě bylo vždy živo

I my se loučíme

I my se loučíme s touto slavnou osadou, která se nachází v Jižních Čechách.

I my se loučíme

I my se loučíme

I my se loučíme s touto slavnou osadou, která se nachází v Jižních Čechách.

I my se loučímeČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam