Běžky Vrbatovka - Vysoké Kolo

Běžky Vrbatovka - Vysoké Kolo

Túra nad Labským dolem

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 4:00 hod

Jedním z nejhezčích výletů na běžkách či sněžnicích v Krkonoších je z Vrbatovy boudy na Vysoké Kolo a zpět. Užijete si výhledů nejen do Čech, ale i do Polska a zároveň po obou hlavních Krkonošských hřebenech: Slezského a Českého.

Obsah článku
Recenze [3x]

Výhled na Sněžku od Vrbatovy boudy

Navigovat na mapě

Po té co absolvujete nezbytnou zahřívací část této túry (výjezd z Horních Míseček po staré armádní silnici k Vrbatově chatě – 4,5 km a 360 výškových metrů (0,5–1hodina), otevře se vám krásný výhled nejen po západních Krkonoších. Na obzoru uvidíte pěkně srovnané tři největší hory České republiky: Sněžku, Studniční horu a Luční horu. Mezi nimi Luční boudu a vrchní část údolí Bílého Labe.

Výhled na Sněžku od Vrbatovy boudy

Slezský hřbet

Přímo proti vám je přes Labský důl vidět váš dnešní cíl – Vysoké kolo (1 509m n. m.), nejvyšší hora západní Krkonoš. Jedním směrem je to víc jak 6 km, takže i s návratem zpět do Horních Míseček počítejte s minimálně 21 km. Mimo Vysokého kola je vidět i Labská bouda a na hřebeni trůnící Wawel.

Slezský hřbet

Mohyla Hanče a Vrbaty

Navigovat na mapě

Ještě než vyrazíte, tak vystoupejte kousíček nad chatu na Vrbatovo návrší, a zde u mohyly nešťastně zesnulých běžkařů – Hanče a Vrbaty reálně zhodnoťte své síly a počasí, abyste nedopadli stejně jako oni.

Mohyla Hanče a Vrbaty

Kotel a Harrachovy kameny

Pěknou krátkou zajížďkou je výjezd na Harrachovy kameny (1 421m n. m.), odkud jsou krásné výhledy do Podkrkonoší a Kotelní jámy.

Kotel a Harrachovy kameny

Kotel z Harrachových kamenů

Výhled z Harrachových kamenů je parádní – pokud máte navíc štěstí na inverzi, tak je zážitek o to větší.

Kotel z Harrachových kamenů

Na Pančavské louce

Navigovat na mapě

Po té vás čeká krátký sjezd na Pančavskou louku. Okolní krajina působí takřka panensky. Český hřbet z této strany vypadá docela nevýrazně, vždyť také Pančavskou louku převyšuje pouze o pár desítek metrů.

Na Pančavské louce

Violík

Navigovat na mapě

Po půlhodině příjemného běžkování budete mít za sebou louky a výstup na hlavní krkonošský hřeben – Slezský hřbet. Přímo proti vám bude stát malá ledová pyramida Violíku (1 472m n. m.) – v létě zajímavá vyhlídka.

Violík

Vysoké Kolo přes Sněžné jámy

Cesta dále stoupá až ke Sněžným jamám – největšímu ledovcovému kotli v Krkonoších (samozřejmě už bez ledovce). Na druhé straně je vidět už váš dnešní hlavní cíl – mohyla na Vysokém Kole.

Vysoké Kolo přes Sněžné jámy

Wawel

Nad Sněžnými jamami se vypíná Wawel, miniaturní kopie královského hradu v Krakowě. Turistická cesta obchází Vysoké Kolo severně Polskem a oficiálně je výstup na tuto horu zakázán. Svahy budou nejspíš vyfoukané a namrzlé, tak tento finální výstup na běžkách nebude žádný med.

Wawel

Vysoké Kolo

Navigovat na mapě

Na vrcholu Vysokého Kola je v zimě pěkně omrzlá kamenná mohyla. Samotný výhled díky plochému vrcholu není dvakrát úžasný, ale špatný taky není.

Vysoké Kolo

Cesta zpět

Cesta zpět je úplně stejná, akorát v obráceném gardu. Budete se za pozdně odpoledního slunce kochat omrzlými stromky a výhledy na krkonošské hřebeny. Zhruba za hodinu budete zpět u Vrbatovy boudy.

Cesta zpět

Čechy pod inverzí

Ještě než sjedete zpět dolů do Horních Míseček, můžete si vychutnat úžasnou inverzi panující nad zbytkem republiky (tedy pokud na ní budete mít štěstí – ale je to nejlepší doba na návštěvu Krkonoš).

Čechy pod inverzíČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam