Rusko: Stravování

Rusko
Stravování

Máš k tomuto tématu co říct? Neváhej a napiš své informace a zkušenosti, které pomohou dalším cestovatelům.

Jaroslav Málek napsal 29.03.2013:

Ruská kuchyně je založena obvykle na místních zdrojích. Základem je tak zelenina (brambory, zelí, okurky), ryby, maso, vejce a mléko. Z koření se používá hlavně sůl a pepř, takže pálivá jídla zde moc nenajdete. Jídla jsou tak dost podobná ostatním slovanským kuchyním.

  • Jídlo v restauraci je relativně drahé a je ho poměrně málo. Do restaurací chodí hlavně bohatší, ostatní jí obvykle v jídelničkách nazývaných „Kafé“ nebo u stánků.
  • Typické polévky jsou „борщ“ – boršč, „щи“ – šči (zelňačka), „солянка“ – soljanka (nakyslá polévka – různé druhy – s masem, houbami…), „рассолник“ – rassolnik (různé druhy – obvykle polévka s lákem z okurek), уха (rybí polévka).
  • Mezi hlavní jídla patří různé guláše, karbanátky, pečené maso a hlavně ryby. Typicky ruské jídlo jsou „пирожкы“ – pečené nebo smažené taštičky z těsta s různou náplní (nejčastěji brambory, maso nebo zelí), které dost často prodávají babky na nádražích. Pelmeně, Pozi nebo Manty jsou drobné kuličky z těsta naplněné masem (název se odvíjí od velikosti a typu úpravy masa a dost často záleží na oblasti, kde se nacházíte). Vareniky se říká pelmením s jinou náplní (obvykle brambory ale i jiné – tvaroh, ovoce…). Uzená ryba je ruskou klasikou. Jsou různé druhy uzení (studené, teplé) nebo je ryba jen sušená či nasolená. Dost často se jedí k pivu.
  • Sladkosti – rusové milují cokoliv sladkého, takže sušenek, čokolád a bonbonů jde koupit na každém rohu spoustu. Často lze narazit na blinčeky (palačinky – výborné jsou plněné tvarohem). Kromě toho si rusové potrpí na nanuky.
  • Pití – klasikou je vodka a hodně se pije pivo a to lahvové – točené (pokud je) je obvykle hodně drahé. Ruskou specialitou  je „kvas“ – nápoj vyráběný kvašením obilí. Je nasládlý a obsahuje malé množství alkoholu (asi 0,5%). V létě se ve městech prodává i z velkých nádrží do lahví či kelímků nebo v obchodech v PETkách, ale pozor na chemické náhražky. Na jeho chuť je třeba si zvyknout a záleží na kvalitě.

Láká tě Rusko? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.

Doporučený článek

Magazín: Nejluxusnější místa Řecka

Řecko je pro mnohé tou nejkrásnější zemí ve Středomoří. Nabízí neskutečných téměř 14 tisíc kilometrů pobřeží s více jak dva… pokračovat ve čtení

Nejluxusnější místa Řecka