Nový Zéland: Cestování

Nový Zéland
Cestování

Máš k tomuto tématu co říct? Neváhej a napiš své informace a zkušenosti, které pomohou dalším cestovatelům.

Petr Liška napsal 11.10.2015:

Nejjednodušší varianta cestování po Novém Zélandu je v půjčeném autě. Pokude zde chccete strávit delší dobu je ideální si pořídit obytné auto. Každopádně cestování po Novém zélandu je velmi jednoduché.

Administrativní dělení

Petr Liška napsal 11.10.2015:

Nový Zéland má dvě hlavní části: Severní a Jižní Ostrov, který je každý jiný a nabizí diametrálně odlišné zážitky. Sever je ohnivý, sopečný. Jih zase horský s mohutným pohořím Jižní Alpy a s úžasnými fjordy na jihozápadě. Ještě více na jihu je divoký Stewartův ostrov.

Itineráře cest

Nejkrásnější oblasti

Petr Liška napsal 11.10.2015:
 • Daleký sever „Northland“: území na sever od největšího novozelandského města Aucklandu. Je to turisty méně navštěvovaná oblast. Najdete tu však krásné pláže a mohutné písečné duny v okolí mysu Reinga (Twilight – Te Werahi Loop track). Pěkná je i oblast členitého pobřeží a malých ostrůvku u městeček Paihia a Russell a dál na severovýchod. Pěkné je i ústí Hokianga Harbouru a cesta po západním pobřeží.
 • Auckland a Coromandel: Auckland je jediné opravdové velkoměsto na Novém Zélandě. Změť mrakodrapů v čele s typickou vyhlídkovou věži Skytower vysokou 328 metrů. V okolí města je několik zajímavých sopečných ostrovů (Rangitoto, Motutapu) kam se můžete vydat na výlet či objet poloostrov Coromandel s krásnými plážemi a slavnou Cathedral Cove.
 • Sopečné srdce Severního ostrova: Rotorua a okolí se svými jezery (Rotorua, Tikitapu /modré/ a Rotokahahi /zelené/ hned vedle sebe, Tarawera). Zajímavý Tarawera crater a přehled sopečné činnosti ve Wai-O-Tapu s proslaveným Champagne poolem. Dále na jih jsou pak známe vodopády Huka Falls a veliké jezero Taupo. Následuje úžasná oblast sopek Tongariro se skvělými treky. Daleko na západě je pak osamocená, ale nádherná sopka Taranaki. Centrem oblasti navíc teče krásná řeka Whanganui
 • Jih Severního ostrova: Zde je hlavní město země Wellington, ptačí rezervace na Kapiti Island a pohoří Tararua s nejvyšími vrcholky okolo 1500m n. m.
 • Fjordy a pláže na severu Jižního ostrovu: dechberoucí je oblast ostrůvků a zálivů Marlborough sounds, Pelorus Sound či Nydia Bay. Ideální místo na kajak. Více na západ je pak úžasný národní park Abel Tasman s úžasnými stezkami a plážemi se zlatým pískem
 • Jižní Alpy: obrovské pohoří táhnoucí se od severu k jihu několik set kilometrů je plné národních parku (Mount Cook, Nelson lakes, Mt. Aspiring), možností skvělé turistiky, nádherných jezer (Pukaki, Ohau, Tekapo) a ledovců (Franz Josef, Fox)
 • Fiorland: pro mnohé to nejzajímavější z celého Nového Zélandu. Impozantní fjordy (Milford Sound, Doubtful Sound) s obrovskými vodopády a dechberoucími scenériemi a treky.

Národní parky a chráněné oblasti

Petr Liška napsal 11.10.2015:

Na Novém Zélandu se nachází celkem 14 národních parků

 • Fiordland National Park: největší a asi i nejznámější národní park, hlavně díky úžasným fjordům. Jsou zde hned čtyři velkolepé treky: Milford Track, Routeburn track, Kepler Track, Hollyford Track
 • Kahurangi National Park: zde najdete krásný trek Heaphy Track
 • Mount Aspiring National Park: zde jsou parádní túry jako Gillespie Pass circuit, Matukituki valley track a Rees-Dart circuit.
 • Rakiura National Park: zabírá téměř celý Stewartův ostrov. Národním parkem se projdete v rámci Rakiura Track.
 • Westland Tai Poutini National Park: park rozkládající se od ledovců až k moři.
 • Arthur's Pass National Park: první národní park na Jižním ostrově.
 • Nelson Lakes National Park: park s dvěmi nádjernými jezery Rotoiti a Rotoroa
 • Tongariro National Park: nejstarší park na Novém Zélandě. Sopečná krajina z pána prstenu s proslavenými emeraldovými jezírky
 • Whanganui National Park: malebná krajina okolo řeky Whanganui na Severním ostrově
 • Aoraki/Mount Cook National Park: národní park v okolí nejvyšší hory Nového Zélandu.
 • Egmont National Park: národní park obklopující mohutný vulkán Taranaki
 • Paparoa National Park: národní park chránící vápencový kras a bujnou vegetaci.
 • Abel Tasman National Park: nádherné pobřeží na severu Jižního ostrova
 • Te Urewera National Park: bujná vegetace na Severním ostrově

Nejkrásnější místa

Aktivity

Praktické informace

Láká tě Nový Zéland? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.

Doporučený článek

Magazín: Co si vzít na trek do Nepálu

Většina lidí má představu, že v Nepálu jsou jen horolezecké výstupy na osmitisícovky či náročné treky s potřebou extrémní a velmi… pokračovat ve čtení

Co si vzít na trek do Nepálu