Nepál: Turistika

Nepál
Turistika

Turistika je s přehledem nejvýznamější aktivita většiny návštěvníků Nepálu. Není se ani čemu divit. Najdete zde jedny z nejkrásnějších treků na této planetě. Vybere si zde opravdu každý od extrémních treků po příjemné jednodenní túry. Jediným nepříjemným limitem je řada povolení, které si na většinu tras musíte obstarat.

Turistické vrcholy

Mezi nejvyšší vrcholky, relativně lehce dostupné a schůdné pro pěší turisty, patří:

 • Kala Patthar (5 648m n. m.) /nejkrásnější z vyhlídek v Khumbu s výhledem na Everest, Nuptse a Pumori/
 • Gokyo Ri (5 366m n. m.) /nádherná vyhlídka na Cho Oyu, Everest, Cholatse a Arakam tse/
 • Chhkhung Ri (5 375m n. m.) /nádherná vyhlídka na Amadablan, Lhotse a Island Peak/

Procházky

Na procházky je ideální okolí jezera Phewa v Pokháře.

Jednodenní túry

Alternativou k velehorským trekům pod osmitisícovky jsou jednodenní zajímavé výšlapy zeleným pohořím Mahábhárat s krásně panoramatickým pohledem na vzdálené zasněžené hřebeny Himalájí. Dobré východisko je například Pokhara či Gorkha.

Výstupy na hory

Nepál je samozřejmě mekkou pro horolezce z celého světa, kteří zde pokoušejí štěstí na osmitisícovkách. Užijí si zde samozřejmě i turisté. Je zde několik vrcholů a průsmyků vyšších pěti tisíc metrů nad mořem jednoduše zdolatelných.

Značení turistických cest

Turistické cesty většinou nejsou značeny značkami, ale na hlavních trecích prakticky stejně nejde sejít z hlavní pěšiny. Sem tam je možné narazit na ceduli s uvedeným názvem příští vesnice. Nejznámější cedulí je asi ta se strohým názvem „Way to Everest B.C.“

Mapy a náčrtky

 • V Káthmándú v Thamelu seženete dobré a podrobné mapy prakticky na každém kroku. V Pokháře obdobně.
 • I na internetu najdete celou řadu náčrtků – hlavně k nejznámějším trekům. Ty jsou ideální spíš ještě před vlastní cestou na základní orientaci.
 • Základní mapy jsou i v knižních průvodcích jako je LP či RG

Mapy a orientace v terénu

Orientace na Nepálských túrách je většinou relativně snadná. Samozřejmě nesmí se podcenit přechody ledovců, zvlášť za špatného počasí, kdy lze jednoduše zabloudit.

Portýři

 • Podle svých sil a finančních možností si můžete domluvit i nosiče, kteří vám na treku pomůží s bagáží. Většina turistů trekuje v Nepálu jen s malým batůžkem a nechá si nést všechno ostatní /hlavně zájezdy cestovních kanceláří/. Domluvit lze například ale i jen, že nosiči nesou pouze jídlo a zbytek bagáže turista /hlavně na odlehlých trecích/.
 • Vše lze domluvit předem na internetu (často za přehnané ceny). Nebo až v Káthmándú/Pokháře za výrazně přijatelnější ceny.

Horští vůdci

 • Velmi obvyklé je, že ten kdo využívá služeb nosičů využívá i guida (profesionální průvodce na trek).
 • Navíc je guid na řadě treků i povinný, což zvláště nezávyslí turisté nevidí moc rádi.

Turistické kanceláře

V Káthmándú a v Pokháře jsou místní cestovní kanceláře doslova na každém kroku. Většina z nich je schopná zorganizovat prakticky jakýkoliv výlet dle vaších představ. I pokud chcete cestovat či trekovat nezávysle, můžete je využít alespoň na sehnání různých povolenk a permitů a ulehčit si tak běhání po úřadech

Podpora na treku

V Nepálu je spousta tras, kde v podstatě žádnou větší podporu nepotřebujete. Většina návštěvníků sem však jezdí organizovaně, takže využívá hlavně služeb nosičů a místních průvodců.

Obtížnost turistických tras

 • Možná vás to překvapí, ale většina nejznámějších treků vede po pěkných relativně širokých cestách (od nepaměti tudy kráčely obchodní karavany), které nejsou technicky vůbec obtížné.
 • Pro většinu turistů je tak největší problém spíš celková délka treku případně nadmořská výška.
 • Počítejte však i s „nekonečnými“ schodišti vedoucích v dusných mlžných lesích na návětrné straně hor či možnost sněhu i v sezóně na pětitisícových prusmycích.

Méně známe treky

Tyto treky jsou převážně v odlehlejších oblastech, hůře dostupných, v náročnějším terénu či s drahým poplatkem za vstup. Na východě země je to trek ke Kančendžence a Makalu, oblast Ganeshe, pak až Dhaulagirí a všechno dál na západ včetně opuštěných sedmitisícovek Api a Saipal.Přes všechny horské oblasti Nepálu (hodně navštěvované i málo) vede neuvěřitelná stezka Great Himalaya Trail (cca 1700km dlouhá, s nejvyšším místem 6 146m n. m.).

Klasické treky

Nejklasičtější a nejnavštěvovanější treky najdete v oblasti Everestu, Annapurny, Lantangu a nově i Manaslu.

 • BC Everest trek: patří mezi nejznámější treky v Nepálu a zároveň i nejpřelidněnější hlavně z důvodu stejné cesty tam a zpět v klasickém itineráři. Výhledy z Kala Pattharu na Everest, Nuptse a Pumori jsou ovšem nezapomenutelné. Po cestě jsou navíc výhledy i na další krásné hory např. Ama Dablan, Lhotse a další. Výhodou je možnost velké řady bočních výletů do vedlejších údolí a na výhledové kopečky už téměř bez turistů.
 • Trek Okolo Annapurny: trek lákající hlavně svou pestrostí a změnami okolní krajiny s úžasnými výhledy na celou řadu sedmitisícových vrcholů. Náročný pouze svou délkou než technickou obtížností. Další výhodou je jeho praktická jednosměrnost, která opticky snižuje davy turistů. Navíc má v sezóně zaručeně nejlepší počasí.
 • BC Annapurna trek: na tento hodně přelidněný trek lákají cestovní kanceláře v Pokháře pro svou relativní krátkost. Počasí je zde však výrazně vrtkavější díky návětrné straně hor a i vlastní cesta je obtížnější a míň panoramatická /díky mlžnému rododendronovému a bambusovému pralesu/. Vlastní BC pod monumentální stěnou Annapurny I je však nádherný
 • Langtang trek: jednoduše dostupný díky autobusovému spojení a blízkosti Káthmándú, k vidění je zde krásné údolí vrcholící horou Langtang Lirung. Bohužel byla tato oblast hodně poničená zemětřesením
 • Manaslu trek: trek dříve spadající do méně chozených je díky tomu, že není poznamenán silnicí jako vedlejší Annapurny čím dál více u turistů oblíbený. Navíc je ho možné rozšířit o návštěvu Tsum Valley
 • Mustang trek: dříve zakázané království, než naštěstí přístupné turistů. Z klasických nejznámějších treků je nejdražší díky vysokému vstupnému a nejméně navštěvovaný. Uvidtét zde „tibetskou“ krajinu za Himalájemi se spoustou buddhistických chrá­mů
 • Khumbu – Rolwaling trek: patří mezi nejznámější z obtížných, prakticky už horolezeckých treků. Zde vás čeká přechod nebezpečného průsmyku Tesi Lapcha

Turistické okruhy & Treking

Většina cestovatelů se vydává do Nepálu především ze trekkingem. Není divu – jedny z nejkrásnějších velehorských treků na světě naleznete bez debat právě zde. Každá z horských oblastí země má zde „svůj“ hlavní trek, většinou pojmenovaný dle přilehlé osmitisícovky či nejvyšší hory. Většina z těchto pochodů trvá okolo 2–3 týdnů.

Lehčí horolezecké vrcholy

Lehčí horolezecké výstupy jsou na hory, které spadají do takzvaného seznamu „trekking peaks“. ten je nyní rozdělený na dvě skupiny A (nově přidané povolené vrcholy a B (původní vrcholy)

 • Mera (6 476m n. m.)
 • Imja tse (Island peak) (6 189m n. m.)
 • Pisang (6 091m n. m.)
 • dalšími jsou například Lobuche, Cholatse, Machermo a celá řada dalších

Aktivity

Praktické informace

Láká tě Nepál? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.

Doporučený článek

Giga List: Nejkrásnější místa Provence

Výběr nejkrásnějších míst francouzského Provenskálska, kde najdeme nádherná historická města, azurové pobřeží a úžasné… pokračovat ve čtení

Nejkrásnější místa Provence