Nepál: Cestování

Nepál
Cestování

Nepál v podstatě žije z turistického a cestovatelského ruchu. Je zde vybudovaná neuvěřitelná síť horských chat a působí zde nespočet lokálních cestovních kanceláří a průvodců. Domluvíte se zde velmi dobře Anglicky. Je zde hustá a frekventovaná autobusová síť. Jediným záporem je stále komplikovanější systém různých trekových povolení a vstupů. Každopádně tato země patří k jednoduchým zemím na cestování, vhodná i pro začínající cestovatele.

Národní parky a chráněné oblasti

V Nepálu je celá řada národních parků a chráněných území. U většiny však máte pocit, že byly zřízeny jen na vybírání peněz za vstup od turistů, než že by se zde žilo a chránila příroda jinak než mimo chráněná území. Pokud budete chtít prozkoumat všechny tyto parky budete se muset nejspíše do Nepálu několikrát vracet.

 • Velehorské parky: NP Sagarmatha (Mount Everest), NP Langtang, CA Annapurna, CA Kanchanjunga, CA Manaslu, NP Makalu-Barun, NP Shivapuri Nagarjun (hory nad Káthmándú), CA Mustang, NP Shey-Phoksundo, NP Rara, NP Khaptad
 • Nížinná safari: NP Chitwan, NP, Bardia, WR Koshi Tappu, WR Parsa, WR Shuklaphanta
 • Lovecké oblasti: HR Dhorptan

Nejkrásnější oblasti

Nepál mění svůj krajinný a podnebný charakter v pásech od severu k jihu, jak skokově klesá jeho nadmořská výška. Zároveň však i od východu k západu, dle dešťových srážek. Západ země „za Himalájem“ je výrazně sušší než její východ silně ovlivňovaný monzúnovými srážkami. Dramatičnost krajiny způsobuje také druhý nejvyšší rozdíl nadmořské výšky v rámci jednoho státu na světě: nejvyšší bod Nepálu Mount Everest (8 848m n. m.) a nejnižší městečko Kechana (63m n. m.) na východě země. Tedy rozdíl je neskutečných 8 785 výškových metrů na velmi malou vzdálenost. Pokud chcete opravdu poznat Nepál navštivte každou z jeho krajinných částí.

Cesty kolem světa

 • Přes Nepál vede i jedna větev klasické dlouhé pozemní cesty z Evropy do Číny (trasa přes Turecko – Írán – Pákistán – Indii – Nepál – Tibet do Číny)
 • Další velkou cestou je takzvaný velký himalájský okruh (Indie – Pákistán – Čína – Tibet – Nepál – Indie) přes průsmyk Khunjerab a silnici Přátelství)

Kombinace s okolními zeměmi

Častá a doporučovaná kombinace návštěvy Nepálu je s Indií či Tibetem. Už méně častá i když možná kombinace je s Bhutánem.

 • Okruh Nepálem a Indií: V Indií je relativně poblíž mystické Váranásí a Agra se světoznámým Tajmahalem.
 • Okruh Nepálem a Tibetem: V Thamelu lze jednoduše zařídit cca týdenní výlet do Tibetu, přes všechny hlavní zajímavosti
 • Okruh Nepálem a Bhutánem: Prakticky všechny cesty do Bhutánu vedou přes Nepál. Cestovatelské itineráře v Bhutánu jsou ale prakciky stejné. Panují zde obrovské restrikce v rámci cestování.

Méně známé itineráře

Klasické okruhy lze rozšířit i o několik zajímavých sidetripů:

 • Výletní verze západní části Annapurna treku: z Pokháry je možné se vydat autem či autobusem přes rázovité vesničky s výhledy na Dhualagirí, Tukuche a Nilgri přes Jomsom až do Muktinahu (+cca 3dny)
 • Výlet do Gorkhy: Pěkný je i boční výlet z Prithvi Highway do historického městečka Gorkha a výlet lanovkou k chrámu Manakama (+cca 2dny)
 • Výlet do Lumbini: prohlídka rodiště Buddhy u indických hranic
 • Jezero Rara: Možné je odletět i na mini letiště v Talche a udělat si prohlídku krásného jezera Rara.

Klasické itineráře

 • Klasický okruh Nepálem: začněte v Káthmándú s rušnou turistickou čtvrtí Thamel a triumvirátem hlavních památek v podobě stůp Boudhanath, Swayambhunath a hinduistického chrámu Pashupatinath. Pak si prohlídněte okolní nádherná královská města Bhaktapur a Patan. Ještě než opustíte Káthmándské údolí vyvezte se na parádní vyhlídku na Himaláje Nagarkot. Po malebné silnici Prithví highway dojeďte do Pokháry. Zde si užijte plavby na jezeře Phewa, procházky po okolí a pak krásné vyhlídky na Annapurny jako je Sarangkot a World Peace Stupa. Nakonec si užijte divokou přírodu v národním parku Chitwan. (cca 2týdny)
 • Velký okruh Nepálem: Většinou přidává ke klasickému okruhu nějakou lehčí jen několikadenní turistiku buď v oblasti Everestu (Everest View trek) či Annapurny (Poon hill trek). Spestřením můžou být navíc i adrenalinové aktivity jako oblíbený rafting na řece Trishuli či paragliding ze Sarangkotu (cca 3týdny).

Itineráře cest

Typická cesta do Nepálu zahrnuje sice hlavně většinou úžasnou himalájskou turistiku na světoznámých trecích, ale i zde se však nechá udělat zajímavý výletní okruh pro ty, kteří by se rádi pokochali krásnými velehorskými vyhlídkami, ale z jakýchkoliv důvodů se nechtějí vydat na dlouhý a náročný trek. Najdete tu také zajímavé památky a divokou přírodu se slony, nosorožci a tygry. Pokud tedy nebudete plánovat turistiku bude vám stačit na hrubé poznání země přibližně dva týdny.

Typy krajiny

 • Transhimaláj: oblast „za Himalájem“ na severozápadě Nepálu je vzhledově prakticky Tibetská a zároveň nejsušší částí země. Díky různým restrikcím a drahým vstupům i nejméně navštěvovaná, což je škoda, protože patří k nejzajímavějším částem tohoto státu. Většina turistů sem nahlídne jen na krátko v Manangu při treku okolo Annapuren. Nejvýchodnějším takovým územím v Nepálu je údolí Tsum. Dále pak údolí Nar a Phu a bývalé království Mustang. Ještě dál na západ je rozlehlá, vysoce položená oblast Horní a Dolní Dolpo. Najdete zde krásné buddhistické vesničky a chrámy a nejopuštěnější a nejodlehlejší treky Nepálu.  
 • Velký Himaláj: Pro turisty nejvíc zajímavé oblasti země se převážně nacházejí na severu podél hlavního himálajského hřebene a jsou v podstatě definovány jednotlivými osmitisícovými masivy oddělených od sebe hlubokými údolími.. Od východu k západu jsou to odlehlé oblasti Kančendžengi na hranici se Sikkimem, tak trochu odříznuté údolím řeky Arun od vedlejšího masivu Makalu Barun. Dál turistické Khumbu včele s Mount Everestem, pak údolí Rolwaling s Gauri Sankar a pak po „silnici smrti“ z Káthmándú lehce dostupný Langtang. Po méně navštěvovaném masivu Ganesh následuje nyní turisticky módní Mánaslu. Potom už je rozsáhlá oblast Annapurny. Hned vedle je Dhaulagiri a dál na západ jsou už hory nižší a vyprahlejší. Těsně před hranicí s Indií a Tibetem se pak zvedají nejzápadnější sedmitisícovky Nepálu Api a Saipal.
 • Nízký Himaláj – Mahábhárat: Střed země leží v nekonečných zelených kopcích Mahábhárat dosahující výšek okolo čtyř tisíc metrů nad mořem. Pohoří je typické rýžovými terasovitými políčky na jeho svazích. Trekové trasy v této oblasti jsou převážně v okolí Pokháry. I rozsáhlé Káthmándské údolí je obklopené zelenými kopci – například národní park Shivapuri na sever od města. Z těchto hor je krásný, panoramatický výhled na hlavní hřeben Himaláje ležící dál na severu
 • Káthmándská kotlina: V centru země leží rozsáhlá Káthmándská kotlina s největším a zároveň hlavním městem země a nejvýznamějšími památkami v podobě bývalých královských měst Bhaktapur a Patan s krásnými historickými centry.
 • Terai: Nížinný rovinatý a zemědělský jih země zvaný Terai je zajímavý hlavně díky národním parkům se subropickou džunglí s divokými zvířaty, hlavně nosorožci. Například nároní parky Chitwan a Bardia či rezervace Parsa a Koshi Tappu. Atmosférou je tato část země již bližší sousední Indii. I odtud je však vidět v dálce pásmo zaledněných hor.

Administrativní dělení

Dlouhou dobu se Nepál dělil na 5 regionů, které se skládaly dohromady ze 14 zon a ty byly zase rozděleny na 75 okresů. Relativně nedávno (20.9.2015) však byla země rozdělena nově na 7 provincií. Pro cestovatele však nemá politické dělení žádný větší význam.

Nejkrásnější místa

 

Aktivity

Praktické informace

Láká tě Nepál? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.

Doporučený článek

Giga List: Nejkrásnější místa Provence

Výběr nejkrásnějších míst francouzského Provenskálska, kde najdeme nádherná historická města, azurové pobřeží a úžasné… pokračovat ve čtení

Nejkrásnější místa Provence