Český ráj: Příroda

Český ráj
Příroda

Máš k tomuto tématu co říct? Neváhej a napiš své informace a zkušenosti, které pomohou dalším cestovatelům.

Hory

Petr Liška napsal 02.02.2013:

V případě Českého ráje by se spíš mělo mluvit o kopcích, které spadají do takzvané Jičínské pahorkatiny. Dost často je považován za součást Českého ráje i výrazně mohutnější Kozákovský hřeben.

Sopky

Petr Liška napsal 02.02.2013:

V Českém ráji najdete celou řadu vyhaslých třetihorních sopek včetně nejslavnějších Trosek či Vyskeře. Jejich největší hustota je hlavně v okolí Jičína (Zebín, Železný, Veliš, Čeřovka, Dubolka a řada dalších). Téměř v každém z těchto kopců je lom na čedič, který se využíval hlavně při stavbě silnic.

Petr Liška napsal 02.02.2013:

Český ráj, to jsou hlavně pískovcová skalní města, takže zde se nejvíce pokocháte skalními útvary. Ale uvidíte zde nejen pískovec, ale i sopečný čedič – mimo častých lomů na zdejších kopcích hlavně na zřícenině hradu Trosky.

Jeskyně

Petr Liška napsal 02.02.2013:
  • V Českém ráji najdete hlavně takzvané polojeskyně – což jsou jen velké pískovcové převysy. Byly oblíbené už u pravěkých lidí. Nyní jsou využívány hlavně trampy, kteří zde v létě bivakují a opékají buřty na ohni.
  • Opravdovou jeskyní je Postojna zvaná též Amerika. Zde se bez baterky neobejdete.
  • Často je uvedena do Českého ráje i Bozkovská dolomitová jeskyně, která je bez debat krásná, ale spadá spíš už do Podkrkonoší.

Jezera a rybníky

Kaňony a údolí

Petr Liška napsal 02.02.2013:

Nejvýznamější řekou Českého ráje je Jizera, která je se svými 164km zároveň 10. nejdelší v České republice. Přímo nitrem této oblasti však teče Žehrovka (26km délky), nad kterou se tyčí skalní věže v Podtroseckém údolí. Třetí řekou Českého ráje je Libuňka, která teče v širokém údolí mezi Hruboskalskem a Kozákovem

Skalní útvary

Petr Liška napsal 02.02.2013:
  • Skalní města: V Českém ráji nejsou jen Pachovské skályHruboskalsko, ale celá řada dalších skalních měst, která stojí za prohlídku. Zajímavé jsou například Klokočské skály, kde z vrcholu pískovcové plošiny koukáte hluboko pod sebe, Suché skály zase milují horolezci – jsou to takové české mini Dolomity. Příhrazské skály jsou zase známé díky skalním obydlím Drábské světničky. Mezi míň významné lokality patří Borecké skály a skalní bludiště Kalich-Chléviště.
  • Skalní věže: Ve skalních městech Českého ráje jsou ne desítky, ale stovky skalních věží. Díky horolezcům má téměř každá své jméno. Nejvýznamější a nejkrásnější věže jsou – v Hruboskalsku (Kapelník, LebkaČertova ruka)

Sopečné aktivity

Petr Liška napsal 02.02.2013:

Českém ráji byla ve Třetihorách (cca před 16 miliony lety) mohutná sopečná činnost. Názory se stále různí, zda tyto sopky byly pod povrchem či nad, každopádně dodnes se dochovaly v podobě četných kopců. Na většině z nich je lom, kde se těžil čedič. V takových to opuštěných, ale volně přístupných lomech si nározně můžete prohlédnout „nitro“ sopky.

  • Sopečné lomy: najdete na Zebíně, Veliši, Dubolce, Velká hora u Střelče. V podstatě mimo kopce sv. Anna má každý čedičový kopec v Českém ráji, alespoň malý lom

Nejvyšší hory

Petr Liška napsal 02.02.2013:

Nejvyšším vrcholem Jičínské pahorkatiny je Sokol (563m n. m.) ležící nad Malou Skálou. Nejvyšším kopcem, který leží přímo v centru chráněné oblasti jsou Trosky (488m n. m.), který se stal díky dvěma osamoceným čedičovým sopouchům Baba a Panna „logem“ celého Českého ráje. Mezi další „vysoké“ kopce patří Vyskeř (466m n. m.) s křížovou cestou Přivýšina (464m n. m.) s malým skalním městem na vrcholu a polozarostlou vyhlídkou. Někdy je za nejvyšší bod oblasti považován i Kozákov (744m n. m.), který ale spadá už do Ještědsko-Kozákovského hřebene, který ohraničuje oblast na severu. V tomto případě by do něj patřily například i kopce jako Tábor (678m n. m.) s rozhlednou na vrcholu a Kopanina (657m n. m.), taktéž s rozhlednou na vrcholu. Další významné hory to jsou většinou velmi pěkné vyhlídkové body jako například Mužský (463m n. m.) sopečný vrcholek nad třešňovými sady a Veliš (429m n. m.) jako úžasná vyhlídka do Jičínské kotliny a na Krkonoše.

Nejkrásnější hory

Petr Liška napsal 02.02.2013:

Zde znovu dominují krásné Trosky. Velmi pěkný je i kopec Zebín (399m n. m.) čnící přímo z Jičínské kotliny s kapličkou na vrcholu a čedičovým lomem.

Zvířata a vegetace

Zajímavá vegetace

Parky a zahrady

Láká tě Česká republika? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.

Doporučený článek

Magazín: Nejluxusnější místa Řecka

Řecko je pro mnohé tou nejkrásnější zemí ve Středomoří. Nabízí neskutečných téměř 14 tisíc kilometrů pobřeží s více jak dva… pokračovat ve čtení

Nejluxusnější místa Řecka