Lanzarote a víno

Lanzarote a víno

Ostrov unikátních vinic

Lanzarote má rozlohu 862 km2 a je nejsevernějším z Kanárských ostrovů. Nejvyšší bod je ve výšce 671 m.n.m., průměrná teplota v zimě je 18 stupňů Celsia a v létě 23 stupňů Celsia. To jsou základní atributy, které z Lanzarote činí nejen oblíbenou destinaci turistů, ale předurčují ostrov i k pěstování vinné révy.

Obsah článku

Základní fakta

Vlajková loď: Malvásia

Na Lanzarote je 2000 ha vinic a místní vinaři produkují vína, která vyhrávají na mezinárodních soutěžích. Zdejší klima způsobuje, že sklizeň hroznů vinné révy tu začíná nejdříve v porovnání s evropskými vinařskými oblastmi. První hrozny míří do vinařství obvykle začátkem července. Není to lehká práce, strojový sběr tu vzhledem k charakteru vinic a jejich umístění není možný. Na vulkanické půdě se daří typickým odrůdám Kanárských ostrovů. Nejslavnější je tu bezesporu Malvásia, z níž se připravují suchá, polosuchá i sladká vína. Z dalších odrůd jsou nejčastěji zastoupeny Listán Blanc, Listán Negro, Moscatel, Diego a Negra Mulata.

Vinice

V letech 1730 až 1736 probíhaly na Lanzarote mohutné sopečné erupce, které předurčily další život místních obyvatel. Základem pro pěstování révy je tedy lávová hmota. Ta má velkou výhodu, že v noci váže vlhkost z ovzduší.

Vinice

Vinice

Systém pěstování révy je tu zcela odlišný od toho našeho. Neexistují tu podpěry a vedení rostlin, vinná réva se doslova plazí po zemi a hrozny vína jsou v přímém kontaktu se sopečnou půdou.

Vinice

Vinařská krajina

Dalším typickým jevem tu je neustálý vítr, který přináší vláhu od Atlantiku. Aby byla vinná réva proti silnému větru chráněna, sází se často do prohlubní a dalším ochranným prvkem jsou kamenné zítky různých tvarů. To vše vytváří charakteristický vzhled zdejší vinařské krajiny.

Vinařská krajina

Vinařství

Vinařství jsou zasazena do vulkanické krajiny, plné sopečných kuželů, k nimž se rozprostírají vinice s ochrannými zítkami.

Vinařství

Vinařství

Vinařství Bodega Antonio Suarez leží v hlavní vinařské oblasti v údolí La Gería. Typicky bílá barva fasády ostře kontrastuje s černou sopečnou půdou, k návštěvě a degustaci zvou vystavené demižony a dřevěné sudy.

Vinařství

Vinařství

I když především červená vína vznikají do určité míry tradičním způsobem zráním v dřevěných sudech, vinaři mají k dispozici i moderní technologie a používají dnes běžné nerezové tanky.

Vinařství

Vinná réva

Vinice využívají možností okolní krajiny. Réva se tak často schová do přirozených lávových puklin, v nichž se následně použije určitý způsob vedení rostlin.

Vinná réva

Vinná réva

Pohyb po zdejších vinicích, sestup do lávových puklin a přímý kontakt s révou v atraktivním sopečném prostředí umocní zážitek z degustace místních vín.

Vinná réva

Na úpatí sopky

Z města Uga vede zprvu po silnici LZ-30, později odbočuje vpravo vzhůru značená cesta GR-131. Podél ní jsou typické vinice s vinnou révou posazenou do prohlubní v lávovém terénu s půlkulatými ochrannými zítkami.

Na úpatí sopky

Výstup

Ze značené cesty vede odbočka, úzká stezka, která poměrně strmým stoupáním končí na vyhlídkovém vrcholu, sopečném kuželu Montaňa de Guardilama, 603 m.n.m.

Výstup

Výhled

Z vrcholu je kruhový pohled zejména na jižní část ostrova Lanzarote. Zároveň odtud spatříme, jak jsou zdejší vinařské domy zasazeny do krajiny sopečných vinic.

Výhled

Zátiší s lahvemi

Víno a vinařství má různé podoby.

Zátiší s lahvemi

Interiér

Hlavní vinařskou oblastí je na Lanzarote údolí La Gería. Hned u silnice lze najít několik vinařských domů, ve kterých lze přechutnat místní vína.

Interiér

Interiér

Na rozdíl od moderních show rooms, které postupně vznikají v evropských vinařských oblastech včetně Moravy i Čech, je zdejší interiér plný klasických dřevěných sudů i dalších předmětů.

Interiér

El Grifo

Toto vinařství a museum je nejstarším vinařstvím na Kanárských ostrovech a zároveň desáté nejstarší vinařství v celém Španělsku. Vstup zdobí logo, které navrhl César Manrique, slavný lanzarotský umělec a architekt. Říká se mu pták „Griffin“, legendární stvoření s tělem, ocasem a zadními nohami lva, hlavou a křídly orla.

El Grifo

El Grifo

V historické budově z 18. století je instalována velmi zajímavá expozice, kterou by rozhodně všichni milovníci dobrého vína měli vidět. Je zde velké množství starých strojů a nářadí, které se v minulosti užívaly k výrobě lahodného révového moku.

El Grifo

Bodegas Rubicón

Toto vinařství není žádnou malou firmou a v poslední době čím dál tím víc získává za svá vína ocenění v mezinárodním měřítku. Kromě tradičních místních odrůd tu s velkým úspěchem vznikají i kupáže mísením se světovými odrůdami, jakou je např. Syrah.

Bodegas Rubicón

Bodegas Rubicón

Ve velkorysých prostorech vinařství lze projít starým venkovským domem se zajímavými interiéry, okoštovat a zakoupit víno, případně se projít vinicemi, bezprostředně přiléhajícími k vinařskému domu. Kanárské ostrovy jsou dobře známy svými víny, která si našla cestu do celého světa. Vinice na Lanzarote jsou ovšem jiné, než na ostatních ostrovech. A zdejší vína rozhodně stojí za pozornost všech milovníků tohoto lahodného nápoje.

Bodegas Rubicón