Ako sa zbaliť na trek ?

Týždeň v Karpatoch

Marian Gabor
Napsal/a 77 článků a sleduje jej/ji 5 cestovatelů
Ako sa zbaliť na trek ?
Vloženo: 13.03.2018
Autor: Marian Gabor © gigaplaces.com

Všetko záleží od očakávaných podmienok: má snežiť ? pršať ? hrozia lavíny ? hrozia búrky ? Pre každé obdobie aj pre každú situáciu je potrebné brať so sebou iné vybavenie, respektíve ho modifikovať podľa podmienok a niektoré veci môžeme považovať za univerzálne. Môj zoznam bude zameraný na letné obdobie, kedy neočakávame mráz, ani sneženie, avšak môžu sa vyskytnúť občasné prehánky až búrky. Tento zoznam nie je univerzálny a vznikol na základe dlhoročných skúseností.

Vybavenie

Spanie

Všetko závisí od toho, či je možnosť prespať v chatkách alebo útulniach, ak máme takúto možnosť tak základom sú dobrá karimatka (môj chrbát si zvykol na nafukovaciu a inú odmieta), ktorá nezvyšuje len pohodlie ale je aj výborná izolácia pred chladnom, prípadne sa dá karimatka nahradiť aj termoizolačnou fóliou (súčasť lekárničky) spacák (ten vyberáme v závislosti od očakávanej teploty), keď má byť chladnejšie najmä na jar alebo jeseň zvyknem so sebou nosiť aj vložku do spacáku. Najdôležitejšou vecou je samozrejme stan, ktorý taktiež vyberáme podľa očakávaných podmienok, ideálne tak aby bol čo najľahší. V prípade záujmu sa dajú všetky tieto veci nahradiť dobrým hamakom, ktorý je ale nepraktický keď sa pohybujete nad hornou hranicou lesa.

Oblečenie

Čo na seba ?

Základom sú kvalitné turistické nohavice, ktoré sú rýchloschnúce a odolné voči vetru. V letných mesiacoch je ich vhodné doplniť ešte jednými krátkymi nohavicami. Okrem toho sú to kvalitné ponožky, pričom ako ideál sú bambusové, keďže menej smrdia a sú aj rýchloschnúce, prípadne iné trekové ponožky tu neodporúčam šetriť, keďže kvalitné ponožky dokážu predísť odtlakom a zbytočnému poteniu nohy. Rovnako platí aj pri spodnom prádle, kedy znovu odporúčam využívať bambusové prádlo. Pri tričkách odporúčam nosiť so sebou na týždenný trek dve až tri tričká ktoré sú priamo určené na trekovanie (rýchlo schnú, majú určitú odolnosť voči vetru) alebo bavlnené tričká, neodporúčam využívať rôzne nekvalitné tričká, keďže tie slabšie odvádzajú vlhkosť čo môže v najhoršom prípade spôsobiť kožné problémy a to je to posledné čo potrebujeme. Okrem toho vždy odporúčam so sebou mať jednu mikinu a flysovú bundu (mikinu), ktoré sú potrebné hlavne v prípade silnejšieho vetra a okrem toho majú aj určitú odolnosť voči vetru. Okrem toho odporúčam mať so sebou vždy aj niečo na hlavu proti slnku, ja so sebou väčšinou nosím multifunkčnú šatku.

Lekárnička

Istota je istota

Lekárnička by nemala taktiež chýbať v žiadnom batohu. Čo sa zloženia týka tak sa pri nej viacerý rozchádzajú, ale z mojich osobných skúseností tam patria: obväzy (min 2 – 3 ks), leukoplasty, zicherky, elastický obväz, tejpovacia páska, masť na uštipnutie, lieky proti alergii (vhodné aj pri uštipnutí hmyzu), lieky proti bolesti žalúdka (čierne uhlie, fľaška domácej pálenky), lieky proti hnačke alebo fľaška domácej, termoizolačná fólia (dá sa použiť aj ako karimatka), prípadne niečo proti nachladnutiu a súčasťou mojej lekárničky sú aj šumivé tablety magnézia a izotonický drink.

Stravovanie

Niečo pod zub.

Základom pri stravovaní je mať vybavenie v ktorom si stravu pripravíme čiže ešus, lyžičku, nôž, varič, zapaľovač (zápalky ľahko zvlhnú), plynovú bombu, prípadne ak sa dá založiť oheň tak aj suchý papier. Raňajky vo väčšine prípadov riešim ovsenými kašami doplnenými o sušené ovocie, hrozienka, oriešky ktoré sú výborným zdrojom energie. Okrem toho to je taktiež aj pohár čaju a teda odporúčam mať so sebou aj hrnček (hlavne pri väčšej skupine, aby sa vám aj niečo ušlo). Obedy vo väčšine prípadov riešim suchou stravou ako sú energetické tyčinky, prípadne saláma, slanina, chlieb a zelenina (paprika, cibuľa, cesnak). Pri večeri už je viacej času ako počas obeda tak vtedy je ideálna sušená strava, ktorú netreba dlho variť, prípadne kuskus ktorý stačí iba zaliať vriacou vodou a počkať a vo väčšine prípadov to dopĺňam ešte s tým čo ostáva z obedu. Olovrant alebo desiatu je ideálne riešiť rýchlymi zdrojmi energie ako sú energetické tyčinky alebo ovocie (najčastejšie jablká). Pitný režim je taktiež dôležitý a keďže nikdy nie je isté koľko bude prameňov po ceste tak so sebou vždy nosím 3 litre vody (zíde sa aj na umývanie a varenie).

Hygiena

Treba sa aj poumývať

Pri hygienie je základom rýchloschnúci uterák, ktorý zaberá minimum priestoru, ďalej to je pri mne klasické mydlo ktoré sa dá v prípade potreby použiť aj na pranie. Okrem toho je to vybavenie na starostlivosť o zuby. Neodporúčam so sebou nosiť šampóny, tekuté mydlá a podobné veci či už kvôli tomu, že sú zbytočné ale najmä voči rešpektu ku prírode. Na umývanie riadu vo väčšine prípadov využívam len vodu a v prípade potreby piesok z dna potoku, ktorý dokáže odstrániť väčšinu nečistôt.

Ešte pár potrebných vecí

Alebo nepotrebných ?

Na záver ešte pár vecí, ktoré vždy nosím so sebou ale nepatria do žiadnej z už spomínaných kategórií, ale je to ďalšie z môjho pohľadu potrebné vybavenie. Pršiplášť proti dažďu spoločne aj s obalom na batoh tvoria základ, keďže búrka môže prísť hocikedy. Slnečné okuliare a v prípade že máte citlivejšiu pokožku odporúčam aj opaľovací krém (nič nie je horšie ako dostať úpal) a ako som spomínal pri oblečení niečo na hlavu. Okrem toho sú to turistické paličky bez ktorých sa ja už nikde nepohnem a takisto sa nikde nepohnem ani bez môjho foťáku (neodporúčam zrkadlovku, keďže tie sú oveľa ťažšie ako kompakty). Síce máme už všetci GPS s mapami v mobile ale som zástanca toho mať so sebou aj papierovú mapu (dá sa s ňou aj podkúriť, alebo …). V prípade, že hrozí daždivejšie počasie a mohlo by byť v území veľa blata odporúčam mať so sebou aj návleky a vo vyšších nadmorských výškach môže aj nečakane klesnú teplota takže taktiež so sebou nosím aj čiapku a rukavice. Všetci vieme že základom sú aj kvalitné turistické topánky, avšak bez šnúrok sú zbytočné preto so sebou vždy nosím aj náhradné šnúrky. Keďže sme v prírode aj v noci tak za dôležitú súčasť vybavenia považujem aj čelovku.

Čo nechať doma

Odporúčania

Neodporúčam so sebou nosiť veci, ktoré majú vysokú hmotnosť a vďaka nim by mal batoh viacej ako 15 kg, v prípade že sa dostanete nad túto hranicu odporúčam prebaliť a začať vyhodiť pár vecí a začať odznovu. Je to iba týždeň, takže neodporúčam so sebou nosiť ani powerbanky alebo solárne nabíjačky, ktoré sú na takúto krátku dobu zbytočnou záťažou. Všetko čo má ťažký obal, ktorý so sebou potom treba nosiť ako sú plechovky, sklenené fľaše. A taktiež neodporúčam so sebou nosiť nič čo svojím používaním poškodzuje prírodu, predsa len nechceme ju zničiť.

Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Aktivity

Praktické informace

Láká tě Svět? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.

Doporučený článek

Magazín: Nejluxusnější místa Řecka

Řecko je pro mnohé tou nejkrásnější zemí ve Středomoří. Nabízí neskutečných téměř 14 tisíc kilometrů pobřeží s více jak dva… pokračovat ve čtení

Nejluxusnější místa Řecka