Nejkrásnější země Evropy

Nejkrásnější země Evropy

Nejkrásnější státy Evropy

Vybrat 15 nejkrásnějších a nejpestřejších zemí Evropy nebyl jednoduchý úkol, protože zajímavých států v Evropě najdete celou řadu. Průsečíkem všech možných hledisek je tento seznam. Snad vám pomůže ve výběru, kam na další cestu po Evropě

Obsah článku

#1 Norsko

Skandinávský klenot

Tato skandinávská země je plná nádherných fjordů, zařezávajících se strmými stěnami hluboko do vnitrozemí. Země, kde burácejí stovky úchvatných vodopádů. Země plná jezer, hor, nádherné fauny i flóry. Fjell, jak se říká té části půdy, která nebyla v minulých stoletích hospodářsky využívána a trvale osídlena, nabízí dostatek volnosti pohybu, radosti z nedotčené přírody a možnosti kdekoliv postavit stan. Norsko a jeho příroda je trekařův a cestovatelův ráj.

Chci tam
Byl jsem tam

#2 Švýcarsko

Země čtyř jazyků

Švýcarsko je paletou harmonických výjevů – od opojného cinkání sklenek s vínem na rozkvetlých nábřežích „velkých“ jezer až po uklidňující zvuky zvonců krav, které se vracejí z pastvy do údolí. Švýcarsko je země proslavena sametově hebkou čokoládou, kukačkovými hodinami a jódlováním. Švýcarsko je krajina čistých jezer, velkých alpských ledovců a vysokých hor, krajina lákající horolezce a outdoorové nadšence v létě i v zimě.

Chci tam
Byl jsem tam

#3 Itálie

Země všech barev

Itálie je země všech barev. Najdete zde pozůstatky velkolepé historie, pohádkové Dolomity a zaledněné velehorské štíty. Dramatické pobřeží a krásné pláže. Najdete zde velkolepou vinici Toskánska. A to stále není vše...

Chci tam
Byl jsem tam

#4 Francie

Zem Gálského kohout

Francie je jedním z největších a nejlidnatějších států Evropy. Rozkládá se jak u Atlantického oceánu, tak Středozemního moře. Najdete tu nejvyšší horu Evropy Mont Blanc, slavné pláže na Azurovém pobřeží, krásnou přírodu, města a světoznámou kuchyni.

Chci tam
Byl jsem tam

#5 Španělsko

Korida, fotbal a krásné moře

Španělsko zabírající téměř celý Pyrenejský poloostrov patří mezi oblíbené destinace milovníků plážového života. Zároveň je proslavené krásnými historickými městy a hrady a také zajímavými horami, včetně nejznámějších pohoří Pyrenejí, Picos de Europa či Sierrou Nevadou. Na své si tu tak rozhodně přijde každý cestovatel. Východ země je proslaven svými koupacími riviérami, sever je rájem pro pěší turisty a jih pro milovníky nejen arabských památek. Celý střed země zabírá náhorní pláň meseta

Chci tam
Byl jsem tam

#6 Skotsko

Ještě deštivější než Anglie

Déšť, mlha, whiskey, zrzavci, zelené kopce, tajemné hrady, jezera s Nessie = pravá skotská atmosféra

Chci tam
Byl jsem tam

#7 Rakousko

Zem pro turisty zaslíbená

Rakousko patří mezi nejhornatější země Evropy. Jeho charakter a turistickou přitažlivost utvářejí hlavně vysoké horské hřebeny Východních Alp vedoucí několik set kilometrů od západu k východu prakticky přes celou zem. Malebné vesnice obklopené pečlivě posekanými loukami jsou východisky na krásné túry na tisíce hor a kopců.  Kulturně založení turisté zase nedají dopustit na metropolitní Vídeň či krásně položený Salzburg. 

Chci tam
Byl jsem tam

#8 Slovinsko

Velmi pestrý stát

Slovinsko je malá ale velmi pestrá země. Žije zde 2 miliony obyvatel. Jedná se o 3. nejlesnatější stát v Evropě, kde se nachází původní dřeviny. Slovinsko je úžasné v tom, že za jeden den můžete klidně zdolat některý z alpských velikánů, večer se za odměnu vykoupat v moři. Slovinsko je dále známe jeskyněmi jako je Postojnské jeskyně a Škocjanské jeskyně

Chci tam
Byl jsem tam

#9 Albánie

Země orlů a hor

Albánie je středomořský stát v jihovýchodní Evropě na Balkánském poloostrově. Západní část Albánie leží na pobřeží Jaderského moře, zatímco její jihozápadní část leží na pobřeží Jónského moře. Od Itálie, kterou od Albánie odděluje Otrantský průliv, je vzdálena jen 72 kilometrů. Hlavní město Tirana, kde žije přibližně 895 tisíc obyvatel, je finančním centrem země.

Chci tam
Byl jsem tam

#10 Černá Hora

Krásné hory a moře

Černá Hora je rozlohou sice malý, ale díky své poloze velmi zajímavý stát. Najdete zde krásné hory jako je třeba Durmitor, úžasnou zátoku Boka Kotorská a krásné jadranské pobřeží. Hlavním městem je Podgorica, ale turisticky nejoblíbenější je historické město Budva

Chci tam
Byl jsem tam

#11 Portugalsko

Země atlantických pláží

Portugalsko je nejzápadnější evropskou pevninskou zemí. Leží v jihozápadní části Pyrenejského poloostrova hned vedle svého většího souseda Španělska. Cestovatelé zde hlavně obdivují krásné atlantické pláže a památky v Lisabonu a Portu. Mimo toho zde jsou i téměř dvoutisícové hory ve vnitrozemí. Krásnou přírodu najdete také na Azorských ostrovech a hlavně na Madeiře. Zem proslavili hlavně odvážní mořeplavci objevující na dobrodružných plavbách nové země za oceánem.

Chci tam
Byl jsem tam

#12 Slovensko

Země tisíců kopců

Krásná země ve Střední Evropě vyhlášená neuvěřitelnými možnostmi pro pěší turistiku ve skalnatých masivech Vysokých Tater, v nižších pohořích či divokých soutěskách Slovenského Ráje. Cílem výletů jsou i krásné hrady a vesničky lidové architektury. Slovensko je země malé rozlohou, ale nabídnout toho může neskutečně moc.

Chci tam
Byl jsem tam

#13 Řecko

Země více jak dvou tisíc ostrovů

Antickými mýty opředená země leží na samém jižním konci Balkánského poloostrova omývaná skoro ze všech stran mořem. Díky svým 13 676 kilometru pobřeží a více jak dvou tisíc ostrovů je rájem pro všechny milovníky moře a koupání. Zároveň nabízí skvostné antické památky a malebné bílé vesničky s tradičními kostelíky. Na své si zde přijdou i milovníci turistiky zvlášť v pohoří Olympos, Pindos či na Peloponésu.

Chci tam
Byl jsem tam

#14 Česká republika

Malebná zem v srdci Evropy

Česká republika je rozlohou malá, zato velmi malebná země přímo ve středu Evropy s bohatou historií. Ze všech stran je obklopená relativně nízkými zalesněnými pohořími, které ji přirozeně oddělují od sousedů. Krajina vyniká spíš různorodostí přírodních scenérií na malém území než jejich velkou dramatičností. Vyhlášené jsou hlavně úchvatná pískovcová skalní města a souměrné kužely vyhaslých třetihorních sopek. Většina turistů zde hlavně obdivuje spousty krásných historických měst, hradů a zámků.

Chci tam
Byl jsem tam

#15 Irsko

Zelená země druidů

Stát Irsko zabírá větší část stejnojmenného ostrova. Najdete tu jak staré megalitické památky, tak ruiny klášterů a hradů. Je tu také krásná příroda modelovaná větrem a deštěm. Počasí je zde velmi proměnlivé, tak téměř každý den zažijete jak déšť tak slunce.

Chci tam
Byl jsem tam