Nejkrásnější výlety v Irsku

Nejkrásnější výlety v Irsku

Nejlepší výlety a túry v Irsku

Irsko, ostrov drsného podnebí na kterém naleznete hned dva státy, republiku Irsko a Severní Irsko, část Spojeného Království. Na ostrově můžete podniknout celou řadu krásných výletů jak po zdejším věhlasném pobřežím s úžasnými plážemi a útesy, tak po zajímavých památkách. Je tu i celá řada zajímavých kopců lákajících k výstupu.

Obsah článku
Moherské útesy
52.972, -9.427
158 m / 518 ft

#1 Moherské útesy

procházka po útesech

Moherské útesy jsou nepochybné jedním z nejvyhledávanějších míst při návštěvě Irska. Tyto břidlicovo-pískovcové útesy najdete na západním pobřeží irského ostrova, omývané Severním Atlantským oceánem asi 2 hodiny jízdy autem z města Galway. A proč že jsou takovým turistickým lákadlem? Je to především jejich výška přes 200 metru, ze kterých se tyčí nad hladinou oceánu a činí je nejvyššími útesy Evropy. Z jejich vrcholu je nevšední výhled na daleký oceán a kaskádu po sobě jdoucích zelených útesů.

Chci tam
Byl jsem tam
ie
Procházka po Obrově chodníku
55.241, -6.512
2 m / 7 ft

#2 Procházka po Obrově chodníku

Giant´s causeway

Asi nejznámější přírodní památkou Severního Irska jsou ony pověstné čedičové sloupy, které jsou známé pod názvem Obrův chodník (Giant’s causeway). Za tímto přírodou vytvořeným úkazem se sem sjíždějí turisté z celého světa a také byl právem zařazen mezi památky UNESCO. Obrův chodník najdete na severním pobřeží, které je samo o sobe přehlídkou těch nejmalebnějších výhledu v Severním Irsku. Tato památka dala název celé scénické trase na severu, kterou stojí za to si projet - Causeway coastal road.

Chci tam
Byl jsem tam
nrire
Výlet do národního parku Connemara
53.538, -9.888
210 m / 689 ft

#3 Výlet do národního parku Connemara

kraj jezer, hor a ovcí

Národní park Connemara najdete hodinu a půl cesty na sever od Galway, hlavního města stejnojmenného regionu, uprostřed dlouhého západního pobřeží Irska. Celé toto pobřeží je jedna perla vedle druhé a Connemara se bezesporu nachází minimálně v prvních Top 5. Jedinečný ráz krajiny zaručují na Irsko poměrně větší hory a mezi mini sedící jezera, kam se sjíždějí rybáři z okolí a to hlavně v sezóně lososů.

Chci tam
Byl jsem tam
ie

Procházka na ostrůvek Carrick-a-Rede
55.24, -6.332
4 m / 13 ft

#4 Procházka na ostrůvek Carrick-a-Rede

Cesta na slavný lanový most

Jen kousek od vesnice Ballintoy leží nádherná zátoka Larrybane se slavným lanovým mostem Carrick-a-Rede. Ten ulehčoval život rybářům mnoha století při jejich lovu lososů. Dnes si zde můžete udělat krásnou procházku a kochat se místním úžasným pobřežím

Chci tam
Byl jsem tam
nrire
Výstup na Mount Errigal
55.033, -8.117
548 m / 1 798 ft

#5 Výstup na Mount Errigal

krátký výstup se skvělým výhledem

Na severu Irska v oblasti Donegal najdete v národním parku Glenveagh horu Errigal, která svým sopečným kuželovitým tvarem přímo vybízí k výstupu. Její výšla751m.n.m poskytuje dostatečný rozhled do kraje a že je na co se dívat. Přímo pod horou leží podlouhlé jezero Lough Nacung Upper a v dálce je výhled na okolní o málo nižší kopce.

Chci tam
Byl jsem tam
ie
Binevenagh, Gortmore, Castlerock
55.114, -6.916
376 m / 1 234 ft

#6 Binevenagh, Gortmore, Castlerock

útes, vyhlídka, pláž

Při cestě podél severního pobřeží Severního Irska narazíte na oblast, která určitě stojí za zastavení. V regionu Limavady najdete vysoké útesy Binevenagh tyčící se nad pastvinami, poskytující výhled na moře spolu s nekonečnými plážemi. Oblast je tedy ideální pro 1 denní výlet, kdy pohodlně zvládnete vše vidět a i se běhěm výhledů dosyta pokochat.

nrire

Prohlídka Dublinu
53.35, -6.26
5 m / 16 ft

#7 Prohlídka Dublinu

hlavního města Irska

Načerpat tu pravou irskou atmosféru se vám podaří hned po příletu do hlavního města Irska - Dublinu. Najdete ho usazení v zálivu Dublin bay na řece Liffey protékající celým městem jako páteř od západu na východ. Město se pyšní několika zajímavými historickými budovami jako je Dublinský hrad, univerzita Trinity college nebo slavný mostek Ha'Penny Bridge. Nabízí ale i společenské vyžití v podobě poznávání místní kultury a to kde jinde než v místních barech a hospůdkách právě v Temple bar čtvrti.

Chci tam
Byl jsem tam
ie
Výlet do Mourne mountains
54.153, -6.066
524 m / 1 719 ft

#8 Výlet do Mourne mountains

Hornatá oblast na jihovýchodě

Zasteskne-li se vám v poměrně rovinaté krajině Irska po horách, jsou tady Mourne mountains necelou hodinku na jih od Belfastu. Zde se dá podniknout hned několik aktivit od klasických pěších túr až přes skalní lezení/bouldering až po sjezdy na horských kolech pro otrlejší. Hory jsou sice vysoké jen okolo 850 m.n.m., zato si celé stoupání můžete užít opravdu od pobřeží, u kterého se hory nacházejí. Své kouzlo má nepochybně i výhled z vrcholů na pobřeží a na širé Irské moře.

nrire
Prohlídka Glendalough
53.01, -6.327
136 m / 446 ft

#9 Prohlídka Glendalough

Národní park v okolí starobylého kláštera

Jen pár desítek kilometrů jižně od Dublinu se nachází náchází hornatý národní park Wicklow. Na konci ledovcového údolí, pod dvěmi jezery, leží starobylý klášter Glendalough

Chci tam
Byl jsem tam
ie

Prohlídka Belfastu
54.597, -5.93
13 m / 43 ft

#10 Prohlídka Belfastu

Prohlídka města a co stojí za to vidět

Belfast je hlavní město Severního Irska a jako součást Velké Británie nezapře svou anglickou kulturu. Ač je to hlavní město, tak při jeho rozloze si na prohlídce vystačíte s vlastníma nohama.

Chci tam
Byl jsem tam
nrire
Prohlídka Corku
51.897, -8.486
4 m / 13 ft

#11 Prohlídka Corku

Klasická procházka po městě

Cork je malebné na irské poměry větší město nacházející se na jihu ostrova. Jeho jméno vzniklo z irského výrazu pro bažinu "corcach" a jeho historie vzniku sahá až k expanzi Vikingů do 9.století, později pak ve 12. století bylo prohlášeno irským králem za město. Cork se nachází v hluboce zakrojeném zálivu irského moře a při ústí řeky Lee, která se ve městě větví do dvou koryt a část převážně historického města se tak ocitá na ostrově.

Chci tam
Byl jsem tam
ie
Zajímavosti v okolí Belfastu
54.597, -5.93
13 m / 43 ft

#12 Zajímavosti v okolí Belfastu

tipy co navštívit

Máte-li prošlé centrum Belfastu a ještě vám zbývá nějaký ten den navíc na návštěvu okolí severoirského hlavního města? Tak to rozhodně stojí za to podívat se i na zajímavosti v jeho blízkém okolí. V článku najdete některá místa, která stojí za navštívení a jsou dobře dostupná i městskou dopravou.

Chci tam
Byl jsem tam
nrire

Výlet do Congu a okolí
53.542, -9.283
17 m / 56 ft

#13 Výlet do Congu a okolí

Město s keltskou historií

Na samém severu jezera Corrib začíná hrabství Mayo, které pokračuje dále na sever Irska podél západního pobřeží a je také jednou z perel, které stojí za návštěvu. Bohužel má tu nevýhodu, že bez auta je sem doprava opravdu komplikovaná. My se při návratu z Connemary při objíždění jezera Corrib dostali do městečka Cong, ležící právě v této malebné krajině. Najdete tu ruiny opatství, starý keltský hřbitov, hrad Ashford castle, lesopark s vyhlídkovou věží. Mimo to se tu natáčel film The quiet man.

Chci tam
Byl jsem tam
ie
Historická sídla a přilehlé parky
54.369, -5.585
61 m / 200 ft

#14 Historická sídla a přilehlé parky

Castle Ward,Mt. Stewart,Castlewellan,Hillsborough

Ideální místa, kde strávit den v přírodě a zároveň se dozvědět něco o historii daného panství, jsou místní historická sídla s přilehlými parky. Severní Irsko má takových panství na svém území mnoho, ale jen některá jsou veřejnosti přístupná. Za jedinou návštěvu si tak můžete prohlédnout interiéry sídla, případně pokud vám stačí tak jen pohled z venku, ale také si zvládnete protáhnout nohy na několika z pěších okruhů, kterými jsou okolní parky protkány. O pikniková místa tu také není nouze.

Chci tam
Byl jsem tam
nrire
Výlet do národního parku Burren
53.144, -9.077
10 m / 33 ft

#15 Výlet do národního parku Burren

Měsíční krajina a hrady

Generál Ludlow o krajině Burren prohlásil: "Není tu jediný strom, na němž by bylo možno člověka pověsit, není tu dost vody, aby bylo možno jej utopit, ani dost hlíny, aby ho bylo možno pohřbít." Do oblasti planiny Burren se dostanete v hrabství Clare, jižně od Galway směrem na tolik známé útesy Cliff of Moher. Tato oblast se rozkládá na poměrně velkém území a jen malá část spadá pod Národní park, přesto zde v okolí najdete několik zajímavostí, které stojí za návštěvu.

Chci tam
Byl jsem tam
ie

Prohlídka Galway
53.271, -9.057
6 m / 20 ft

#16 Prohlídka Galway

Město kmenů

Město Galway najdeme na západním pobřeží Irska zhruba v jeho prostředku. Nachází se v zálivu Galway Bay na řece Corrib ústící do stejnojmenného velkého jezera. Galway je 4. nejlidnatějším městem Irska a bylo zvoleno Evropským hlavním městem kultury pro rok 2020. Město nese přezdívku "Město kmenů" ("City of the Tribes") a to kvůli čtrnácti obchodním rodinám zvaných "kmeny Galway", které řídily město v jeho hiberno-normanském období.

Chci tam
Byl jsem tam
ie
Výlet na poloostrov Howth
53.379, -6.057
89 m / 292 ft

#17 Výlet na poloostrov Howth

1-denní výlet v okolí Dublinu

Pokud už máte město Dublin zcela prochozené a chcete si udělat příjemný 1-denní výlet po okolí, tak právě nedaleký na severu ležící poloostrov Howth je ideální volba. Z centra města se sem dostanete do půl hodiny a těšit se můžete na malebné přístavní městečko, maják nebo stezku po celém obvodu poloostrova nad útesy s výhledy na Irské moře a dublinský záliv.

Chci tam
Byl jsem tam
ie