Nejkrásnější oblasti Asie

Nejkrásnější oblasti Asie

To nejlepší z oblastí Asie

Asie jako největší a nejhornatější kontinent světa nabízí neskutečné množství překrásných oblastí lákajících k navštívení. Pojďte se podívat na ty nejzajímavější z nich.

Obsah článku

#1 Vysoký Karákorám

Nejkrásnější oblast Pákistánu

Vysoký Karákorám, mimo polární oblasti pohoří s nejdelšími ledovci, které se prakticky valí ze všech stran, a neskutečně špičatými horami, láká od pradávna nejen horolezce, ale hlavně turisty, kteří chtějí na vlastní oči spatřit tuto drsnou krásu. Právě zde se nachází i druhá nejvyšší hora světa K2 (8 611m n m) a další dvě osmitisícovky Broad Peak a Gasherbrum I. Mimo těchto zaledněných gigantů je tu další velká atrakce v podobě impozantních žulových věží Trango.

Chci tam
Byl jsem tam
pk

#2 Khumbu - oblast Everestu

Nejkrásnější oblast Nepálu

Jen stopadesát kilometrů vzdušnou čarou od Káthmándú leží vysokohorská oblast Khumbu, která je domovem nejen pro tvrdý národ Šerpů, ale hlavně pro nejvyšší horu světa – Mount Everest (8 848m n. m.). Vydat se na trek do této horsky nejmonumentálnější oblastí v Nepálu a kochat se výhledy na velkou řadu nádherných hor je pro horaly stejným zážitkem a povinností jak pro muslimy cesta do Mekky. Centrem oblasti je řeka Dudh Koshi, do které ústí říčky ze všech bočních ledovcových údolí. Hlavní hřeben Himaláje odděluje Khumbu respektive Nepál od vyprahlého Tibetu. Valná většina všech turistů míří jen do základního tábora Everest a za monumentálním výhledem z Kala Pattharu, ale Khumbu nabízí mnohem více. Tak nazujte pohorky a začněte objevovat!

Chci tam
Byl jsem tam
np
Poušť Wadi Rum
29.528, 35.439
993 m / 3 258 ft

#3 Poušť Wadi Rum

Nejkrásnější poušť Jordánska

Oranžová poušť Wadi Rum patří mezi nejkrásnější pouště světa. Najdete tu oranžový písek, úžasné stolové hory a skalní mosty a soutěsky. Není problém zde i v dnešní době narazit na stádo velbloudů. Jsou zde vyhlášené západy a východy slunce.

Chci tam
Byl jsem tam
jo

#4 Národní park Bromo Tengger Semeru

Nejkrásnější oblast Indonésie

Národní park Bromo Tengger Semeru je krásným typickým příkladem sopečné činnosti v Indonésii. V kaldeře prastaré sopky Tengger se vytvořily druhotné sopky v čele známé Bromo. Na obzoru ční vysoká, stále aktivní sopka Semeru (3 676m n. m.) - nejvyšší vrchol Jávy. Mimo sopek je zde k vidění i několik jezer jako Pane, Ranu Regulo a nejkrásnější Ranu Kumbolo.

Chci tam
Byl jsem tam
id

#5 Ha Long Bay

Nejkrásnější oblast Vietnamu

Jednou z největších atrakcí Vietnamu, respektive mořského pobřeží celé Asie je zátoka Ha Long Bay. Najdete tu tisíce skalních ostrůvků, zajímavé jeskyně a rybářské vesničky. Hned vedle je další obdobná zátoka Bai Tu Long Bay. Celá oblast je dobře dostupná lodními výlety.

Chci tam
Byl jsem tam
vn

#6 Nubra - Indický Karákorám

Nejzapadlejší kout Indie

Indický Karákorám je snad nejzapadlejší částí celé Indie i přesto, nebo právě proto, že zde leží nejdelší karákorámský ledovec - Siachenský, který je dlouhý 76km. Toto místo je nechvalně proslavené bitvami pákistánských a indických pohraničníků. I z druhé strany jsou velké územní disputace, tentokrát s Čínou, která zabrala rozsáhlé liduprázdné území Aksai Čin. I z tohoto důvodu je velká část tohoto krásného území v povodí řek Nubra a Shyok uzavřená pro turisty.

Chci tam
Byl jsem tam
ld

#7 Kappadokie

Nejkrásnější oblast Turecka

Kappadokie (někdy psaná i jako Kapadocie) patří mezi jedny z nejpohádkovějších oblastí na světě vůbec - bizarní tufové věže všech možných tvarů a barev se rozkládají na ploše víc jak 300 kilometrů čtverečních. Za všechno můžou zdejší sopky, které zasypaly celou oblast lehce erodovatelným tufem, a za tisíce let vznikla tato krása. Mimo krásného putování mezi tufovými pilíři můžete zkusit vystoupat i na místní sopky Ercyies či Hasan Dagi.

Chci tam
Byl jsem tam
tr

#8 Manang - oblast Annapurny

Pohádkový kraj za Annapurnou

Úžasný velehorský kraj ve stínu majestátního hřebene Annapuren se nachází na horním toku krásné řeky Marsyangdi ve středním Nepálu. Vyplatí se zde zvolnit tempo - nejen kvůli aklimatizaci, ale hlavně kvůli parádním výhledům ze všemožných vyhlídek trůnících nad základní trasou treku okolo Annapuren. Severní část oblasti ležící už v Damodarském Himaláji je značně vyprahlá hlavně díky monzunovému štítu a jen na nejvyšších horách jsou zbytky ledovců. V extrémně pustém okolí údolí řek Nar a Phu jsou úžasné prastaré buddhistické vesničky. Většina turistů tento typ krajiny zažije jen při finálním výstupu do průsmyku Thorong la, kdy kraj Manangu definitivně opouští. Místní život i turisté se shromažďují ve vesničkách podél řeky Marsyangdi, kde se docela daří i zemědělství. Jižní neprostupná hranice kraje je v podstatě určena jen na obdivné koukání z bezpečné vzdálenosti :-)

Chci tam
Byl jsem tam
np
Wulingyuan (武陵源)
29.853, 112.747
30 m / 98 ft

#9 Wulingyuan (武陵源)

Krajina z klasických čínských maleb

Wulingyuan je magické místo plné špičaté vrcholků hor, kterých se zde nachází přes 3 000, kolem kterých se vinou mraky připomínající draky. Je to jedna z nejkrásnějších scenérií v Číně a místo, které čínští umělci malují po tisíciletí.

Chci tam
Byl jsem tam
cn

#10 Jezero Bajkal

Nejkrásnější jezero Ruska

Nejhlubší (maximální hloubka 1642m) a nejstarší jezero na světě, ve kterém je 20 000 km3 vody Je dlouhé asi 700 km a 20 až 100 km široké Je to největší zásobárna pitné vody na světě a kromě toho v něm a v jeho okolí žije několik stovek druhů rostlin a zvířat, které jinde nenajdete. Jezero samo leží 456 m.n.m a je obklopeno horami, které dosahují přes 2 000 m.n.m. a vybízejí k výletům. Zajímavostí je česká stopa na Bajkale. Jediní dva lidé, kteří jezero přeplavali byli češi (František Venclovský a Jan Novák). Kromě toho nejstarší národní park v Rusku (Barguzinskij zapovědnik) ležící na východním břehu byl založen čechem Zenonem Svatošem kvůli ochraně sobolů. A češi se podíleli i na stavbě Krugobajkalky (železnice na břehu jezera). V některých oblastech je turistů relativně dost, ale pokud se člověk přesune kousek dál, turistický ruch se ho nedotkne.

Chci tam
Byl jsem tam
ru

#11 Haramukh a okolí

Oblast vysokých hor a krásných kašmírských jezer

Snad nejkrásnější část indické části Kašmíru je v okolí posvátné hory Haramukh (5 142m n. m.). V jejím okolí najdete celou řadu nádherných jezer, jako je Gangabal, Nundko, Krishnasar, Gadsar a celá řada dalších. Celou oblastí prochází takzvaný "Kashmir Great Lakes Trek"

Chci tam
Byl jsem tam
in
Údolí řeky Suru
34.163, 75.946
3 183 m / 10 443 ft

#12 Údolí řeky Suru

Nejkrásnější údolí v Ladakhu

Údolí řeky Suru je považováno za nejkrásnější údolí celého Ladakhu. Je to asi hlavně díky pohádkovým scenériím zelených políček v kontrastu se zaledněnými himalájskými štíty. Dominantou celého tohoto údolí je sedmitisícovka Nun.

Chci tam
Byl jsem tam
ld

Poušť Rub' al Khali
22.827, 53.839
82 m / 269 ft

#13 Poušť Rub' al Khali

Největší souvislá poušť světa

Poušť Rub al-Chálí (Pustá končina) známá spíš pod názvem Empty Quarter je největší souvislá poušť světa. Zabírá většinu arabského poloostrova. Spadá hned do několika zemí (Saudská Arábie, Omán, Spojené Arabské Emiráty a Jemenu).

Chci tam
Byl jsem tam
ye
Jezero Sonkol
41.843, 75.169
3 017 m / 9 898 ft

#14 Jezero Sonkol

Jezero patřící pastevcům

Jednou z největších atrakcí Kyrgyzstánu je veliké jezero Sonkol (3 017m n. m.) s rozlohou 20x16 kilometrů. V létě si zde můžete udělat krásnou představu, jak žijí pastevci se svými velikými stády koní, krav, koz a ovcí. Navíc zde můžete dělat krásné procházky po loukách až ke skalním masivům na obzoru či se zde koupat. Voda je však docela chladná.

Chci tam
Byl jsem tam
kg

#15 Altaj

Nejvyšší hory Sibiře

O velikosti tohoto velmi rozlehlého pohoří ležícího ve střední Asii napovídá i to, že zasahuje do 4 států (Čína, Mongolsko, Kazachstán a Rusko). Altaj nabízí nesčetné možnosti vyžití pro milovníky hor. Na své si tu přijdou ti, kteří hledají samotu a dobrodružné několikadenní treky, na kterých potkáte málokoho, i ti kteří dávají přednost pohodovým vycházkám. Nicméně pro první skupinu bude asi tato oblast zajímavější.

Chci tam
Byl jsem tam
ru

Yangshuo
24.778, 110.497
112 m / 367 ft

#16 Yangshuo

Klasická čínská krasová krajina

Pohádková krajina, kde krasové homole rostou z rýžových políček mezi řekou Li

Chci tam
Byl jsem tam
cn
Huángshān (黄山)
30.124, 118.174
1 442 m / 4 731 ft

#17 Huángshān (黄山)

Dvanáct století rozjímání a miliónů schodů do nebe

Úchvatné scenérie tvarů, barev a forem, to vše je Huángshān (黃山, Žluté Hory), malé území v Čínské provincii Anhui, které se již jak dvanáct století stává cílem umělců a lidí, hledající klid a vnitřní harmonii. Huángshān je místo nádherných granitových štítů a bizarních skal, plné ostrých vrcholků šplhajících nejdřív k nebi a padajíc vzápětí až daleko dolů do hlubokých údolí. Místo, kde borovice rostou na vrcholcích a stěnách holých skal. Místo, kde jste nebi opravdu velmi blízko.

Chci tam
Byl jsem tam
cn
Bohol
9.801, 124.107
253 m / 830 ft

#18 Bohol

Ostrov Čokoládových kopců

Ostrov Bohol je hojně navštěvován zejména pro své neopakovatelné zvláštnosti přírody. Ikonické jsou hlavně zdejší čokoládové kopce trčící z místní džungle

Chci tam
Byl jsem tam
ph

#19 Julong Xueshan

Sněžné hory Nefritového Draka

Sněžné hory Nefritového Draka - Julong Xueshan je krásné pohoří kousek od známého města Lijiang. Nejvyšším vrcholem je zde Shanzidou (5 596m n. m.), který byl vylezený pouze jednou v historii. Zajímavostí je zde nejjižnější ledovec na severní polokouli.

Chci tam
Byl jsem tam
cn

#20 Orchoni Gol Chundijn

Údolí řeky Orchon, zapsané v UNESCO

Orchonské údolí prolínající se s NP Changaj Nuruu bylo přidáno do Seznamu světového dědictví UNESCO v roce 2004 a zařadilo se tak po bok Velké jezerní kotliny v Uvském ajmagu. V překrásném údolí řeky Orchon se nachází mnoho archeologických pozůstatků datujících se do 6. století. S oblastí je neodmyslitelně spjato slavné Karakorum. Oblast zapsána do UNESCO je tvořena jádrovou částí, která zahrnuje oba břehy řeky Orchon a okolní nárazníkovou zónu o rozloze přes 14 000 hektarů.

Chci tam
Byl jsem tam
mn

#21 Kamčatka

Slavná sopečná oblast na konci Ruska

Nádherný kus země s panenskou přírodou, poloostrov plný sopek, medvědů i termálních pramenů. Najdete tu všechno od jednotvárné tajgy, přes řeky plné ryb, po spektakulární dýmající vulkány. Těch aktivních je zde koneckonců 29 a to není zrovna málo. Snad i díky tomu, že zde byla zřízena dopadová plocha pro testování mezikontinentálních balistických raket, tedy vojensky střeženou nepřístupnou zónou, si poloostrov zachoval tak nedotčenou přírodu. Kamčatka je opravdový Dálný Východ.

Chci tam
Byl jsem tam
ru

#22 Deosaiské pláně

Pákistánský Tibet

Deosaiské pláně je vysoko položená náhorní pláň rozkládající se mezi Karákorámem a Himálajemi. Pro svou průměrnou výšku přes čtyři tisíce metrů nad mořem je nazývána pákistánským Tibetem. Díky vzácné fauně a floře byl zde ustanoven Deosaiský národní park.

Chci tam
Byl jsem tam
pk

#23 Krabi a Phi Phi

Klenoty v Andamanském moři

Pro mnohé nejkrásnější část thajského pobřeží se nachází jen pár kilometrů od správního města oblasti Krabi. Už jen název Phi Phi či Krabi evokuje vzdálenou exotiku. A je tomu i ve skutečnosti - krásné bílé pláže, kokosové palmy, korálové útesy s bohatým podmořským životem, ale hlavně úžasné okolní scenérie polozatopeného krasu s homolovitými horami tyčícími se prakticky přímo kolmo z moře. Navíc jsou obrostlé bujnou tropickou vegetací, která skýtá domov pro četné opice a ptáky. Většina turistů směřuje na Laem Phra Nang (Princeničin poloostrov), který je dostupný pouze lodní dopravou, jelikož je od zbytku pevniny oddělen příkrým a vysokým krasovým masivem. Zde se nacházejí i pověstné pláže Railay a Phra Nang a přilehlé ostrůvky Koh Poda a Koh Kai. Druhým centrem oblasti je malé souostrový Phi Phi skýtající hlavní ostrov Phi Phi Don a neobydlený Phi Phi Lee (někdy Leh) s proslulou pláží Maya a malé ostrrůvky Bamboo a Mosquito.

Chci tam
Byl jsem tam
th

#24 Centrální Elborz

Nejkrásnější oblast Íránu

Centrální Elborz je díky monumentální sopce Dámavand nejvyšším pohořím celého Íránu. Navíc i díky malé vzdálenosti od hlavního města země Teheránu jsou tyto hory hojně navštěvované íránskými turisty v létě a lyžaři v zimě. Vlastní pohoří je tvořeno dlouhými rovnoběžnými hřebeny svírající zelená údolí. Většina výraznějších vrcholků dosahuje výšky okolo čtyř tisíce metrů nad mořem, takže je stratovulkán Dámavand (5 610m n. m.) výrazně převyšuje.

Chci tam
Byl jsem tam
ir

#25 Horní Mustang

Království mezi Tibetem a Nepálem

Oblast, která v historii obchodně spojovala Tibet a Indii. Původně řada menších království byla sjednocena a sídlo přesunuto do královského města Lo Manthang. Od roku 1790 je oblast součástí Nepálu. Mustangská autonomie byla zrušena v roce 2008. Omezená turistika se tu začala provozovat od 70. let 20. století. Nutnost získání povolení ke vstupu platí dodnes stejně jako povinný průvodce, který turisty doprovází.  Horní Mustang oficiálně začíná kontrolním vstupním bodem v Kagbeni. Do výškově horní části se však poutník touto drsnou a suchou krajinou dostává až opuštěním koryta řeky Kali Gandaki a prudkým stoupáním za vesničkou Chele.

Chci tam
Byl jsem tam
np

#26 Údolí Hunza

Úžasná oáza mezi karákorámskými velikány

Oblast, kterou si každý cestovatel musí už na první pohled zamilovat. Není nic lepšího než si po těžkém a dlouhém treku dojet do Karimabadu (2 420 m n. m.), srdci údolí Hunza, sednout si na terasu jednoho z hotýlků, trhat uzrálé meruňky přímo z koruny stromu a kochat se úžasnými východy slunce na místní horské královně - Rakaposhi (7 788 m n. m.). Řeka Hunza se tu prodrala hřebenem mohutného Kárákorámu, který ji o více jak pět kilometrů převyšuje, takže o dramatické pohledy na všechny strany tu opravdu není nouze. Navíc je to údolí se starobylou historií a spoustou památek - hlavně mohutných hradů stojících na ostrozích nad řekou.

Chci tam
Byl jsem tam
pk
Ohnivé hory u Turfanu
42.957, 89.539
126 m / 413 ft

#27 Ohnivé hory u Turfanu

Poušť jako na Marsu

Turfan a přilehlá Turfanská proláklina je nejnižší místo Číny nacházející se až -154 metrů pod úrovní moře. Okolní krajina má pouštní charakter. Nejzajímavějším místem jsou oranžové pouštní hory ležící na východ od města. Najdete zde krásnou téměř marsovskou krajinu s velkou dunou, kaňonem a krásnou oázou.

Chci tam
Byl jsem tam
cn