Nejkrásnější místa Skotska

Nejkrásnější místa Skotska

To nejlepší ze Skotska

Výběr toho nejlepšího ze Skotska, co se nechá stihnout během dvou týdnů. Z velké části se jedná o největší taháky, co Skotsko nabízí. Uvidíte zde krásné hrady a drsnou přírodu se spoustou jezer a kopců

Obsah článku
Prohlídka Edinburghu
55.953, -3.188
70 m / 230 ft

#1 Prohlídka Edinburghu

Návštěva hlavního města Skotska

Edinburg místo které navštíví 13 milionů turistů ročně. Jež je hlavním městem Skotska. Město jež založili římané v 1. století n. l. Žije v něm 500 000 obyvatel. Město které nabízí spoustu historie a velice známé a navštěvované památky, jako je procházka po Royal Mile či Princes Street. Nebo s výstupem na Artušův stolec či na Calton Hill. Určitě se patří nevynechat Hrad, kde je možnost vidět i korunovační klenoty.

Chci tam
Byl jsem tam
scot
Skye
57.412, -6.196
10 m / 33 ft

#2 Skye

Perla Skotska

Když se řekne Skotsko mnohým se vybaví člověk s kiltem a dudama, jiným kraj plný hradů a dalším přírodní skvosty, které se nachází na ostrově Skye. Skye můžeme rozdělit na Severní kopcovitou a útesovitou část a na Jižní hornatou část, která je přesdívána jako Skotské Alpy. Ostrov Skye patří k hlavním cílům všech turistů. Je třeba se, ale obrnit nervy. Silnice na Skye jsou pouze pro jedno auto a často jsou v dezolátním stavu a cesty trvají dlouho. Je dobré si tedy přivstat.

Chci tam
Byl jsem tam
scot
Glencoe
56.725, -5.035
513 m / 1 683 ft

#3 Glencoe

Ledovcové údolí

Glencoe, kdo by neznal. Je považováno za jedno z nejkrásnějších míst Skotska, které bylo do současné polohy utvářené ledovci. Místo plné příběhů, jako je Masakr v Glencoe. Dnes je to místo vyhledávané turisty, horolezci a filmaři. Nejeden z velkofilmů vznikl z tohoto údolí. Je krásné díky svým strmím kopcům a někdy se mu přesdívá Údolí nářků.

Chci tam
Byl jsem tam
scot

Hrad Stirling
56.124, -3.947
85 m / 279 ft

#4 Hrad Stirling

Druhý nejnavštěvovanější hrad Skotska

Je jedním z největších a nejdůležitějších hradů ve Skotsku. Sehrál svoji roli ve válce za skotskou svobodu. Stal se místem pro korunovaci skotských panovníků. Mezi velké panovníky bezesporu patří William Wallace a Robert Bruce. Každoročně hrad navštíví na 500 000 lidí a činí z něj druhý nejnavštěvovanější hrad Skotska

Chci tam
Byl jsem tam
scot
Hrad Eilean Donan
57.274, -5.516
1 m / 3 ft

#5 Hrad Eilean Donan

Nejkrásnější hrad Skotska

Hrad Eilean Donan stojí na ostrůvku na jezeře Loch Duich. Hrad je především známý díky filmům především díky filmu Highlander. Hrad byl několikrát obléhán a pobořen. Z trosek povstal až v roce 1932, kdy byl znovu postavený. Je třetím nejnavštěvovanějším hradem ve Skotsku.

Chci tam
Byl jsem tam
scot

#6 Cairngorms Národní park

Největší národní park Skotska

Je to předevších dechberoucí krajina, která zde je. Park byl především založený díky nedotčenosti oblasti a díky pralesům které zde jsou. Budete mile překvapeni lesy a nádhernými kopci. Žijí zde zvířata i rostliny, které jinde na ostrovech nežijí nebo nerostou. V parku je druhá nejvyšší hora Velké Británie. Nachází se zde i velké lyžařské středisko. Je největším parkem v celé Velké Británii s rozlohou 4528 km². Park byl založený roku 2003.

Chci tam
Byl jsem tam
scot

Výstup nad Loch Lomond
56.111, -4.629
7 m / 23 ft

#7 Výstup nad Loch Lomond

Největší jezero Skotska a jezero mnoha písní

Když se řekne Loch Lomond některým se vybaví největší jezero Skotska, jiným jezero obklopené kopci, dobrodruhovi třeba West Highland Way, romantikovi jezero mnoha písní, které je přezpívané snad do všech jazyků, jen u nás je mnoho verzí této písně, gurmánovi třeba zdejší destilerky. Jezero má rozlohu 71 km čtverečních, je dlouhé 37 km a široké 8 km. Dosahuje hloubky 192 metrů. Nejvyšším kopcem je Ben Lomond 974m n. m. na který se vydáme, ale vrcholku nedosáhneme.

Chci tam
Byl jsem tam
scot
Glen Nevis a Glenfinnan viaduct
56.77, -4.98
251 m / 823 ft

#8 Glen Nevis a Glenfinnan viaduct

Pod velikánem s perličkou

Glen Nevis se nachází na odvrácené straně Glencoe. Krom krásného údolí ve kterém teče řeka Nevis je k vidění i nejvyšší hora Velké Británie Ben Nevis a taky vyhledávaný vodopád Steall Waterfall, ke kterému se jde přes Rope Bridge. Perličkou západně od Fort Williamu je železniční most Glenfinnan viaduct, který je známý z mnoha filmů. Především z Harryho Pottera a stal se tak oblíbeným, že je na Skotské 10 librové bankovce. Zde je pak následně i Glenfinnan monument.

Chci tam
Byl jsem tam
scot
Glen Affric
57.265, -4.985
248 m / 814 ft

#9 Glen Affric

Nejkrásnější pohled na Skotskou vysočinu

Glen Affric je místo, které je považováno za nejkrásnější pohled na Skotskou vysočinu. Nachází se v samotném srdci skotské vysočiny. Vede sem jednosměrná silnice. Od Urquhart Castle (Krvavého hradu) u Loch Nessu je to sem 40 km. Je až zvláštní, jak málo návštěvníků o toto místo zná. A tak si občas člověk přijde, že objevuje něco neobjeveného. Okolí Glen Affricu pak nadále nabízí několik okruhů pro turistiku. Je třeba se obrnit trpělivostí. Silnice je úzká a cestování po ní je dlouhé.

Chci tam
Byl jsem tam
scot

Loch Ness
57.323, -4.424
15 m / 49 ft

#10 Loch Ness

Domov Lochnesské příšery Nessie

Není asi známějšího jezera ve Skotsku a možná i na světě. Je veliké 34 km, 1,5km široké jezero a hluboké 230m. Jeho turistickým centrem je hrad Urquhart Castle. To co tohle jezero proslavilo je Nessie. Příšera o které jsou zmínky už v 7. století, ale nejvíce ji proslavila fotografie z roku 1960. Ta spustila loveckou horečku a legendu, která toto místo natolik proslavila.

Chci tam
Byl jsem tam
scot
Prohlídka hradu Alnwick
55.405, -1.695
69 m / 226 ft

#11 Prohlídka hradu Alnwick

Slavný hrad Harryho Pottera

Všechny hrady ve Skotsku mají své kouzlo, tento je však díky Harrymu Potterovi pro mnoho filmových fanoušků něčím výjimečný.

Chci tam
Byl jsem tam
scot
Balmoral
57.04, -3.229
288 m / 945 ft

#12 Balmoral

Letní sídlo královny Alžběty II.

Balmoral, hrad spojovaný s královskou rodinou. Ano je to letní sílo královny Alžběty II. K hradu patří rozsáhlí park ve kterém jsou monumentální stromy. V panství je veřejnosti přístupné jen málo. K vidění jsou tak osobní předměty z královské rodiny. Hrad byl postavený roku 1390. Dále hrad slouží jako válečný úkryt pro královskou rodinu.

Chci tam
Byl jsem tam
scot

Ďáblova rokle
56.033, -4.417
48 m / 157 ft

#13 Ďáblova rokle

Mystické místo plné magie

Ďáblova rokle dlouhá asi 500 metru se nachází v nenápadným údolí jménem Finnich Glen. Zde tak vzniká nádherná soutěska. Nejspíše je to pro některé lidi i mystické místo,jelikož jsme se tu shledali s lidmi, co zde relaxovali. Nachází se zde kámen, který připomíná oltářní místo. Některé prameny odkazují na Ďáblovu kazatelnu proti stoupencům.Jiné zas na tajná shledání druidů, ale také čarodějů. Místo se nachází 5 km jižně od Drymenu.Terén k soutěsce je velmi náročný, tak dávat pozor v sestupu dolu.

Chci tam
Byl jsem tam
scot
Rossylinská kaple
55.855, -3.16
149 m / 489 ft

#14 Rossylinská kaple

Místo opřené o mýty

Každý o ní slyšel. O pokladu templářů schovaný v kryptě Rosslynské kaple. Tento mýtus, který je popisován v knize Šifra mistra Leonarda od Dana Browna. Tak nesmazatelně proslavila toto místo. Nejedná se o nijak velikou kapli. Za to vnitřek opravdu ohromí svoji neuvěřitelnou zdobeností. Tím jak je kaple malá, tak její návštěvnost je extrémní. Roku 1446 byl položený základní kámen. Tímto místem prochází i dálková turistická stezka North Esk Way. Focení v kapli je zakázané.

Chci tam
Byl jsem tam
scot
Elgin
57.651, -3.306
18 m / 59 ft

#15 Elgin

Zbořená katedrála

60 km východně od Inverness se nachází zbořená katedrála v Elginu. Patří k nejznámějším ve Skotsku. Založení katedrály bylo v roce 1224. Během doby byla několikrát vypálená. Největší škody zažila v roce 1390, kdy byla i s městem vypálena Alexandrem Stewartem, synem krále Roberta II., zvaným Vlk z Banenochu. Od té doby katedrála pomalu chátrala a byla rozebírána na stavbu okolních budov. Dodnes dochované pozůstatky ukazují a jak velkolepou stavbu se jednalo.

Chci tam
Byl jsem tam
scot

Glamis
56.621, -3.002
59 m / 194 ft

#16 Glamis

Místo matky královny Alžběty II.

Glamis původní lovecký sídlo z 11. století. Po další staletí prošel změnou po vzoru Francouzské renesance. Hrad je opravdu majestátní a na jeho významu se podílí i obrovská Francouzská zahrada. Toto místo proslavil dramatik William Shakespeare v díle Macbeth. Tím čím je hrad zajímavé je, že se zde narodila matka dnešní královny Alžběty II.

Chci tam
Byl jsem tam
scot
Skotská whisky
57.444, -3.128
198 m / 650 ft

#17 Skotská whisky

Tam kde se rodí nejlepší whisky

Ke Skotsku patří neodmyslitelně whisky. Její počátek sahá někam do 15. století, kde se vařilo v klášterech. Některé prameny uvádí, že se whisky na ostrov dostala už v 6. století z Irska. Díky vysokým daním na pálení začali vznikat černé palírny. Těchto palíren se ve Skotsku dochovalo obrovské množství a "Skotská" se tak stala vyhledávaným sortimentem a mnohými uznávaná, jako nejlepší na světě. Skotská whisky má přísná pravidla na výrobu a dělí se do několika druhů.

Chci tam
Byl jsem tam
scot
Hrad Dunnottar
56.946, -2.197
15 m / 49 ft

#18 Hrad Dunnottar

Nedobytný hrad na skalním útesu

Hrad Dunnottar (lépe řečeno jeho zřícenina) se nachází ve východní části Skotska nedaleko města Stonehaven. Je zajímavý zejména svým umístěním na vysokém skalním výběžku. Díky této strategické poloze bylo v minulosti nesmírně obtížné tento hrad dobýt.

Chci tam
Byl jsem tam
scot

Drum Castle
57.095, -2.338
103 m / 338 ft

#19 Drum Castle

Věžový dům

Drum Castle je hrad který zaujme především svoji ohromnou věží. Původní hrad byl postavený jako Věžový dům ze 13. století a následně rozšířen do dnešní podoby. Jeho vzácností je především věž. Patří ke třem nejstarším věžovým domům dochovaných na území Skotska. I tento hrad sehrál svoji roli v boji za Skotskou nezávislost za doby krále Roberta Bruce. Dnes památka patří National Trust for Scotland. Otevřena je pouze v letní sezoně.

Chci tam
Byl jsem tam
scot
Forth Rail Bridge
56.001, -3.388
0 m / 0 ft

#20 Forth Rail Bridge

Skotský Golden Bridge

Most který je stejně slavný jako železniční most Glenfinnan. Je cílem mnoha turistů. Tento železniční most byl otevřený roku 1890 a jeho konstrukce je opravdu nadčasová. Most spojuje North Queensferry se South Queensferry, přes záliv Firth of Forth. Je dlouhý 2500 metrů a se svým rozpětím mezi pilíři byl ve své době světovým unikátem.

Chci tam
Byl jsem tam
scot
Katedrála St. Andrews
56.34, -2.787
18 m / 59 ft

#21 Katedrála St. Andrews

Zbořená katedrála

Katedrála stavěná v letech 1122 až 1159. Ve své době se jednalo o největší budovu ve Skotsku. V době církevní revoluce v 17. století došlo ke zničení katedrály. Takto bylo zničeno ve Spojeném království mnoho církevních budov. Budova pro nás může být spojována s husitou Pavlem Kravařem, který zde byl souzen a na náměstí následně upálen

Chci tam
Byl jsem tam
scot

Wallace Monument
56.139, -3.918
90 m / 295 ft

#22 Wallace Monument

Památník Williama Wallace

Wallace Monument se nachází ve městě Stirling. Který byl zbudován na památku osvoboditele Skotska a mučedníka Williama Wallace, který je považován za národního hrdinu. Jistě každý zná více či méně význam této osoby. Základní kámen byl položen v roce 1861.

Chci tam
Byl jsem tam
scot
Urquhart Castle
57.324, -4.442
23 m / 75 ft

#23 Urquhart Castle

Krvavý hrad

Hrad který je opřen svoji krvavou historií. Sehrál mnoho úloh v bitvách o nezávislost Skotska. Stejně pak ve skotských válkách proti Jacobitům. První zmínky o hradu sahají k 5. století a 11. století, kde podle vykopávek zde stálo hradiště. Ke konci 17. století byl hrad již opuštěný a stal se vyhledávaným místem malířů. Dnes je to centrum Loch Nessu. Lidé čekají, že spatří Lochnesku. V návštěvnickém centru je veliký suvenýr shop. Ačkoliv hrad má bohatou historii. Asi mnohé nenadchne.

Chci tam
Byl jsem tam
scot
Prohlídka hrad Buchanan
56.066, -4.472
39 m / 128 ft

#24 Prohlídka hrad Buchanan

Strašidelný hrad

Hrad o kterém mnozí slyší prvně se nachází ve Skotsku u obce Drymen. Jeho historie sahá k počátkům 13. století. Původní hrad vyhořel v roce 1852, ale rod Buchananů se nevzdal a na jeho popelu nechal vystavět hrad nový, který známe již dnes. V hradě tento rod žil do roku 1925. V době 2. světové války byl předělán na Nemocnici, ve které byl léčen i Rudolf Hess, který je považován některými historiky za pravou ruku Adolfa Hitlera. Po odstranění střechy v roce 1954 se hrad začal bortit.

Chci tam
Byl jsem tam
scot

St. Andrews Castle
56.342, -2.791
17 m / 56 ft

#25 St. Andrews Castle

Malebná zřícenina na pobřeží

Hrad v St. Andrews je další věc, kam zavítá turista po katedrále. Je to krásná malebná zřícenina na pobřeží města. Byl postavený na konci 12 století. Během bojů za Skotskou nezávislost byl hrad několikrát zbořen a znovu přestavěný. Jeden čas fungoval i jako vězení.

Chci tam
Byl jsem tam
scot
The Old Bridge of Livet
57.354, -3.336
217 m / 712 ft

#26 The Old Bridge of Livet

Zapomenutý most

Ten se nachází nedaleko palírny Glenlivet. Byl pravděpodobně postavený v 17. století. Po povodních roku 1829 byl most silně poškozen a nebylo doporučováno ho používat a tím byl jeho osud zpečetěn. Takto vypadá dnes.

Chci tam
Byl jsem tam
scot
Corgarff Castle
57.163, -3.234
428 m / 1 404 ft

#27 Corgarff Castle

Hrad s hvězdicovou hradbou

Hrad se datuje od 16 století a je zasazený v úžasné scenérii národního parku. Do roku 1831 byl využívaný jako vojenská pevnost. Dnes je přístupný turistům. Jeho dominantou je Věžový dům s krásnou hvězdicovou hradbou.

Chci tam
Byl jsem tam
scot

Gairnshiel bridge
57.093, -3.165
332 m / 1 089 ft

#28 Gairnshiel bridge

Historický vojenský most

Most byl postavený v roce 1751. Most sloužil především vojákům. Dnes přes něj vede klasická silnice, co vede národním parkem. Autobusy a kamiony se přes něj nedostanou. Kvůli vysoké klenbě.

Chci tam
Byl jsem tam
scot