Nejkrásnější místa Londýna

Nejkrásnější místa Londýna

to nejlepší z památek a lokací

Hlavní město Velké Británie je perla pro turisky sama o sobě. Ale co opravdu stojí za návštěvu, jaká místa nevynechat na toulkách po Londýnu nebo které čtvrti objevit, to vše najdete tady v Gigalistu.

Obsah článku
Houses of Parliament
51.499, -0.125
2 m / 7 ft

#1 Houses of Parliament

sídlo Parlamentu

Westminsterský palác označovaný také Houses of Parliament je sídlo Parlamentu Spojeného království – Sněmovny lordů a Dolní sněmovny. Palác se nachází na severním nábřeží řeky Temže v Londýnském obvodu Westminster v sousedství dalších vládních budov na Whitehallu.

Chci tam
Byl jsem tam
gb
Tower Bridge
51.505, -0.075
0 m / 0 ft

#2 Tower Bridge

zvedací most - brána do City of London

Jednou z historických dominant města Londýna, za kterou míří většina návštěvníků, se stal Tower bridge. Most vedoucí přes řeku Temži je kombinací typů visutého se zvedacím a spojuje samotné srdce města, které tvoří okres City of London se čtvrté Hamlets. Jeho stavba trvala Londýňanům 8let, když byl slavnostně otevřen 30. června 1894. Most slouží jak pro pěší tak i automobilovou dopravu a kdo má zájem může si zaplatit vstup do útrob mostu a projít se po prosklené podlaze v patře mostu.

Chci tam
Byl jsem tam
gb
Pevnost Tower of London
51.508, -0.076
11 m / 36 ft

#3 Pevnost Tower of London

strážce korunovačních klenotů

Při pohledu přes Temži vás nepochybně upoutají čtyři věže pevnosti Tower of London. Tato gotická bytelná stavba sloužila prapůvodně jako královský hrad, ale většině návštěvníků utkví v paměti její další mnoholetá funkce vězení. V současnosti zda mohutné kamenné zdi stráží královské korunovační klenoty, na které se sjíždí turisté i místní podívat. Jakýmsi maskotem hradu jsou havrani, kteří se na hradě chovají, protože pověst praví, že s odchodem havranů z hradu padne koruna a celá Británie s ní.

Chci tam
Byl jsem tam
gb

Katedrála Sv. Pavla
51.514, -0.098
16 m / 52 ft

#4 Katedrála Sv. Pavla

sídlo londýnského biskupa

Tato majestátní katedrála anglikánské církve je sídlem londýnského biskupa a na tomto místě stojí už od 17. století. Na tomto místě však stávali předchůdkyně této stavby již od 6. století, kdy tu byla založení londýnská diecéze. Návštěvníci mohou vstoupit na prohlídku dovnitř a prohlédnout si interiér, nebo vystoupat na ochoz kopule, odkud je také zajímavý výhled na město.

Chci tam
Byl jsem tam
gb
Westminsterské opatství - Westminster Abbey
51.499, -0.128
5 m / 16 ft

#5 Westminsterské opatství - Westminster Abbey

chrám Anglikánské církve

Oficiální název je Kolegiátní chrám svatého Petra ve Westminsteru. Jde o chrám Anglikánské církve v podobě katedrály, která je postavená v gotickém slohu. Nachajdete ho v Londýnském obvodu Westminster, který je jen pár kroků od Westminsterského paláce. Místo je to pro brity pravdu významné, protože slouží jako tradiční místo korunovací, svateb a je také místem posledního odpočinku anglických panovníků.

Chci tam
Byl jsem tam
gb
Trafalgar Square
51.508, -0.128
9 m / 30 ft

#6 Trafalgar Square

náměstí pod národní galerií

Trafalgarské náměstí je jedním z míst, kde se zastaví asi každý turista. Toto čtvercové veliké prostranství s Národní galerií včele si své místo na "Must see" listech nepochybně zaslouží. Příjemné osvěžení v centru města tu poskytují dvě veliké fontány. Nepřehlédutené jsou čtyři sochy lvů okolo sloupu, který byl vztyčen na počest bitvy u Trafalgaru roku 1805. Najdete tu ale i další sochy velikánů britské historie.

Chci tam
Byl jsem tam
gb

Buckinghamský palác
51.501, -0.142
6 m / 20 ft

#7 Buckinghamský palác

sídlo Britské královny

Buckinghamský palác je oficiální londýnské sídlo britského panovníka, v současnotsti královny Alžběty II. Palác je ale i místem konání akcí státního významu nebo akcí pořádaných dvorem. V neposlední řadě jsou zde oficiálně uvítány hlavy států. Návštěvníci se sem chodí často podívat tzv. královně do oken nebo střídání stráží. Palác najdete londýnské části Westminster a to na konci ulice The Mall, po která v neděli, o svátcích a při konání ceremoniálních akcí bývá uzavřena.

Chci tam
Byl jsem tam
gb
Horse Guards Parade
51.505, -0.127
5 m / 16 ft

#8 Horse Guards Parade

jízdní stráž

Horse Guards Parade je velké přehlídkové prostranství ve Whitehallu v centru Londýna u st. James parku. Původně šlo o kolbiště Whitehallského paláce, kde se v době Jindřicha VIII. konaly rytířské turnaje. Bylo také místem každoročních oslav narozenin Alžběty I.

Chci tam
Byl jsem tam
gb
London eye
51.501, -0.12
6 m / 20 ft

#9 London eye

vyhlídkové kolo

Toto obří vyhlídkové kolo si už za svou poměrně krátkou dobu (od prosince 1999) našlo místo v srdcích jak turistů tak i místních. Najdete jej na jižním břehu řeky Temže, v části South Bank. Pro zájemce o projížďku s výhledem na město doporučuji koupit lístek dopřed a s přednostním vstupem, protože fronty jsou velké.

Chci tam
Byl jsem tam
gb

Monument
51.51, -0.086
29 m / 95 ft

#10 Monument

Památník Velkého požáru Londýna

Monument nebo-li památník na Velký Londýnský požár najdete v centru Londýna v části City of London. Památník tvoří 62 m vysoká věž, která je na dohled od London Bridge. Přesné umístění hledejte na křižovatce Monument Street a Fish Street Hill, tedy přesně 62 metrů od místa, kde roku 1666 vypukl Velký požár Londýna. Pro zájemnce je možné si za vstupné vyjet na vrchol památníku a prohlédnout si odtud centrum města.

Chci tam
Byl jsem tam
gb
Millennium Bridge
51.51, -0.099
0 m / 0 ft

#11 Millennium Bridge

most z Harryho Pottera

Tento most pro pěší, který byl veřejnosti otevřen od roku 2000, je z prvních v novodobé londýnské hostorie. Most vedoucí přes řeku Temži vede od katedrály sv. Pavla k britské národní muzeum moderního umění Tato modern. Po otevření je silně houpal, ale brzy byl i tento nedostatek staviteli odstraněn.

Chci tam
Byl jsem tam
gb
Piccadilly Circus
51.51, -0.135
22 m / 72 ft

#12 Piccadilly Circus

Londýnské Times square

Piccadilly Circus je známý dopravní uzel a náměstí v Londýnské části Westminster. Bylo vybudováno v roce 1819 pro spojení Regent Street s obchodní ulicí Piccadilly. Sousedí s hlavními nákupními a zábavními oblastmi. Najdete jej v srdci West Endu a jeho status hlavní dopravní křižovatky činí z Piccadilly Circus místo schůzek a turisticky přitažlivou atrakci. Na dění kolem dohlíží andělíček na památníků. Moderní velkoplošné obrazovky připomínají Times square v New Yorku.

Chci tam
Byl jsem tam
gb