Najkrajšie oblasti Slovenska

Najkrajšie oblasti Slovenska

Prírodné bohatstvo Slovenska

Najkrajšie oblasti Slovenska sú vo väčšine prípadov zahrnuté do Národných parkov, prípadne území s nižším stupňom ochrany, avšak nie vždy to je pravda. Nachádzajú sa tu najkrajšie, najzaujímavejšie a v niektorých prípadoch aj najzachovalejšie prírodné pamiatky, ale taktiež aj miesta s tradičným hospodárstvom, ktoré dodáva krajine špecifický a nezameniteľný ráz. Tieto územia sú roztrúsené po celom Slovensku, avšak niektoré národné parky sú výnimkou a nebudú zaradené do zoznamu.

Obsah článku

#1 Vysoké Tatry

Nejmenší velehory světa

Nejvyšší slovenské hory - Vysoké Tatry jsou největší turistickým a horolezeckým tahákem celé země. Jejich hlavní 26km dlouhý hřeben prakticky neklesá pod 2 tisíce metrů nad mořem. Nejvyšší vrcholek - Gerlachovský štít (2 655m n. m.) je zároveň nejvyšším vrcholkem celých Karpat. Tahákem jsou krásné vyhlídky, horská plesa, pěkné vodopády a i místní antilopy - kamzíci. 

Chci tam
Byl jsem tam
sk

#2 Slovenský Ráj

Oblast plná soutěsek

Slovenský Ráj patří mezi unikátní světové oblasti díky velkému počtu divokých soutěsek, které jsou však díky žebříkům zpřístupněné široké veřejnosti. Najdete tu také celou řadu pěkných vodopádů a vyhlídek na Vysoké Tatry

Chci tam
Byl jsem tam
sk

#3 Nízke Tatry

Malý brat Vysokých Tatier

Druhé najvyššie slovenské pohorie - Nízke Tatry sú lákadlom nie len pre letnú, ale v posledných rokoch najmä pre zimnú turistiku a to hlavne vďaka nádherným výhľadom na väčšinu územia Slovenska a najmä na jeho dominantu Vysoké Tatry. Hrebeňovka Nízkych Tatier prináša nádherný týždeň v tomto menšom bratovi Vysokých Tatier. Najväčšími atrakciami sú okrem turistických trás a nádherných výhľadov aj jaskyne alebo lyžiarske strediská.

Chci tam
Byl jsem tam
sk

#4 Veľká Fatra

Nekonečné lúky

Národný park Veľká Fatra je jedna z dominánt Slovenska, ktorá je pretkaná veľkým množstvom turistických trás. Pohorie je typické najmä vďaka horským lúkam, ktoré dominujú vo vrcholových častiach. Nádhera pohoria je podčiarknutá aj typickými bukovými a vo vyšších častiach jedľovými a smrekovými lesmi s typickými formami reliéfu, ktoré utvárajú pohorie.

Chci tam
Byl jsem tam
sk

#5 Malá Fatra

Pohoří Velkého Rozsutce

Malá Fatra je čtvrtým nejvyšším pohořím Slovenska a jedním z nejnavštěvovanějším. Nejvyšším vrcholem je Velký Kriváň (1 709m n. m.), ale pravým symbolem pohoří je prý nejkrásnější hora Slovenska - Velký Rozsutec (1 610m n. m.). Nejoblíbenější turistickou trasou je samozřejmě hřebenovka a pak také putování zdejšími soutěskami jako jsou například Jánošíkove diery.

Chci tam
Byl jsem tam
sk

#6 Chočské vrchy

Nenápadné hory mezi velikány

Chočské vrchy jsou méně navštěvované hory na Slovensku a to především díky "lepším" cílům jako jsou Vysoké Tatry, Nízké Tatry, Západní Tatry, fatry apod. Velmi krásným vrcholem těchto hor je Velký choč, ze kterého jsou nádherné výhledy na všechny výrazné pohoří Slovenska.

Chci tam
Byl jsem tam
sk

#7 Poloniny

Nedotknutá príroda

Málo známe pohorie na Slovensko-Poľsko-Ukrajinskom trojhraničí si získava stále vyššiu popularitu vďaka prirodzene blízkym lesným porastom a taktiež aj vďaka vysokej koncentrácií zvery. V pohorí je vysoká šanca stretnúť, nie len jelene a srnky, ale taktiež aj nezvyčajnejšie živočích ako sú medvede, vlky alebo zubry, ktoré sa tu vyskytujú v hojnom počte. Prírode blízke bukové a jedľovo-bukové porasty prinášajú nezabudnuteľný zážitok.

Chci tam
Byl jsem tam
sk

#8 Strážovské vrchy

Malý ráj na Slovensku

Strážovské vrchy neoplývají výškou, za to rozmanitostí a členitostí krajiny překypují. Nachází se mezi Žilinou a Trenčínem. I když je dostupnost velmi snadná, člověk zde může najít tolik potřebný klid, oproti jiným pohořím na Slovensku.

Chci tam
Byl jsem tam
sk

#9 Malé Karpaty

Malé hory

Chránená krajinná oblasť Malé Karpaty nachádzajúca sa na Západnom Slovensku a oddeľujúca Záhorskú a Podunajskú nížinu je jedno z najnižších pohorí na Slovensku. Nie je známa len vďaka svojej špecifickej prírode ale aj spôsobu hospodárenia. Pretína ju veľké množstvo turistických chodníkov a taktiež aj hrebeňovka, ktorá ale len na pár miestach vystupuje nad úroveň lesa a ponúka výhľady do okolitej krajiny. Oblasť je špecifická najmä významnými rozdielmi medzi západnou a východnou stranou.

Chci tam
Byl jsem tam
sk

#10 Muránska planina

Zabudnutý raj

Najmenej známy národný park na Slovensku prináša krásnu a nedotknutú prírodu, kde počas turistiky stretnete minimum alebo žiadnych ľudí. Prináša krásy nie len na povrchu ale aj pod povrchom v podobne nádherných jaskýň a tiesňav. Jednou z charakteristických čŕt národného parku sú horské lúky, ktoré boli v minulosti spásané a kosené a v súčasnosti sa na nich chovajú kone. Centrom parku je svojrázna obec Muráň nad ktorou sa vypína zrúcanina Muránskeho hradu.

Chci tam
Byl jsem tam
sk

#11 Levočské vrchy

Místo Slovenských nej

Za její centrum považuji obec Levoča. V okolí Levočských vrchů se nachází několik památek z toho 3 jsou zapsány v seznamu UNESCO. Nejvyšším vrcholem je Čierna hora 1290 m

Chci tam
Byl jsem tam
sk

#12 Cerová vrchovina

Pri maďarskej hranici

Málo známe a stále neobjavené pohorie Cerová vrchovina sa nachádza na juhu Stredného Slovenska pri hranici s Maďarskom, jeho dominantou je hrad Šomoška a nemenej známy kamenný vodopád s kamenným morom. Pohorie pretína viacero turistických trás na ktorých je takmer nemožné stretnúť turistu. Väčšina trás prechádza okolo zrúcanín hradov, ktorých sa tu v minulosti nachádzalo veľké množstvo, ale taktiež aj cez lomy a iné pozostatky banskej činnosti.

Chci tam
Byl jsem tam
sk

#13 Štiavnické vrchy

Pohorie dýchajúce históriou

Chránená krajinná oblasť Štiavnické vrchy neprináša iba nádhernú prírodu s jedľovo-bukovými lesmi a dominantným Sitnom známym najmä vďaka výhľadom. Pohorie je popretkávané banskými štôlňami, hlbokými tajchami vhodnými na kúpanie a historickými kúriami roztrúsenými po celom pohorí. Dominantou je historické mesto Banská Štiavnica známe najmä vďaka banskej činnosti v období stredoveku. Oblasť je zaujímavá nie len pre priaznivcov prírody a histórie ale aj pre mineralógov.

Chci tam
Byl jsem tam
sk

#14 Poľana

Rázovitý kraj

Chránená krajinná oblasť Poľana je známa najmä výstupom na rovnomenný vrchol okrem ktorého dokáže ponúknuť veľké množstvo turistických trás a zaujímavostí ako je vodopád Bystré. Oblasť nie je známa len vďaka zachovaným bukovým až jedľovo-bukovým lesom, ale taktiež aj vďaka špecifickému typu roztrateného osídlenia, ktoré dotvára kolorit tejto časti Slovenska. Oblasť je známa taktiež aj vďaka Podpoliaknskym ľudovým slávnostiam, ktoré reprezentujú špecifický folklór z oblasti Podpoľania.

Chci tam
Byl jsem tam
sk