Z Poysdorfu do Falkensteinu

Z Poysdorfu do Falkensteinu

Vinicemi mezi dvěma vinařskými obcemi

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 4:00 hod

Cesta mezi dvěma centry vinařství Dolního Rakouska je zhruba 11 km dlouhá a zavede nás do nádherné zvlněné krajiny plné vinic, luk a polí. Vše je na dohled od naší jižní hranice poblíž Mikulova. Nenáročné putování si lze zpříjemnit degustací místních skvělých vín.

Obsah článku
Recenze [1x]

Galerie

Naše cesta začíná v severní části Poysdorfu u hlavní silnice, mířící k Mikulovu. Kdysi tudy jezdily tisíce aut a kamionů, ale od chvíle, kdy vede z Vídně téměř až k naší hranici dálnice, je tu poměrně klid. Zdejší zajímavostí je galerie pod širým nebem, umístěná hned u silnice. Setkáváme se tu s řadou známých osobností.

Galerie

Historické centrum

Pokračujeme do centra obce, kterému dominuje kostel svatého Jana Křtitele. Hned nad kostelem začínají vinice, pod ním jsou uličky, na nichž najdeme několik vinných sklepů, malý amfiteátr (využívaný při různých vinařských slavnostech) a můžeme tu absolvovat exkurzi do podniku, specializovaného na výrobu sektů.

Historické centrum

Sklepní ulička

Vinařství vždy bylo a dodnes je důležitou součástí města. Vinná réva se tu pěstuje od počátku 14. století, ve znaku města jsou dva nosiči s vinnou révou. Cesta směrem k Falkensteinu vede po Keller Gasse, uličce plné starých sklepů, z nichž bývá vždy nějaký otevřen a zve na ochutnávku lahodného moku.

Sklepní ulička

Vinice

Poysdorf je obklopen cca 1400 hektary vinic. Mezi typické odrůdy patří Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský a Sylvánské zelené. Na okraji města se nachází pěkný hotel obklopený vinicemi s příznačným názvem Hotel Veltliner. Kromě milovníků vína se tu schází i hráči golfu, kteří mohou využít 18 jamkové hřiště, umístěné atraktivně opět mezi viniční tratě.

Vinice

Občerstvení

Dřevěné směrovky s nápisem „Falkenstein“ nás neomylně vedou líbeznou krajinou. Uprostřed polí a vinic nacházíme malý osamocený sklípek s nápisem „Rast – station Fuchsenberg“. Uvnitř jsou láhve s vínem, skleničky, voda. Vybíráme lahev, platíme do připravené kasičky požadovaný obnos. A pak už jen přechutnáváme skvělý veltlín …

Občerstvení

Krajina Dolního Rakouska

Další část cesty nás vede stoupáním do lesních partií. Po jejich překonání se ocitáme na falkensteinské části, opět mezi vinicemi s nádhernými výhledy na vinařskou krajinu.

Krajina Dolního Rakouska

Falkenstein

Blížíme se k cíli naší cesty. Na okraji obce nás vítají kromě vinohradu i slunečnice. Hlavní dominantou Falkensteinu je zřícenina hradu, původně postaveného kolem roku 1050.

Falkenstein

Sklepní ulička

Nejen Poysdorf, ale i Falkenstein má svoji sklepní ulici. Jmenuje se Eiergasse, „místo, kde bydlí víno“. Je zde ve dvou řadách 65 vinařských stavení s vyhloubeným sklepem. Většina z nich pochází z 19. století. Jak jinak lze zakončit skvělý výlet, než porovnat produkci dvou měst, v nichž není o dobré víno nouze.

Sklepní ulička


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam