Wendelstein

Wendelstein

Božská hora na jihu Bavorska

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Větší
Obtížnost: Nadprůměrná
Čas: 2:30 hod

Wendelstein – je 1838 metrů vysoká hora v bavorských Alpách v jižním Německu. Je to nejvyšší vrchol v masivu a vzhledem ke své poloze je z ní velmi dobrý výhled v okruhu několika desítek kilometrů.

Obsah článku
Recenze [2x]

Po několika minutách jízdy z bavorské metropole Mnichova po dálnici směrem na Salzburg se před jezerem Chiemsee začínají rýsovat obrysy německých Alp.
Odbočujeme na Bayrischzell, kde se po pětihodinové cestě z Prahy blíží náš dnešní cíl.

Schliersee jezero

.

Schliersee jezero

Observatoř a vysílací věž

Vítají nás červenobílé vysílací věže Bayerischer Rundfunk, nezaměnitelný orientační bod pro vrcholek Wendelsteinu ( 1838 mentrů n.m. )

Observatoř a vysílací věž

lanovka Wendelstein

Lanovkou z roku 1970 se dostáváme za sedm minut do objektu s horskou restaurací Wendelsteinhaus ( 1724 metrů n.m.), která zde stojí již od let 1882–1883 a je zhruba 100 metrů pod vrcholem Wendelsteinu. V restauraci najdete jednoduché občerstvení, ale i speciální gastronomické akce.

lanovka Wendelstein

Ozubnicová železnice

Pokud by jste chtěli zvolit alternativu lanovky, tak můžete zvolit cestu na Wendelstein ozubnicovou železnici z Brannenburgu. První vysokohorskou železnicí v Německu vytvořenou v letech 1910 – 1912. Od roku 1991 po modernizaci trvá jízda vlakem nahoru zhruba 30 minut. Alpské louky, lesy až drsné skály Wendelsteinu jsou úžasným zážitkem.

Ozubnicová železnice

Gacher Blick

Od terasy restaurace je strmá vyhlídka – Gacher Blick nabízí ohromný panoramatický rozhled na skoro 200 alpských vrcholků Chiemgaurských Alp, přes Wilder Kaiser, Grossglockner, Zillertallské Alpy, vrcholky Karwendel až po nejvyšší horu Německa Zugspitze.

Gacher Blick

nejvýše postavený kostel

Dominantou par excellence je v Německu nejvýše postavený katolický kostel s kaplí

nejvýše postavený kostel

výstup až na vrchol

Nastává finálový výstup až na vrchol, který je vzdálený kolem 110 výškových metrů ( 1838 m ) Svižným krokem necelých 20 minut, kdy se čím dál tím víc začínají zobrazovat vrcholky alpských vrcholků. Vítá nás nová vyhlídková terasa a kaplička z roku 1718 postavena rolníkem z Bayrischzell z vděčnosti za nalezení svých koní ztracených v mlze. Hned vedle od nás je moderní klenba universitní observatoře.

výstup až na vrchol

na vrcholu

Tady je právě čas na pokochání se okolím, úžasným rozhledem na mnichovskou rovinu a alpské panorama. Užíváme si klidu s úžasnými pohledy okolí této hory.

na vrcholu

jeskyně

jeskyně

Cestou zpět obcházíme horu z druhé strany a téměř na konci necelých 5 minut od stanice železnice se dostáváme ke vstupu do jeskyně. Po 82 schodech sejdete do hloubky a skalní štěrbinou se dostanete k přírodnímu jeskynnímu vchodu tzv studené pasti, kde i v polovině léta je stále sníh.

a domů :-)

Nyní už jen pár finálových fotek a nasyceni úžasnými výhledy této horské scenerie jedeme dál.

a domů :-)


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam