Výstup na Velký Javorník

Výstup na Velký Javorník

Malý velký kopec

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Větší
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 4:00 hod

Velký Javorník, nevelký, leč významný vrchol v pohoří Moravskoslezských Beskyd. Můžeme se na něj dostat po žluté značce z Veřovic, po zelené z Frenštátu p. R. nebo modré ze sedla Na Pinduli. Všechny varianty skýtají zajímavý výstup a jezdí na ně pravidelné spoje. Se svou výškou 917m nepatří k velikánům, ale výstup není rozhodně zadarmo. Na vrcholu leží turistická chata a dřevěná rozhledna.

Obsah článku
Recenze [4x]

Popis cesty

Z vlakového nádraží Frenštát p. R. město, jdu po modré značce jen chvíli než zahnu ke skokanským můstkům. Odtud vede cesta po schodech prudce nahoru, kde mě čeká louka s letním amfiteátrem, za kterým odbočím vpravo, abych se dostal na zelenou značku. Zpočátku vede zelená značka po zpevněné cestě, mezi chatami a lesem, až dojdu na louku, odkud jsou jedny z nejhezčích výhledů na beskydy. Z louky mě cesta vede do lesa, kde prudce stoupá a končí až u turistické chaty na vrcholu Velkého Javorníku. Po občerstvení na chatě a kochání se výhledy z rozhledny, vyrážím dolů po modré značce vedoucí rovně, aby mě zavedla ke klikatému prudkému klesání na rozcestí Padolí. Tady po žluté a asfaltové cestě dojdu skrz údolí a osadu Veřovice k vlakovému nádraží.

zpevněná cesta

zpevněná cesta

49.536663, 18.182068

Cesta vedoucí nad Skokanskými můstky

louka

Navigovat na mapě
589 m / 1 932 ft

louka která skýtá výhledy na beskydy, v pozadí uprostřed Lysá hora

louka

dřevěná rozhledna

dřevěná rozhledna

49.527191, 18.160868

na vrcholu Velkého Javorníku je dřevěná rozhledna se vstupem zdarma, výhledy jsou parádní

výhledy

Navigovat na mapě
919 m / 3 015 ft

z rozheldny jdou krásně vidět zleva Ondřejník s vrcholem Skalka, uprotřed v pozadí Lysá hora, napravo Smrk, Kněhyně a masiv Radhoště vpravo

výhledy
bučina

bučina

49.524994, 18.150095

cestou na Veřovice se rozkládá bukový les
Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam