Výstup na horu Niyal (2112 m n.m.)

Výstup na horu Niyal (2112 m n.m.)

Lehká túra z obce Lahic

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Liduprázdná
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 4:30 hod

Hora Niyal je jednou z možností, kam se vydat z obce Lahic a případně se trochu aklimatizovat před výstupem na Babadag.

Obsah článku
Recenze [1x]

Silnice do Lahice.

Navigovat na mapě
997 m / 3 271 ft

Stádo ovcí přehradilo silnici do obce Lahic. Pastevci na koních vám ale obyčejně během chvíle pomohou projet

Silnice do Lahice.

Začátek výstupu v obci Lahic.

Navigovat na mapě
1 203 m / 3 947 ft

Nedaleko resortu Paradise Garden na začátku Lahice se vydáte proti proudu potoka k hoře Niyal.

Začátek výstupu v obci Lahic.

Výhled na Niyal.

Navigovat na mapě
1 895 m / 6 217 ft

Poté, co vyjdete z lesa, se vám otevře výhled na planinu pod horou Niyal. Na planině se v létě pasou ovce a krávy.

Výhled na Niyal.

Pohled z úbočí hory Niyal zpět směr Lahic.

Navigovat na mapě
1 965 m / 6 447 ft

Při sestupu z hory lze v ůdolí zahládnou obec Lahic a na horizontu vyšší vrcholy hlavního hřebene Kavkazu.

Pohled z úbočí hory Niyal zpět směr Lahic.

Výstup na horu Niyal (2112 m n.m.)

Výstup na vrchol hory Niyal není pro průměrně trénovaného turistu náročný. Problém je jedině v tom, že jako žádná jiná túra v Ázerbájdžánu, není ani tento výstup značený. Proto jsem také poprvé na vrchol nedorazil, jelikož jsem poměrně záhy netrefil tu správnou odbočku.
Nejlepším místem pro zahájení výstupu je jižní okraj obce Lahic v okrese Ismayili. Obec je oblíbena místními i zahraničními turisty pro svoje kulturní dědictví, které je zde zachováno, obec je upravená a láká na výrobky z mědi místních kovotepců. Do obce je možné dojet buď svým autem nebo maršrutkami z Baku i jiných měst v Ázerbájdžánu.
Svoji túru začněte na začátku obce nedaleko Paradise Garden v místě, kde silnice přejíždí potok. Silnice až do Lahice byla v roce 2018 vyasfaltována a potok u Paradise Garden se už nebrodí ale přejíždí po novém propustku.
Vydejte se korytem potoka proti proudu. Poměrně záhy narazíte na levém břehu potoka na informační ceduli o tom, že zde byla v roce 2018 zřízena první značená trasa v AZ. Značení vás zavede k pevnosti Girdiman a až k východu z lesa, zbylé 2 km na vrchol hory značené nejsou. Zde odbočte vpravo po cestě ven z údolí potoka. Půjdete po vozové cestě kolem stavení, budete stoupat po louce až dojdete k lesu, kde cesta, používaná pro svážení dřeva z lesa pomocí koní, zatáčí vpravo podél spodního okraje lesa. Tady zbystřete, protože brzy z této cesty odbočuje vlevo do lesa stezka, také vychozená od koní a lidí. Tuto stezku nemiňte, jinak se budete muset vracet. Stezka je hodně vychozená, a tak ji neztratíte. Stoupá prudce lesem vzhůru, občas se rozvětvuje a zase sbíhá. Asi po 40 minutách od odbočky do lesa dojdete na holé místo se skalkou, na kterou lze vylézt a odkud jsou krásné výhledy do údolí řeky Girdimancay, na obec Lahic a okolní vrcholy včetně hory Babadag (3629 m). Odtud pokračujte po stezce a držte se spíše vlevo. V lese narazíte na zbytky bývalé pevnosti Girdiman. Musíte být ale pozorní, abyste je neminuli, moc z pevnosti totiž nezbylo, skrývá se v lese a je porostlá křovím a mechem. Po dalším výstupu vyjdete z lesa na planinu, která se zdvíhá až k vrcholu hory Niyal. Na planině uvidíte letní tábor pastevců u malého jezera. Táboru se ale raději vyhněte, pokud tu jsou ovce, budou tu i nebezpeční psi. Tábor nehte vlevo a po vychozených stezkách stoupejte přímo k vrcholku hory, který je za jasného počasí vidět přímo před vámi. Od východu z lesa dojdete na vrchol za další tři čtvrtě hodiny. Z vrcholku jsou rozhledy na všechny strany, můžete vidět v okolí další vrcholky, na které se můžete rovněž vydat. Zpět do Lahice se dostanete po stejné cestě jako na vrchol.
Cestou na vrchol vystoupáte cca 900 výškových metrů a celá túra vám bude trvat 4,5 hodiny.

Stezka lesem pod horou Niyal.

Stezka lesem pod horou Niyal.

40.832062, 48.372101

Při výstupu na horu Niyal vás lesem povede celkem znatelná stezka od pastevců a jejich koní.


POZOR. Od r. 2018 je cesta na Niyal první 4 km z Lavice značená. Až za zbytky pevnosti. Zbylé 2,5 km značené nejsou.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam