Výstup na Dom (4545 m n.m.)

Výstup na Dom (4545 m n.m.)

Nejdostupnější z nejvyšších

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Větší
Obtížnost: Průměrná
Čas: 3 dny

Dom se nachází ve Walliských Alpách a je nejvyšším vrcholem skupiny Mischabel, která sčítá 11 čtyřtisícovek. Při prominenci nad 1000 metrů, je se svojí nadmořskou výškou 4545 m n.m. třetí nejvyšší horou Alp. Právě kvůli výšce a dostupnosti se Dom stává cílem mnoha horolezců, ale také horských vůdců s klientelou.

Obsah článku
Recenze [1x]

Pohled na Dom z nástupu

Na rozdíl od Matterhornu a Weisshornu, není Dom dominantní nad okolím. Při výstupu z Randy se dočkáme pohledů na samotný vrchol, až u nástupu na ledovec. Právě zde lze na několika malých plošinkách bivakovat. Možné je ale i přespat na chatě, která leží cca o 200 výškových metrů níže.

Pohled na Dom z nástupu

Výhledy z bivaku

Matterhorn (4478 m n.m.) a Weisshorn (4506 m n.m.).

Výhledy z bivaku

Noční Matterhorn

Okolo třetí hodiny ráno se na vrchol vydávají první horolezci. Cesta začíná na kraji ledovcového splazu, po kterém se mírně stoupá až k sedlu Festijoch. Zde je jediný delší úsek skalního lezení o obtížnosti 3 UIAA.

Noční Matterhorn

Hřeben Festigrat

Po zdolání sedla Festijoch je možné zvolit dvě různé cesty. Buď po ledovci v severní stěně (PD), nebo hřebenem Festigrat (PD+).

Hřeben Festigrat

Východ slunce nad Matterhornem

Během výstupu je možné vidět Matterhorn, Weisshorn a spousty dalších krásných kopců v mnoha podobách.

Východ slunce nad Matterhornem

Vrcholové panorama

Vyfotit vrcholové panorama bez lidí je bohužel téměř nemožné. Nicméně to jsou pohledy, které i tak stojí za to vidět. Při dobré viditelnosti je možné vidět i Mont Blanc.

Vrcholové panoramaČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam