Výstup na Českou chatu (Češka koča 1543 m)

Výstup na Českou chatu (Češka koča 1543 m)

Pro Čechy povinnost v Kamnicko-Savinjských Alpách

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 3:00 hod

Česká chata (slovinsky Češka koča) leží v Kamnicko-Savinjských Alpách nad horskou obcí Zgornje Jezersko. Postavili ji tu v roce 1900 Češi a je to vůbec první horská chata ve Slovinsku. Česká chata je vynikajícím cílem, který je poměrně snadno dostupný. Pro náročnější je tu ale i ferrata a chata se nabízí i jako východisko pro obtížné vysokohorské treky. Na České chatě dostanete vynikající tradičně slovinské občerstvení a můžete tu i přespat.

Obsah článku
Recenze [1x]

Údolí Ravenska kočna

Navigovat na mapě
879 m / 2 884 ft

Východiskem túry na Českou chatu je dolina Ravenska kočna nad obcí Zgornje Jezersko. Údolí mimo jiné nabízí krásný turistický okruh pro ty, kteří si netroufnou do hor.

Údolí Ravenska kočna

Pohled na Českou chatu

Navigovat na mapě
1 543 m / 5 062 ft

Česká chata leží na příjemné plošině těsně na předělu lesa a skalního a suťového terénu. Do poslední chvíle výstupu ji nevidíte, vynoří se před vámi z ničeho nic.

Pohled na Českou chatu

Popis cesty

Od parkoviště nahoru a zase zpět

Výchozí bod


Východisko treku na Českou chatu najdete v obci Zgornje Jezersko. V Jezersku se můžete ubytovat. Je to krásná vesnička, kde najdete penziony, apartmány i dva kempy. Pro více informací navštivte stránku o Jezersku.

Pokud sem ale dorazíte autem, můžete zaparkovat buďto u Planšarského jezera nebo ještě o kousek výš v údolí Ravenska kočna. Od parkoviště dojdete ke spodní stanici nákladní lanovky, od které už vás cesta povede strmě nahoru.
 

První polovina výstupu

Strmé stoupání lesem


Od nákladní lanovky vede cesta strmě lesem nahoru. Jedná se o fyzicky nejnáročnější část. Než se vyšplháte víceméně na vrstevnici, bude vám to ale trvat pouze cca 45 minut. Takže se nejedná o nic nezvladatelného.
 

Druhá polovina výstupu

Pohodová cesta po vrstevnici s krásnými výhledy


Až vystoupáte z lesa, čeká vás ještě dalších přibližně 45 minut poměrně pohodlné cesty, která stoupá jen pozvolna. Cestou narazíte na lehce náročnější místa v podobě přelezů skal, zajištěných řetězy, a dva žebříky. Z pěšiny se můžete kochat nádhernými výhledy na okolní vrcholy Kamnicko-Savinjských Alp a údolí Ravenska kočna a Jezersko.
 

Cíl

Chata do poslední chvíle ukrytá za horizontem


Chatu po celou dobu výstupu vůbec neuvidíte. Zjeví se před vámi z ničeho nic, když vylezete z poslední kosodřeviny. Na první pohled vás nadchne její krásná architektura, která nezapře prvky českého lidového stavitelství. Prohlédněte si její interiér, který je nádherně zachovalý. A nezapomeňte se občerstvit. Vaří tu vynikající sladký čaj z horských bylin, který vám dodá potřebnou energii po výstupu. Pro hladové tu mají palačinky nebo skvělé polévky „enolončnice“.
 

Cesta zpět

Stejnou trasou


Jako většina turistických tras ve Slovinsku bohužel i tato postrádá snazší okružní variantu. Proto se budete muset vrátit stejnou cestou. A nebo tu přenocujte a vyražte dál nahoru :).
 

Náročnost

Snadný výstup pro méně zdatné i rodiny s dětmi


Túra na Českou chatu je jedna z nejméně náročných v Kamnicko-Savinjských Alpách. My jsme se na výstup vydali s dvouletým dítětem v nosítku a zvládli jsme to bez problému. Starší šikovné děti výstup zvládnou také v klidu (rodiny s dětmi sem chodí zcela běžně). Doporučujeme ale uvážit vaši obratnost (případně dítěte, pokud jde po svých), jestli zvládnete žebříky a místa zajištěná řetězy. V případě mokra nebo nestálého počasí doporučujeme výlet odložit.
 

Pro náročnější

Jde to i po ferratě


Pokud by pro vás 1,5hodinový výstup byl moc málo, najdete tu i obtížnější trasu. Ze stejného východiska jako klasická turistická stezka vede ferrata. Námi bohužel nevyzkoušena, ale hodnocena je velmi pozitivně.

Jezersko je jen jedno z turistických středisek v Kamnicko-Savinjských Alpách, které lákají turisty na svou klidnou atmosféru. Turistů je tu oproti Julským Alpám zlomek a hory jsou stejně krásné a nabízejí dostatek turistických výzev.

O autorovi: Jmenuji se Eliška Bernardová, vystudovala jsem slovinštinu a Slovinsko je mojí vášní. Založila jsem turistický portál o Slovinsku, který vám pomůže naplánovat si dovolenou v této krásné zemi podle svých představ. Navštivte ObjevujSlovin­sko.cz a sledujte nás na Facebooku a Instagramu.


Cesta na Českou chatu

Druhá polovina výstupu k chatě jde poměrně pozvolným terénem po vrstevnici. Místy je třeba překonávat skalnatá místa zajištěná řetězy a asi dva žebříky. Náročnost ale není nijak vysoká.

Cesta na Českou chatu

Detail z výstupu

Až vyjdete z lesa, otevřou se vám krásné výhledy na hory i údolí pod vámi. Cesta je poměrně nenáročná. My jsme si troufli na výstup i s dítětem v nosítku. To je ale na zvážení. Za mokra nebo nestálého počasí to vzhledem k obtížnějším místům na skalách nedoporučujeme. Hrozí uklouznutí.

Detail z výstupu

Vyžití pro děti

O tom, že s dětmi se tu počítá, svědčí i to, že se tu mají kde pohoupat :)

Vyžití pro děti

Vynikající občerstvení

Na České chatě se můžete skvěle posilnit. Nabízí tu zcela tradiční slovinská jídla. Nevynechejte bylinný čaj a husté polévky „enolončnice“.

Vynikající občerstvení


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam