Výlet na Cabo da Roca

Výlet na Cabo da Roca

Výlet na nejzápadnější výběžek Evropy

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Větší
Obtížnost: Minimální
Čas: 0:30 hod

Místo, kde opravdu končí země a začíná nekonečný oceán

Obsah článku
Recenze [2x]

Cabo da Roca, místo a příjezd.

Člověk rád poznává místa, která mají nějaké nej, ať už jsou největší, nejmenší, nejvzdálenější nebo nejvyšší. Cabo da Roca má taky jedno nej. Je nejzápadnějším výběžkem Portugalska a tedy i celé evropské pevniny. Malebnému místu tyčícímu se více než 100 metrů nad Atlantickým oceánem, který jednak útočí na útesy pod mysem a zároveň omývá i několik romantických pláží, ke kterým není až tak snadný přístup. Tady opravdu „země končí a moře začíná“. Nezlobte se, ale tuto větu, kterou napsal portugalský básník Luís da Camoes jsem prostě musel použít i když je v podstatě v každém průvodci i článku o tomto výběžku.

Na mys je poměrně snadný přístup, i pokud nemáte k dispozici auto. Pokud se nacházíte v hlavním městě Lisabonu, nebo jeho okolí je to úplně nejlepší. Příměstským vlakem se dostanete na konečnou v Sintře (vlaky jezdí z nádraží Rossio, Oriente a několika dalších lisabonských stanic) a nebo na konečnou v Cascais (vlaky z Caís de Sodré v Lissabonu). Obě tyto koncové stanice spojuje autobusová linka číslo 403, která právě zajíždí až ke zmíněnému majáku. Jedna cesta vás vyjde do 6,50€, podle toho, odkud jedete. Pokud máte už kartičku na městskou dopravu v Lisabonu, stačí si ji na vlak dobít a před nástupem validovat, jinak vás karta vyjde na dalších 50 centů. Lepší je kupovat v automatu, u pokladen jsou jízdenky dražší. Autobusy jezdi zhruba od 9 do 19 hodin v půlhodinových intervalech.

Krom majáku se na mysu nachází i malé infocentrum, kde si lze nechat za poplatek potvrdit, že jste tu byli. Na velkém obelisku je do kamene vytesáno, že jste opravdu na nejzápadnějším místě kontinentu. Od majáku je pak několik cest vyšlapáno po útesech podél pobřeží, dá se sejít i na pláže k moři, ale pozor, není radno porušovat zákazy vstupu, pár lidí už na to v zápalu boje o nejlepší selfie doplatilo cenou nejvyšší. No a pak už se stačí jen kochat a kochat.

Cabo da Roca

…a dole bouří nekonečný oceán…

Cabo da Roca

Cabo da Roca

Lze sejít až k liduprázným plážím, ovšem s velkou opatrností a vidinou namáhavého výstupu zpět.

Cabo da Roca

Cabo da Roca

a ještě pohled jižním směrem…

Cabo da Roca

Cabo da Roca

Vyšlapané stezky lze použít na výlety skalisky podél pobřeží.

Cabo da Roca


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam