Výlet do národního parku Connemara

Výlet do národního parku Connemara

kraj jezer, hor a ovcí

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 8:00 hod

Národní park Connemara najdete hodinu a půl cesty na sever od Galway, hlavního města stejnojmenného regionu, uprostřed dlouhého západního pobřeží Irska. Celé toto pobřeží je jedna perla vedle druhé a Connemara se bezesporu nachází minimálně v prvních Top 5. Jedinečný ráz krajiny zaručují na Irsko poměrně větší hory a mezi mini sedící jezera, kam se sjíždějí rybáři z okolí a to hlavně v sezóně lososů.

Obsah článku
Recenze [1x]

Jezera

Navigovat na mapě
5 m / 16 ft

Jedním ze základních pilířů oblasti Connemara jsou jezera. Tím největším a pro rybáře asi nezajímavějším je jezero Corrib, které se nachází hned za městem Galway. Důvodem proč do této oblasti míří tolik rybářů a to hlavně okolo června-července, jsou lososi, kteří táhnou z moře přes jezy ve městě Galway řekou až do jezera, kde se třou.

Jezera

Opatství - Kylemore Abbey

Navigovat na mapě
44 m / 144 ft

Těsně než vjedete do Národního parku Connemara tak si nelze nevšimnout opatství Kylemore Abbey, které jako přízračný bílý duch sedí na břehu jezera Pollacapall Lough. Uvnitř je možné si prohlédnout dobové vybavení či se projít v okolních zahradách a promenádou podél jezera k nedalekému gotickému kostelu. Případně komu stačí, tak jako nám, zastavit se na vyhlídce na protější straně jezera a pokochat se pohledem na opatství zasazené do okolní krajiny.

Opatství - Kylemore Abbey

Výstup na Diamond Hill

Navigovat na mapě
378 m / 1 240 ft

V Národním parku Connemara jsme si vybrali výstup na Diamond hill (442m.n.m.), který je velmi dobře značený s upravenou cestou, takže ho zvládnou i úplný začátečníci. Výstup podle mapy.cz odhadujína 1,5h s 375m převýšením. Trasa začíná u visitor centra ve městečku Letterfrack.

Výstup na Diamond Hill

Trasy na vrchol

Navigovat na mapě
378 m / 1 240 ft

Trasy na vrchol jsou uspořádané do dvou okruhů, kdy je možné obejít třeba jen spodní okruh pod horu a okruhem zpět do visitor centra nebo pokračovat na horní okruh až přes vrchol. Cesta vede místy přes rašeliniště a díky častým dešťům jsou úseky trasy vystavěny na dřevěných lávkách.

Trasy na vrchol

Daleký vrcholu

Navigovat na mapě
378 m / 1 240 ft

Výstupové úsilí je pak nahoře odměněno dalekým výhledem do okolí na oceánský záliv, ostrůvky a dlouhé pláže na jedné straně a na té druhé vrcholky vyšších hor v Connemaře, ne které ale bohužel (aspoň podle Mapy.cz) nevede cesta.

Daleký vrcholu

Pláže

Navigovat na mapě
2 m / 7 ft

Oblasti Connemary najdete i několik pláží od těch menších schovaných v zálivu až po dlouhé pláže, jako stvořené k procházkám. Irské podnebí sice není příliš přející ke koupání, ale pokud jste otužilí, tak při teplejších dnech, kde teploty atakují 23°C, se zde můžete smočit v oceánu nebo alespoň slunit v závětří.

Pláže

Irský fjord

Navigovat na mapě
1 m / 3 ft

Na severu oblasti Connemara najdete i jeden přírodní úkaz, který je spíše typický pro skandinávskou krajinu a to fjord neboli dlouhý mořský záliv zajíždějící hluboko do pevniny. Tento fjord odděluje hrabství Galway od hrabství Mayo, které leží dále na sever. Po fjordu se můžete projet na lodi a prohlédnout si ho tak zblízka nebo jako my se projet po cestě, která jej z jihu lemuje až do města Leenaun a vychutnat si tak zrcadlení zelených kopců v klidné modré hladině.

Irský fjord


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam