Výlet do národního parku Burren

Výlet do národního parku Burren

Měsíční krajina a hrady

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 4:00 hod

Generál Ludlow o krajině Burren prohlásil: „Není tu jediný strom, na němž by bylo možno člověka pověsit, není tu dost vody, aby bylo možno jej utopit, ani dost hlíny, aby ho bylo možno pohřbít.“ Do oblasti planiny Burren se dostanete v hrabství Clare, jižně od Galway směrem na tolik známé útesy Cliff of Moher. Tato oblast se rozkládá na poměrně velkém území a jen malá část spadá pod Národní park, přesto zde v okolí najdete několik zajímavostí, které stojí za návštěvu.

Obsah článku
Recenze [1x]

Hrad Dunguaire Castle

Navigovat na mapě
2 m / 7 ft

Při cestě do Burren oblasti vyjíždíme z města Galway směrem na jih do hrabství Clare. Po asi půl hodině jízdy stojí za krátkou zastávku přímo na trase hrad Dunguaire Castle ve městě Kinnvara. Hrad je z 16. století v dobře zachovaném stavu a nabízí krátkou prohlídku se vstupem.

Hrad Dunguaire Castle

Kamenné hory

Navigovat na mapě
118 m / 387 ft

Dále se naše cesta stáčí více do vnitrozemí, kde začínají ony kamenné hory tak typické pro tuto oblast planiny Burren. Projíždíme krajinou vlnící se podél vyrůstajících hor, na jejichž úpatí sedí pastviny plné dobytka.

Kamenné hory

Oříškové háje

Navigovat na mapě
240 m / 787 ft

Po serpentýnách, které jsou v irské rovinaté krajině pastvin obecně velká rarita, vyjíždíme na vrchol planiny, odkud máme výhled do daleké krajiny plné nízkých stromků lískových oříšků, na kterou je oblast velmi úrodná. Oříšky jsou plané a tak nedorůstají velikosti stromů. Háje jsou tu už tisíce let a první obyvatelé, kteří se tu usídlili, je ve velkém využívali pro zdroj obživy. Dnes tu najdete několik čokoládoven, které oříšky přidávají do čokolád.

Oříškové háje

Poulnabrone dolmen

Poulnabrone dolmen

53.048683, -9.140056

Asi největším highlightem na naší cestě po oblasti Burren je Poulnabrone dolmen, což je portálová hrobka – jedna z přibližně 172 v Irsku. Její stáří se odhaduje na období neolitu, pravděpodobně mezi 4200 př.nl a 2900 př.nl. Najdete ji u silničky R480 asi 8 km jižně od Ballyvaughanu. Hrobka se využívala jak k pohřbívání významných lidí tak i rituálním obřadům.

Měsíční krajina

Navigovat na mapě
141 m / 463 ft

Krajina okolo hrobky je podobná měsíční krajině, kterou tu před tisíci lety vytvořil ledovec, který rozpukal skálu na jednotlivé kamenné pláty.

Měsíční krajina

Zřícenina Leamanagh Castle

Navigovat na mapě
61 m / 200 ft

Jednou ze zajímavostí k zastavení podél silničky R480 je i zřícenina hradu Leamanagh Castle. Najdete jí na samém začátku silnice ve směru z jihu zpět na sever směrem na Galway. Do objektu není možný přístup z bezpečnostních důvodů, ale i tak poskytuje nahlédnout do dob dávno minulých.

Zřícenina Leamanagh Castle

Jezera

Navigovat na mapě
21 m / 69 ft

Najdeme tu i několik malebných jezer, jako stvořené k rybaření nebo projížďce na loďce. My jsme si u jezera Inchiquin vychutnali i krásně vybarvený západ slunce.

Jezera


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam