Via Ferrata Vír

Via Ferrata Vír

I v ČR máme ferraty s krásnými výhledy

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Velká
Obtížnost: Lehká
Čas: 2:00 hod

Ferraty se staly poslední dobou velice oblíbené a lidé za nimi jezdí po celé Evropě. V zahraničí mají totiž výhodu – vysoké hory, skalní masivy a průzračná jezera, která dávají ferratám v zahraničí úplně jiný nádech. Vyzkoušeli jste si už vírské ferraty? Tam se vám takový pohled totiž také naskytne.

Obsah článku
Recenze [1x]

Via Ferrata Vír

Okruh přes 2 různorodé ferraty

Ráda bych Vás provedla místem, ve kterém jsem se narodila – obcí Vír na Vysočině. A proč? Ve Víru se nachází dvě zajištěné cesty, které nejsou příliš náročné – obtížností se řadí do B-B/C. Místní příroda nabízí krásné výhledy do údolí řeky Svratky a na hráz vírské přehrady (VD Vír I.). Toto místo je tedy ideální pro rodiny s dětmi, které ferraty od 4 let (s fyzickou připraveností) zvládnou se zkušeným doprovodem rodičů bez velkých obtíží.

V současné době jsou obě Vírské ferraty kompletní a funkční. Je dobré využít značený turistický okruh a projít si obě ferraty s návštěvou a zastávkou na hrázi přehrady. Na tento okruh je dobré si nechat cca 1,5 hod (zastávky na ferratě s focením, procházka po hrázi apod.). Sestupové a další turistické stezky jsou rovněž značeny.
Pohyb na zajištěných cestách ve Víru je na vlastní nebezpečí a jen s patřičnou výbavou – minimálně ferratový set a přilba (vybavení si můžete zapůjčit v půjčovně přímo pod skálou – komplet stojí 200 Kč).

Ferrata na Ledové stěně
K nástupu do první ferraty ve Víru Vás zavedou kamenné schody vinoucí se svahem od chaty Krabička k východní stěně Velké věže. Jistící lano vede po celou dobu po levé ruce a stoupá nejdříve východní, a dále severní stěnou k vrcholu Velké věže, který obchází, a přivádí návštěvníky na pět metrů dlouhý lanový most. Dalším strmým výšvihem pokračujeme na vyhlídku, kde je jistící lano přerušeno. Dále pokračuje po asi pěti metrech na hřeben Blueberry, kde v místě přechodu skalnatého hřebene ve svah ferrata končí.

Na ferratu navazuje turistická stezka vedoucí na hráz VD Vír I a dále k nástupu do ferraty na Jezerní stěně. Sestupová cesta vede svahem od jižní strany hřebene Blueberry k východní stěně Velké věže a zpět ke Krabičce, přičemž horní část sestupové cesty není dokončena, a je tedy třeba dbát zvýšené opatrnosti.

Via Ferrata na Jezerní stěně
Druhá Vírská ferrata začíná v zatáčce pod hrází VD Vír I. Nástupový žebřík v severozápadní stěně nelze přehlédnout a jistící lano opět vede celou ferratou po levé ruce. Cestou vzhůru se za zády odkrývají krásné výhledy na hráz VD Vír I, které přímo vybízejí k zastavení. Asi v polovině se ferrata láme do jihozápadní stěny a pokračuje k vrcholu, odkud je výhled na hráz opravdu exkluzivní. Od zakončení jistícího lana cesta dále pokračuje svahem na hranici lesa. Odtud lze po pěšině sestoupit zpět na silnici mezi parkoviště a nástup do ferraty, nebo pokračovat do kopce na vyhlídku na Klubačici a dále do Víru.

Podzimní dny na ferratě

Navigovat na mapě
422 m / 1 385 ft

Na podzim jsou výhledy nejhezčí. Okolí se krásně zbarvuje.

Podzimní dny na ferratě

Via Ferrata na Jezerní stěně

Navigovat na mapě
432 m / 1 417 ft

Via Ferrata na Jezerní stěně odkrývá pohled na jezero pod hrází vírské přehrady

Via Ferrata na Jezerní stěně

Dobrodružství na mostku

Navigovat na mapě
422 m / 1 385 ft

Lanový mostek na ferratě u chaty Krabičky s parkovištěm v pozadí.

Dobrodružství na mostku


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam